Muškařské návazce | Suchá muška | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyNáčiníNávazce pro lov na suchou mušku
Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Samuel Piekar

Základní informace o muškařských návazcích pro lov na suchou mušku.


Fulling Mill ujímaný bezuzlový návazec

Lov na suchou mušku je bezpochyby nejkrásnější technikou muškaření a pro mnohé z nás je tou pravou srdcovou záležitostí. Přece jen nám žádná z ostatních muškařských a rybářských technik nemůže vynahradit ten moment, kdy vidíme záběr ryby z hladiny právě na naši suchou mušku. Jedna z důležitých pomůcek pro tuto techniku lovu je správně vybraný muškařský ujímaný návazec, se kterým vás v tomto článku podrobněji seznámím.

K čemu nám ujímané návazce slouží?

Ujímané návazce se postupně ztenčují od tlustého do slabého konce, díky čemuž při házení dochází k lepšímu přenesení energie od muškařské šňůry k mušce a tudíž k lepšímu rozbalení návazce na vodní hladinu, což má zásadní vliv na prezentování mušky. Naše hody tedy budou přesnější a navíc pomocí dobře sestavených muškařských návazců snižujeme riziko zamotání naší sestavy.

Bezuzlové ujímané návazce

Jsou nejpoužívanější typy návazců pro muškaření. Jedná se o postupně se zužující kus monofilního vlasce, který začíná silnějším průměrem např. 0,43 - 0,57 mm a končí slabším průměrem např. 0,12 - 0,23 mm.  Většina z bezuzlových ujímaných návazců není plovoucí, ale kvůli povrchovému napětí vody je téměř pokaždé na vodu položíme tak, že plavou. Nejčastěji se prodávají v délkách 210 - 270 cm. Začátečníkům se může zdát návazec příliš dlouhý a pokud nemáte ještě dobře zvládnuté nahazování s muškařskou udicí, tak si návazec můžete zkrátit do požadované délky a průměru.

Pro začínající muškaře bych doporučil právě bezuzlové ujímané návazce a to proto, že jsou nejuniverzálnější. Ve vašich začátcích se vám nejednou stane, že si na ujímaném návazci během chytání uděláte uzlíky, nebo ho zničíte jiným způsobem a nezbude vám nic jiného, než jej nahradit návazcem novým. S postupem vašich zkušeností vám ale doporučuji si vyzkoušet i návazce splétané nebo poly-leadery.


Splétaný návazec Hemingway's

Splétané návazce

Tyto návazce jsou splétané z kusu monofilního, fluorocarbonového nebo niťového vlákna. Největší výhodou splétaných návazců je téměř nulová tvarová paměť. V monofilních provedeních nám navíc slouží jako určitý tlumič při zdolávání a záseku. Niťové návazce po nanesení vhodného přípravku výborně plavou a mají opravdu nulovou paměť. Oproti klasickým monofilním návazcům jsou sice trošku těžší, ale i přesto mají lepší plovoucí schopnosti.

Poly-leadery

Tento typ návazců se skládá z pláště a monofilního jádra, které je podobné tomu, jaké mají muškařské šňůry, výborně tedy plavou. Kromě plovoucích poly-leaderů jsou na trhu také poly-leadery v různých potápivostech, které mají pro lepší spojení s muškařskou šňůrou na konci smyčku. Nejvíce se polyleaderové návazce používají při lovu na velkých řekách v kombinaci s těžším vybavením, nebo při jezerním muškaření, protože jsou oproti jiným návazcům poměrně těžší a dobře se s nimi nahazuje i za větrného počasí. Pro říční chytání s pruty 2 - 3 wt nejsou na našem trhu žádné odpovídající poly-leadery, v zahraničí se můžete ale setkat s návazci například od značky Monic.

Délka ujímaného návazce a koncového vlasce

Univerzální délkou pro nás bude ujímaný návazec v délce 210 - 270 cm, který už jen zakončíme mikrokroužkem (pokud už jím není zakončen z výroby, jak tomu je u splétaných návazců) a nakonec ještě přivážeme 1 - 1,5 m koncového vlasce vhodného průměru. Délka celé sestavy by měla být alespoň o délce prutu, osobně ale volím pro většinu situací návazce delší.

Kratší návazce o délce prutu používám hlavně při lovu bílé ryby, protože v této situaci je často lepší, když nám mušky na hladinu dopadají trochu agresivněji. Třeba když chytám tlouště v kalné vodě, tak je důležité, aby sebou muška „mrskla“ o hladinu a upozornila tak na sebe. Tento efekt ještě zlepšíte použitím mušek z polycelonu, nebo srnčí srsti (Goddardův chrostík). Na vodách s lososovitými rybami beru jako standard návazec dlouhý 1,3 - 1,5 délky prutu a zde se naopak snažím, aby mušky šly vodou opravdu přirozeně a tudíž muška musí na vodu dopadnout co nejjemněji.

Spojení návazce se šňůrou

Spojení přes rychlospojku s očkem zná rozhodně každý, pro jemnou prezentaci šňůry to ale určitě není ta nejlepší varianta, protože rychlospojka hůře prochází očky prutu.

Nejlepší je mít návazec vlepený ve šňůře a způsob jak takovéto spojení udělat popisuji v článku "Vlepení ujímaného návazce do muškařské šňůry".

Vlepení do šňůry ale není možné se splétanými návazci a polyleadery a nebo v případech, kdy nemáme šňůru se splétaným jádrem. Pokud vlastníme šňůru zakončenou z výroby smyčkou, tak můžeme použít spoj smyčka do smyčky, jedinou nevýhodou tohoto spoje je, že stejně jako rychlospojka někdy hůře prochází očkama muškařského prutu.

V takových případech je dobrým řešením spojení přes rychlospojku, u které však odstřihneme smyčku tak, abyste nám zůstala jenom dutinka. Do dutinky z jedné strany navlékneme šňůru a z druhé strany návazec, ze kterého také odstřihneme smyčku, pokud ji má. Po stranách a uprostřed máme spoj převázaný nití, který zafixujeme vteřinovým lepidlem.

Pozor: U splétaných návazců je nutné před ustřihnutím smyčky konec návazce zajistit vteřinovým lepidlem, aby se nám poté návazec nerozpletl.

U poly-leaderů odstraníme po odstřihnutí smyčky kus pláště tak, aby nám na tomto konci zbylo pár centimetrů jádra. Poté provlékneme jádro jehlou a jehlu protáhneme do půlky rychlospojky, zde ji vytáhneme z prostředka ven a z venku část jádra zajistíme nití, vteřinovým lepidlem a přebytečnou část jádra odstřihneme.

Značení ujímaných návazců

U ujímaných bezuzlových návazců je podobné značení jako u vlasců 0X – 7X, kdy číslice vždy značí průměr koncové části ujímaného návazce. Jednotlivé hodnoty jsou následující:

0X – 0,279 mm – 0,011 in

1X – 0,254 mm – 0,010 in

2X – 0,229 mm – 0,009 in

3X – 0,203 mm – 0,008 in

4X – 0,178 mm – 0,007 in

5X – 0,152 mm -  0,006 in

6X – 0,127 mm -  0,005 in

7X – 0,102 mm – 0,004 in

2 tipy na závěr

Nedoporučuji používat ujímané fluorocarbonové návazce na suchou mušku. Fluorocarbon je přeci jenom dost těžký, potápí se a je oproti monofilu neprůtažný, což je u ujímaného návazce nežádoucí. Chytací koncový vlasec (tippet) z fluorocarbonu je ale často při muškaření výhodou. Na rozdíl od monofilu je pro ryby hůře viditelný, kvůli podobnému lomu světla, jako má voda.

Druhý tip jen na základě mých zkušeností při lovu na velmi čistých řekách a jezerech s opatrnými rybami, hlavně v zahraničí - v Rakousku a Slovinsku. Na těchto vodách ryby může rušit i to, že na hladině plave koncový vlasec. V takových případech je dobré použít dlouhý návazec a potřít 20 - 30 cm vlasce před muškou odmašťovací hlinkou. Tímto se tato část návazce odmastí a vlasec bude mít tendenci se potopit, čímž se eliminují jeho odlesky, které vznikají, pokud vlasec zůstává na hladině.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva