RS Vysočina Polička | Kompletní informace | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevíryRS Vysočina Polička - Kompletní informace o muškaření na "Poličských jezerech"

RS Vysočina Polička - Kompletní informace o muškaření na "Poličských jezerech"

HomeČlánkyRevíryRS Vysočina Polička - Kompletní informace o muškaření na "Poličských jezerech"
Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Ála Richie

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace k úspěšnému lovu na přehradách "Pod kopcem" PK1 & PK2 - chcete-li "Poličských jezerech"! Velice užitečný a hlavně kompletní průvodce pro všechny muškaře - pstruhaře, kteří se chystají k první návštěvě této slavné soustavy soukromých rybářských revírů, ale i pro ty, kteří toto rybářské údolí navštěvují pravidelně!


Zimní romantika na osamocené přehradě PK2. Naprosto dokonalý únorový rybářský den! Malebná zasněžená krajina, krásní pstruzi aktivně přijímající naše mušky a nikdo nikde + polední pauzička na grog, pivko a klobásu v hospůdce... Co víc si přát!

V mém předchozím článku "TOP 10 Mých nejoblíbenějších mušek na Poličku" jsem se detailně věnoval hlavně konkrétním vzorům mých nejúspěšnějších jezerních mušek, které s velkou oblibou používám právě při lovu na "Poličských jezerech" v průběhu celého roku. Vedle jejich komplexního a podrobného popisu jste se mohli dočíst i o jejich hlavním použití, stylu jejich oživování a zkrátka o všem důležitém, co byste měli k lovu s nimi vědět!

Tentokrát bych vám ale rád poskytl všechny základní a ty nejdůležitější informace, které v ideálním případě využijete ve váš prospěch při lovech na přehradách "Pod kopcem" PK1 a PK2! Pojďme tedy společně projít všechna důležitá témata související s úspěšným muškařským dnem v tajemném rybářském údolí poličských přehrad! ;-)


Příprava nového návazce v krásném podzimním odpoledni na PK2. Pamatuji si, že ryby tehdy nebyly příliš při chuti, vše ale vynahrazovalo nádherné teplé počasí a nakonec se přeci jen nějaké pěkné úlovky povedly! Super rybářský den "na Poldě".

PŘÍSTUP K PŘEHRADÁM PK1 & PK2

Pokud chcete strávit rybářský den "na Poličce" musíte se z města Polička vydat ven po silnici vedoucí na Brno, kde cca po 1 km (směrem na obec Jedlová) po pravé straně uvidíte skládku posypového materiálu s odbočkou a velice dobře viditelným billboardem, který vás nasměřuje do údolí "K PŘEHRADÁM". K hlavním a neproslavenějším revírům PK1 a PK2, které obhospodařuje RS Vysočina Polička se rychle dostanete krátkou ale poměrně strmou lesní cestou - v zimních či deštivých měsících doporučuji sjíždět velice opatrně! Po pravé straně minete ne tolik muškařsky atraktivní rybník PK0, který slouží spíše pro vyznavače kaprařiny a přívlače, popř. v při velkých závodech jako další závodní prostor. K hlavnímu parkovišti a k hospůdce pokračujte doleva cestou lemující les. Místa pro parkování je dostatek, k parkování si však vybírejte pevnější podloží - v mokrém počasí hrozí, že si na travnatém podkladu trošku zahrabete a do týdenního programu budete muset zařadit neplánované mytí vašeho vozu - osobní zkušenost! Auto neparkujte ani za někým, kdo na takovém rozbláceném místě stojí - zkušenost kamaráda! ;-)


Tradiční kompozice Fish & Gear. Tentokrát v podání velkého zlatého duháka délky 65 cm a mého oblíbeného jezerního setu - muškařský prut kategorie 5 až 6 wt o délce 9 stop, spolehlivý naviják s čirou podpovrchovou šňůrou Hover!

PRODEJ POVOLENEK

Pokud nejste členy RS Vysočina Polička, nezbývá vám nic jiného, než si pořídit jednodenní povolenku, kterou aktuálně (rok 2020) zakoupíte za 400 Kč. Pamatuji si doby, kdy byla jednodenní povolenka k zakoupení za 150 Kč, ale cena všeho, co je spojené s kvalitním hospodařením a zarybněním, pochopitelně stoupá, což se logicky projevuje postupně i na ceně denních povolenky. Za většiny situací povolenku a samozřejmě i základní občerstvení zakoupíte v hospůdce, která stojí na břehu přehrady PK1 a jedná se o hlavní zázemí pro všechny rybáře, kteří tyto revíry navštěvují! Někdy mám ale pocit, že se nejedná pouze o zázemí aktivních rybářů, ale i o hlavní společenské centrum pro všechny rybářské nadšence z města Polička a jejího přilehlého okolí! ;-) Každopádně v hospůdce na vás čeká ochotná obsluha, v případě teplých měsíců vychlazené poličské pivo, v období zimním zase horký čaj s rumem nebo rovnou grog!

Pokud přijedete k přehradám v období, kdy hospůdka výjimečně otevřená není, není třeba zoufat! Jednodenní povolenku zakoupíte i u paní Dostálové, která bydlí v druhém srubu napravo od příjezdové cesty do malé osady na břehu PK0 a bez problému vám povolenku prodá v kteroukoliv denní hodinu!


Můj kamarád Petr při únorovém zdolávání krásného velkého duháka přes 60 cm, který přežil - díky nezamrznutí PK2 - loňskou zimu. Pravý poličský overwintered rainbow trout! :-)

MÍSTO LOVU - PŘEHRADY PK1 & PK2

Jakmile máte zakoupenou povolenku, můžete vyrazit na lov! Před prvním nahozením však musíte popřemýšlet, zda-li začnete lovit na PK1, nebo PK2?!

PK1: Tato přehrada o rozloze 4 ha je úplně nejstarší a byla vybudována jako první na malém Jánském potoce. Většinu roku je tento revír velice dobře zarybněn, neboť se na něm koná většina rybářských závodů, kterých je v průběhu celé rybářské sezony poměrně dost! Vzhledem k tomu, že rok od roku vzrůstá zájem o lov pstruhů na komerčních stojatých vodách zvláště přívlačí, RS Vysočina na tento fakt pružně reaguje, a proto většina tamních závodů je ve znamení aktivního lovu lososovitých ryb, které po většinu roku tvoří majoritní obsádku PK1. Pokud se tedy rozhodnete lovit právě zde, určitě se pohybujte hlavně po levé straně břehu - včetně hráze - od hospůdky až po konec - "přítok" přehrady. S pravou stranou nemám z pohledu muškaře příliš dobré zkušenosti, takže jsem se na PK1 vždy soustředil na lov z levého břehu, kde je několik velice dobrých míst k úspěšnému muškaření.

Dá se říci, že prostor od hráze k místu zvaném "u maringotek" je hlubší se strmějším klesáním do hlubší vody a ryby zde můžete očekávat prakticky kdekoliv. V místě "u maringotek" po menší zátočinku (roh) najdete zajímavou mělčinu, na které se ryby - díky pravidelnému zakrmování místních rybářských štamgastů v každém období sezony - drží velice často a chytají se zde pravidelně i ti největší pstruzi. Od zátočiny směrem ke konci PK1 je zase několik metrů s hlubší vodou - lov je zde díky strmějším břehům poměrně složitější a náročnější na klouby dolních končetin - v deštivě dny s rizikem uklouznutí a nechtěné koupele - POZOR! ;-) Posledním a velice zajímavým loveckým úsekem je mělká "přítoková" část na konci přehrady PK1, kde se v menším vodním sloupci ryby hledají často mnohem lépe a relativně pravidelně sem vyjíždějí i ty největší jedinci pstruhů duhových! Pokud bych si měl vybrat můj nejoblíbenější úsek na PK1, bude to patrně právě tato koncová část PK1.

Důležitá poznámka: Na PK1 samozřejmě vždy záleží - vedle tradičních faktorů jako je roční období, počasí apod. - i na několika dalších aspektech/lidských zásazích, do kterých patří hlavně aktuální zarybnění a rovněž to, zda-li probíhá pstruhový, nebo volný režim rybolovu. Aktivní lov lososovitých ryb je samozřejmě vždy složitější v případech, kdy máte umělou pohyblivou nástrahou konkurovat těm pasivním rostlinným, živočišným či různě ochuceným a pro ryby atraktivně zapáchajícím. V takovém případě doporučuji najít místo, kde těmito faktory nejsou pstruzi přímo ovlivněny a žijí si vlastním a "přirozeným" životem ;-) popř. jít tam, kde vnadění není oficiálně povoleno a to na...


"Poličské zátiší" aneb zasloužený odpočinek po úlovku velkého pstruha duhového z mého oblíbeného místa na PK2.

PK2: Historicky mladší a trošku menší revír o rozloze 3 ha, který je - dle mého názoru - mnoha rybářům mnohem bližší a sympatičtější, než PK1 a to hlavně díky přírodě bližšímu charakteru okolního prostředí, ale i rybí obsádkou! Tato voda má navíc hlavní výhodu v tom, že je zde povolen pouze lov na umělé nástrahy - lov na umělou mušku a přívlač!

Opět si pamatuji doby, kdy zde bylo povoleno pouze muškaření, ovšem postupem času došlo sdružení zcela logicky k závěru, že v tomto režimu není celkový potenciál revíru plně využit, a tak bylo vláčení opětovně povoleno. Osobně bych samozřejmě uvítal návrat do dob, kdy na tuto přehrádku chodilo pouze pár ortodoxních a zapálených jezerních muškařů, byl zde klid, minimální rybářský tlak a vždy zde byla naděje na záběr pěkné velké ryby, ale naprosto chápu, že takový systém není z ekonomického pohledu pro sdružení výhodný.

Z pohledu lovných míst je PK2 prakticky celá velice atraktivní, neboť zde nasazené lososovité ryby pravidelně migrují a dají se tedy aktivně lovit prakticky po celém revíru. Nejhlubší místa jsou samozřejmě u hráze, ze které loví většina rybářů a směrem k přítoku se hloubka po obou stranách PK2 zmenšuje. Mezi má oblíbená místa jednoznačně patří louka s mokřady pod lesem po levé straně (při pohledu z hráze), mělká přítoková část po obou stranách, kde jsem dříve i s oblibou brodil, ale toto místo se čím dál více zarůstá a zanáší bahnem a mám takový pocit, že sem již ryby tolik nenajíždějí jako v dřívějších letech! Velice dobrým loveckým místem je i celá pravá strana, kde se ale díky vzrůstajícímu smrkovému lesíku čím dál hůře nahazuje.

Další výhodou PK2 je možnost lovu z belly boatu, kterou jsem si v dřívějších letech velice užíval! Díky boatu se totiž dostanete i do míst, která nemáte šanci ze břehu prolovit, což je samozřejmě skvělé a často velice výhodné. Ale vzhledem k tomu, že čím jsem starší (a línější chystat a nosit k vodě cokoliv navíc), tím mám tendenci si vlastní lov postupně ztěžovat, lov z belly boatu si zde dopřávám tedy méně častěji než v dřívějších letech a lovím spíše ze břehu jako ostatní smrtelníci! ;-)

Z hlediska obsádky domorodých ryb je PK2 - dle mého - mnohem zajímavější , než PK1. Vedle pravidelně dosazovaných pstruhů zde na umělou mušku můžete ulovit krásné velké štiky, candáty, okouny, ale i kapry a pěkné líny! Škoda jen, že rybářský tlak zde za poslední roky opravdu narostl tak, že to zde po vysazení vypadá jako na závodech a tedy úlovek nějaké starší a větší lososovité ryby je za aktuálních podmínek prakticky vyloučen.


Můj zimní gear v podobě muškařského prutu Hanák Competition Superlight SLT 696-4 s kvalitním navijákem a pomalou intermediální šňůrou, jezerním podběrákem, ledvinkou se vším potřebným a košíkem na odkládání muškařské šňůry.

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ K LOVU

Když už víte, kde a na jakých místech na PK1 a PK2 ryby nejlépe lovit, je důležité si zde samozřejmě zmínit i základní muškařské a další užitečné vybavení k jejich úspěšnému lovu! Rozhodně zde nebudu psát, že si zde bez problému vystačíte s vybavením, které běžně používáte při lovu na řece! Doby se změnily, na řece se už běžně nemuškaří s pruty kategorie 5/6 wt - jako tomu bylo dříve, a proto je důležité si zde na rovinu říci, že - i když u "Poličských jezer" potkáte mnoho místních rybářů, kteří loví se základním/univerzálním muškařským vybavením - pokud chcete jít úspěchu naproti a berete lov pstruhů na stojaté vodě trochu vážněji, je dobré se připravit a vybavit mnohem důkladněji!

Muškařský prut: Univerzálním muškařským prutem bude pro lov na Poličce nějaký rychlejší model AFTMA 6 až 7 v délce 9 - 9,6 stop (275 - 290 cm). Osobně nejraději používám prut kategorie 590 pro lov s plovoucí a podpovrchovou Hover muškařskou šňůrou pro lov na nymfy, mokré a suché mušky v příznivém počasí. Prut kategorie 690 či 696 s oblibou používám při lovu s lurami či streamerem s intermediální a potápivou šňůrou. Většinou si k vodě nosím pouze jeden prut (záložní mám vždy v autě pro případ, kdybych např. hlavní prut zlomil apod.) Pouze když lovím z belly boatu na PK2 si připravuji pruty dva, abych mohl flexibilně měnit techniky lovu a šňůry dle aktuálních podmínek a potřeb!

Muškařský naviják: Naviják nehraje takovou roli jako např. prut, šňůry a výběr umělých mušek! Nejdůležitějším parametrem je jeho spolehlivost a v rámci jezerního muškaření možnost rychlé výměny jednotlivých cívek s různými muškařskými šňůrami. Kazetové navijáky s lehkými cívkami jsou pro jezerního muškaře velice dobrou volbou! Vzhledem k tomu, že budete nahazovat klidně i celý den, je důležité, aby prut s navijákem byl správně vyvážen, v opačném případě tak dojde k rychlé únavě vaší ruky!

Muškařské šňůry: Pokud bych měl vybrat nejuniverzálnější muškařskou šňůru pro lov na poličských jezerech, z mých zkušeností bych volil buď Hover podpovrchovou muškařskou šňůru případně pomalou intermediální šňůru! Pokud byste chtěli svůj arzenál šňůr rozšiřovat, pokračoval bych šňůrou plovoucí (pro lov se suchými, mokrými muškami a nymfami), rychlou intermediální (pro lov se streamerem a rychle taženými lurami) a v poslední řadě šňůrou potápivou (pro lov s bobinami u dna).

Umělé mušky: Mušky pro jezerní lov se od těch říčních značně liší a pokud se dá - v dnešní době tungstenových nymf - "odchytat" řeka s pár zatíženými vzory, na stojaté vodě to v tomto ohledu rozhodně neplatí! Měli byste být připraveni alespoň se základní krabičkou obsahující ty nejzásadnějších jezerní lury (barevná dráždidla, Bloby, Booby Nymfy apod.), mokré mušky (Palmery, Chmýřenky apod.), nymfy (Pakomáři, Zaječí ouška, Bažantí ocásky, fantastické nymfy atd.), streamery (větší lury a napodobeniny rybiček) a v neposlední řadě i suché mušky pro dobu, kdy ryby sbírají z hladiny! Pokud ale chcete lovit rovnou s ověřenými vzory, určitě vyzkoušejte mou osvědčenou Kolekci mušek - TOP AR Jezerní mušky na Poličku popř. větší univerzální Kolekci mušek - TOP Celoroční jezerní mušky.

Návazcový materiál: U návazcového materiálu bych vám doporučil vlasce o průměru 0,18 - 0,22 mm - vzhledem k "čistotě" vody, velikosti ryb a rychlosti zdolávání není naprosto žádného důvodu ke ztenčování síly vlasce! Skvělé jsou fluorocarbonové vlasce, a to ne z důvodu horší viditelnosti pro ryby (voda je v Poličce po většinu roku poměrně zakalená), ale z důvodu jejich tuhosti! Při nahazování návazců s více muškami se fluorocarbonové vlasce méně motají a v případě, že se tak stane, rozhodně lépe se rozmotávají, než klasické nylonové vlasce! Fluorocarbon je sice poměrně drahý, já sám ale již jiné než fluorocarbonové vlasce nepoužívám! Skvěle se mi osvědčily fluorocarbony Fulling Mill ale i Cortland či Hanák Competition jsou rovněž výtečné návazcové materiály!


V knihách jsem tyto krátké rybářské fotografické seriály vždy miloval! Souboj s rybou od začátku až po konečné pózování lovce s úlovkem. Zde je tedy jeden můj z Poličky! Jirka a duhák 57 cm.

Další nezbytné doplňky a pomůcky: Vedle tohoto nezbytného vybavení k lovu bych vám určitě dále doporučil kvalitní polarizační brýle, které vás ochrání před UV zářením, ale i před větrem či velice nepříjemným až fatálním zraněním oka, ke kterému může dojít během nahazování v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Vhodný jezerní muškařský podběrák s prodlouženou rukojetí, který se vám bude velice hodit při podebírání ryb v nepřístupném terénu PK2 či u mírně zvýšených a strmějších břehů PK1. Dále se určitě vybavte nějakou praktickou taškou přes rameno, či prostornou ledvinkou, do které si dáte náhradní cívky, krabičky s muškami, návazce, svačinu, tašku na úlovek a další drobné doplňky. Dříve byly v módě velké jezerní tašky, které pojmou opravdu mnoho. Dle mého názoru - čím větší budete mít úložný prostor, tím více do něj nastrkáte nepotřebných "krámů" a minimum z nich při lovu využijete.

Určitě se pro lov na přehradách "Pod kopcem" dobře oblečte - zvláště v brzkých jarních a chladných podzimních/zimních měsících. Počasí se zde často rychle střídá, teplý základ v podobě kvalitního termoprádla v kombinaci se spolehlivým nepromokavým vnějším oblečením (čepice, bunda, kalhoty) v nepříznivém počasí jednoznačně oceníte! Jako poslední bych zmínil teplou a pohodlnou obuv. Při lovu stojíte i několik hodin na studeném či nestabilním povrchu, což je ve špatných botách velice nepříjemné. Proto kvalitní a nepromokavé pohorky či pevné holínky budou tím pravým řešením!

SLOVA NA ZÁVĚR

Pokud si toto mysteriózní rybářské místo oblíbíte a začnete jej pravidelně navštěvovat jako já, měli byste být připraveni na to, že často budete muset - pro dosažení úlovku - postupně vystřídat všechny muškařské techniky lovu, neboť z mých vlastních zkušeností se zde ryby chovají pokaždé trošku jinak a když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí a vyvodíte z lovu jisté závěry, příště je vše jinak! Ne nadarmo s mými kamarády Liborem a Jirkou velice často hodnotíme rybářský den zde jako "Tradiční poličská schíza"! :-) A i když má rybaření na "Poličských jezerech" daleko k přírodním destinacím s divokými domorodými rybami i zde se prakticky vždy musíte přepnout do módu lovce, který - pokud chce rybu ulovit - musí přemýšlet nad nelogickým chováním ryb, pozorovat okolí, zkoušet všemožné i nemožné a vynaložit upřímnou a chytrou snahu k dosažení svého úlovku! A právě pro tyto pocity a zážitky se tam velice rád vracím, abych objevoval nové a nové vzorce chování tamních důháků a při zpáteční cestě domů nad nimi přemýšlel nebo je s kamarády rozebíral a těšil se na další utkání "Pod kopcem"!

Polička má prostě něco do sebe, takže určitě neváhejte a vyrazte s muškařským prutem k přehradám "Pod kopcem"!
Budu se těšit na setkání na břehu PK1 či PK2! ;-)

 

Oficiální stránky RS Vysočina Polička, na kterých se dozvíte všechny potřebné informace vztahující se k rybářských závodům, vysazování ryb a aktuálnímu dění na přehradách přímo od hlavního zdroje - obětavého hospodáře sdružení a starosty města Polička v jedné osobě - Jaroslava Martinů.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva