Muškaření na mimopstruhových vodách 5 | Lov dravých ryb na MP | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyMuškaření na MP vodách - 5. díl: Z tepla do zubů
Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Úvod do lovu dravých ryb na mimopstruhových vodách pomocí muškařského vybavení. V dalším článku se dozvíte o možnostech muškaření v příjemném přechodném období Babího léta, o vhodných podmínkách pro lov bílých a hlavně dravých ryb muškařským náčiním. Nakousneme i téma umělých mušek vhodných pro lov v tomto období.


Krásná velká parma - "Královna mé řeky" - neodolala poměrně velké černé nymfě se zlatým tungstenovým korálkem.

Během letních měsíců nám - milovníkům lovu velkých kaprovitých ryb na muškařské náčiní - počasí opravdu přálo a měli jsme tak výjimečnou možnost prožít  chvíle plné skvělých rybářských a adrenalinových loveckých zážitků! Při aktivním stopování velkých ryb totiž nejde pouze o dosažený úlovek majestátní ryby, kterou se pak často v obtížném terénu snažíme co nejlépe fotograficky zvěčnit, aniž bychom si ji v její skutečné reálné kráse pořádně prohlídli a chvíli obdivovali. Mnohdy je samotný okamžik hledání oné ryby, její vzrušující objevení, nabízení naší nástrahy, zaseknutí, nebo naopak vyplašení či utržení vlastně tím dosaženým úlovkem, pro který jsme k vodě přišli, i když si to ihned neuvědomíme a jsme např. v případech zmařeného úlovku velké ryby v prvním momentu zklamáni. Dříve či později si však každý vášnivý lovec musí uvědomit, že zážitek to byl stejně hodnotný a mnohdy i - s ohledem na získané zkušenosti z "nezdařilé" situace či celé výpravy - hodnotnější!


Hladová červenooká plotice byla ulovena na mokrou verzi mušky Bibio za krásného slunečného dne uprostřed Babího léta.

Pavel: Horké letní dny jsou u pomalu ale jistě u svého konce a začíná příjemné a vybarvené Babí léto. Jakou můžeme v tomto období očekávat úspěšnost při lovu kaprů a další bílé ryby na našich mimopstruhových řekách a stojatých vodách? Není již čas začít přemýšlet o lovu dravých ryb?

Aleš: Přesně tak - září a říjen mohou být často ještě velice teplé a suché měsíce, nicméně intenzita slunce není již taková, aby nadále prohřívala vodní sloupec jako ve vrcholných letních měsících a přitahovala tak kaprovité ryby na stojatých vodách blízko k hladině. Letní kapří lovecká extáze tedy pomalu ale jistě končí! Nemusíme ale zoufat, neboť máme obrovskou výhodu v tom, že nejsme po většinu roku odkázáni na lov malého množství rybích druhů, jako tomu je např. jinde ve světě, ale jakožto moderní muškaři se dnes - pokud chceme úspěšně lovit po celý rok - musíme rychle přizpůsobovat různorodým podmínkám, které souvisejí se změnami ročních období a na které rovněž reagují i různé druhy ryb! Je tedy dobré, sestavit si např. takový osobní rybářský kalendář, který bude pro jednotlivé měsíce zahrnovat námi navštěvované a oblíbené revíry s uvedenými druhy ryb, které chceme v daném období cíleně a hlavně regulérně lovit.


Suchá šedá jepice AR CDC Iron Blue Dun - Ocelově šedá jepka. Skvělý vzor pro podzimní suché lovy bílých ryb a lipanů.

I když v tyto měsíce můžeme zažívat krásný plynulý přechod léta do podzimu v podobě nádherně vybarveného Babího léta, kdy je pro nás pobyt u vody doslova balzámem na duši, musíme počítat s celkově ubývající aktivitou bílých a kaprovitých ryb mimopstruhových vod - pokud samozřejmě nepočítáme např. ryby lososovité, které se na některých mimopstruhových vodách vyskytují často v hojném počtu, či ryby dravé, jejichž apetit se s uvývající teplotou vody rovněž zvyšuje. Bílé ryby se stahují do hlubších partií jak na řece, tak i stojaté vodě a tam je důležité je hledat.

Dá se říci, že v tyto dny můžeme jít tedy dvojí cestou. V prvním případě ještě určitě využijeme krásné slunečné dny na nějakém členitějším typu tekoucích vod, kde bílé a kaprovité ryby - oproti vodě stojaté - zůstanou ještě trošku aktivní a dobře dohledatelné a můžeme je s úspěchem lovit na nymfy, mokré mušky a při nějakém krásném teplém slunečném dni, kdy na chvíli znovu ožije i hmyzí říše, máme skvělou příležitost prožít krásný den se suchou muškou!


Menší mělká říčka se zahalila do podzimního hávu a má ideální množství lehce přikalené vody. Ideální podmínky pro lov bílých ryb na nymfy v mírně proudící části řeky. Naopak hlubší a pomalejší úseky menších MP řek jsou vhodné k lovu štik, okounů a větších tloušťů na středně velké streamery!

Druhou cestou jsou již zmíněné a pro moderního muškaře-lovce velice atraktivní dravé ryby jako štiky, okouni, candáti a boleni obývající pomalu tekoucí a stojaté vody. Pokud se rozhodneme v této cestě pokračovat a zaměříme se na cílený lov velkých dravých ryb, musíme z menších napodobenin suchozemského či vodního hmyzu přezbrojit na větší a "masitější" nástrahy napodobující dravcovu nejčastější kořist - drobné rybky - a tedy na streamery a zároveň se připravit na větší a mnohdy velice náročnou zkoušku naší lovecké trpělivosti, než na jakou jsme byli zvyklí při lovu aktivních lososovitých a bílých ryb! Dravé ryby jsou velice náladové, nepřijímají potravu po celý den a často není výjimkou i několika denní "abstinence", není jich v našich revírech tolik popř. nejsou tak dobře dosažitelné při lovu s muškařským náčiním a nejspíš proto se na jejich lov tolik muškařů neorientuje. Jakmile to ale jednou zkusíte a ulovíte svou první větší dravou rybu, vše pochopíte a hlavně zažijete kouzlo lovu dravých ryb muškařským prutem!

O cíleném lovu jednotlivých druhů dravých ryb v podzimním až zimním období a o vhodných vzorech dravcových streamerů si popovídáme v příštím díle našeho seriálu Muškaření na MP vodách!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva