Jarní muškaření | Bílá ryba | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyJarní muškaření na bílé ryby na stojaté vodě
Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Samuel Piekar

Čas před začátkem pstruhové sezóny si můžeme zpestřit čekání muškařením na stojaté vodě se zaměřením na bílou rybu. Praktické tipy, jak bílou rybu začátkem jara na mušku ulovit.


Jaro nám začíná zářit všemi svými barvami a pstruhová sezóna je už opravdu za dveřmi. Pro říční lov bílé ryby nám ve všech tocích po letošní vydatné zimě teče velké množství vody a většině se může zdát jedinou variantou, jak zahnat svůj muškařský absťák při lovu duháků na stojaté vodě. Jezerní lov pstruhů mám sice opravdu v oblibě, ale nemusíme si nic nalhávat o tom, že dobrých pstruhových nádrží je u nás opravdu poskrovnu. Existuje však vhodná alternativa, za kterou považuji lov bílé ryby na stojaté vodě. Bílé ryby vás po zimě překvapí i svou velikostí a bojovností. Tuto alternativu ale beru hlavně jako jarní záležitost, přes léto a po zbytek roku jsem oproti jaru neslavil tolik úspěchů.

Co budeme lovit

Mezi vaše první úlovky budou patřit jelci, plotice a perlíni. S oteplováním vody začínají brát i cejni, kteří začínají aktivně přijímat potravu na stojaté vodě trochu později. Překvapením vám může být ale i úlovek kapra, který se na jaře dá efektivně lovit na malé tažené lurky a často jej můžete ulovit i při jezerním lovu pstruhů. Ulovit ale můžete téměř všechny zástupce bílých a některých kaprovitých ryb.

Vybavení

Nejčastěji lovím s 9’ muškařským prutem a #5 plovoucí šňůrou profilu WF. S pětkovým prutem už jste schopni odhazovat mušky i na delší vzdálenost, což je bezesporu výhoda. Plovoucí šňůry mají nevýhodu ve větru a při větších vlnkách, kdy se nám dělá na šňůře pytel. V takovýchto momentech je lepší použít šňůru hover (podhladinová intermediální šňůra). Lovit můžete i s měkčím pruty #3-4, ale ve větru budete mít s nahazováním problémy. Když ale nemusíte ryby lovit na velké vzdálenosti a je přívětivé počasí, tak je měkčí prut výhodou. Když potřebuji chytat na větší vzdálenosti a v hlubší vodě , tak sáhnu i po prutu #6 společně s plovoucí šňůrou #7 s intermediálním koncem (tzv. midge tip), těžší šňůra mi prut trošku změkčí a sestava je potom citlivější. Moje sestava se ještě skládá z delšího ujímaného návazce o délce 230-270 cm, který je stejný, jako když na stojaté vodě lovím pstruhy se shuttlecocky, nebo muškou-splávkem. Použité návazce se pohybují v průměru 0,10-0,14. Na návazci nám už jenom zbívají 2-3 mušky, ve vzdálenosti 90-120 cm a můžeme vyrazit k vodě.


Technika lovu

Technika lovu není složitá, po nahození nechám mušky vyklesat a potom je osmičkami poměrně velmi staticky stahuji k sobě, experimentovat můžeme s hloubkou, do které necháme mušky vyklesat. Důležitá věc, která je důležitá na stojaté vodě snad pokaždé, je neházat mušky pořád do jednoho místa, ale nahazovat "do vějíře". Velmi univerzální technikou je i muška-splávek, hodně bílých ryb se chytá touto technikou při lovu duháků. Na závodech jsme chytali bílou rybu i s nymfovacím prutem a francouzským návazcem.

Mušky

Mezi mé oblíbené vzory patří klasické nymfičky a malé lurky. jako jsou orange tag, red tag, sirupčík atd., které s úspěchem používáte i při lovu pstruhů a lipanů. Důležité je zvolení správné velikosti háčku a hlavičky. Nymfičky používám ve velikosti 16-18, mikrolurky je lepší navázat na háček vel 12-16, dobré je na tyto mušky použít háček z trochu tlustšího drátku, protože s těmito muškami lovím cíleně i větší ryby a někdy i kapry. U lurek jsou pro mne největší klasikou čistě přírodní lurky se zlatou, nebo stříbrnou hlavičkou. Ve studené vodě a ze začátku sezony používám lehké tungstenové hlavičky 2,0 mm, v teplejší vodě je vystřídám za klasické mosazné hlavičky, které sice propadávají vodou pomaleji, ale můžu si lépe pohrát s tím, v jaké hloubce budu mušky mít. Pomalu propadávané mušky podle mě na bílou rybu působí lépe. Slavit úspěchy můžete i s jezerními vzory mokrých mušek.


Kdy a kde hledat ryby

Mezi naše lokality budou patřit rybníky, nádrže a slepá ramena řek. Dobré je zvolit lokalitu, na které je hodně členité dno a na které jsou různě hluboké pasáže, abyste mohli zjistit, kde se ryby nejvíce zdržují. Budete-li na nějakém slepém rameni, které má přítok, tak bude velmi dobrým místem okolí přítoku, kterým se k rybě dostává potrava přímo pod nos. Na takovýchto místech se ryby často drží v hojném počtu, během celého roku. Na vámi nově zvolené lokalitě je dobré začít, právě na takovémto místě a postupně zkoušet i další místa. Pro lov bílé ryby je důležité také zvolit dobré počasí, bezkonkurenční a nejlepší jsou teplejší slunečné dny. Od poloviny dubna mi připadá, že ryby za potravou více jezdí a neshlukují se jenom na jednom místě, v takovýchto případech je dobré místa častěji měnit. Také si nejvíce v tuto dobu všímám toho, jak někdy můžete konkurovat ostatním rybářům, kteří neloví na umělou mušku. Ti automaticky zakrmují a chytají na jednom místě, my s muškařským prutem ale prochytáme za krátkou dobu mnohem více prostoru a můžeme si lépe pohrát s hloubkou, ve které jsou naše nástrahy!

Závěr

Připadá mi, že lovem bílých ryb hodně rybářů opovrhuje, mne ale tento lov připadá velmi atraktivní, u vody se pořád něco děje a vhodných lokalit je ohromné množství. Muškaření a lov bílé ryby jde v dnešní době už ruku v roce a závodní muškaření přispělo do této kategorie spoustou poznatků a technik a to nejenom na stojaté vodě.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva