HomeČlánkyLov kaprů na umělou mušku - Muškařská výbava & další pomůcky

Lov kaprů na umělou mušku - Muškařská výbava & další pomůcky

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Ála Richie

Univerzální průvodce vhodným muškařským vybavením a nápomocnými doplňky, které jsou nezbytné při lovu kaprovitých ryb na umělou mušku na stojatých vodách a pomalu tekoucích mimopstruhových řekách!


Nádherný zlatý šupináč úctyhodných rozměrů a ve skvělé kondici neodolal mé mušce, kterou jsem mu nabídl poblíž hustého rákosí takřka na délku mého muškařského prutu. Takto krásná ryba je vždy důvodem k mé velké radosti!

Vhodná muškařská výbava

Vhodné muškařské pruty jsou v kategorii AFTMA 7 či 8 v délce 9 stop (275 cm) a v nějakých speciálních případech – výskyt opravdu velkých ryb kolem padlých stromů a vodních překážek -  jsou vhodné pruty kategorie AFTMA 9.  Pruty se špičkovou akcí jsou vhodnější pro silové zdolávání velké ryby, než pruty s akcí pomalejší, do kterých se nemůžete při zdolávání tolik opřít.

Muškařský naviják by měl určitě vhodně váhově doplňovat zvolený prut a měl by mít dostatečnou kapacitu pro muškařskou a podkladovou šňůru! Silné a velké kaprovité ryby při svém divokém výpadu ihned po záseku takřka vždy vytáhnou z navijáku celou šňůru, proto je vhodné pojistit tuto situaci podkladovou šňůrou, díky které nepřijdeme o cenný úlovek! Vhodný naviják pro lov velkých kaprů by měl být tedy dostatečně velký s kvalitní diskovou a snadno ovladatelnou brzdou.

Muškařská šňůra musí samozřejmě odpovídat kategorii použitého prutu a rozhodně jsou vhodnější jednostranně ujímané typy WF - silnější hlava/břicho a tenký running. Ale např. při prezentaci mušky na delší vzdálenost je často lepší použít muškařskou šňůru o kategorii nižší, aby její dopad na hladinu ryby nepoplašil. Vhodné jsou muškařské šňůry plovoucí, ale samozřejmě se dá použít i jiný typ, např. typ podpovrchové - Hover, která je po plovoucí šňůře nejvhodnější!  Důležitou částí muškařské šňůry je její jádro, které by mělo být průtažné, aby po záseku vykrylo první prudký výpad ryby. V opačném případě velice často dochází k přetržení vlasce.

Co se samotných koncových návazců týče, je určitě vhodné používat pro ryby hůře viditelné fluocarbonové vlasce o průměru 0, 22 – 0,28 mm. Omezíte tak riziko utržení velké ryby a v případě, že kapr zajede do nějaké plovoucí překážky, je naděje k vyproštění ryby silnějším tahem, aniž byste hned urazili návazec a rybu ztratili!


Temně olivově zbarvený kapr, kterého jsem zasekl poblíž padlého stromu, na kterém mi poté i zapózoval vedle mého muškařského prutu pro fotku. Stejně jako jiné ryby, kapři se umí velice dobře maskovat dle jejich přirozeného životního prostředí. Mocná příroda!

Ostatní výbava usnadňující náročný lov

Mějte na paměti, že při aktivním lovu kaprů na umělou mušku budete hodně v pohybu a mnohdy se ocitnete v drsném terénu či náročné situaci. Když k tomu připočteme velice horké a slunečné počasí, jedná se často o velice obtížné podmínky, kterým se musíte přizpůsobit.

Snažte se proto být „co nejlehčí“!
Lehce a vzdušně se oblékněte. Naprosto stačí lehká a prodyšná košilekoupací šortkyz rychleschnoucího materiálu, jemná čepice s dlouhým kšiltem chránící vaši hlavu před úžehem a nějaké vhodné sandály, které budou chránit vaše chodidla v průběhu brodění bahnem a napadanými větvemi.
Vedle muškařského prutu si vezměte k vodě jen to nejnutnější vybavení, které schováte např. do vodovzdorné ledvinky. Bohatě vám tedy postačí povolenka k rybolovu, cívka dostatečně silného vlascekrabička s muškamišvýcarský nožík s více funkcemi, peánmíra a popř. nějaký šikovný lehký či skládací podběrák, který vám často poslouží jako provizorní štít při protloukávání se bujnou a mnohdy pálivou pobřežní vegetací. Velice důležitým doplňkem jsou polarizační brýle, které vám pomohou prohlédnout lesklou vodní hladinu a najít váš rybí cíl nebo nepříjemné překážky! Určitě si přibalte i nějakou výživnou svačinkudostatečné množství tekutin, které zavodní vaše tělo v horkém dni a déle tak u vody vydržíte soustředění na lov, než abyste řešili dehydrataci a úpal!


Diskuze

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva