Muškařské taktiky a techniky lovu pstruhů na stojatých vodách | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyTaktikyTaktiky a techniky muškaření na jezeru
Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Pokud chcete být při lovu pstruhů na stojatých vodách stabilně úspěšní, rozhodně byste měli znát všechny vhodné taktiky a techniky lovu, které jsou pro jezerní muškaření typické a pro vaši efektivitu opravdu stěžejní! Správné jezerní mušky v kombinaci s dokonalou výbavou vám nebudou nic platné, pokud nebudete schopni u vody vyhodnotit situaci a náležitě se jí přizpůsobit!


Souboj s velkým skákajícím duhákem, který neodolal menší černé mokré mušce pomalu stahované na podpovrchové hover šňůře - jedna z mých nejoblíbenějších a obecně i nejúčinnějších technik lovu na stojatých vodách s výskytem duháků, sivenů a potočáků!

Na jezerním muškaření je, dle mého názoru, nejkrásnější ona nevyzpytatelnost v chování pstruhů a často i jejich velká potravní vybíravost = neúmyslná schopnost rybářovi často úplně zamotat hlavu! 🙂  U divokých ryb bych - v tomto kontextu - vypíchl hlavně jejich plachost a opatrnost - zkušenost, u pstruhů vysazených musím zase zmínit jejich "psychadeličnost" v podobě velkých změn v chování, které jsou většinou přímo závislé hlavně na rybářském tlaku na daný revír v kombinaci s dalšími faktory, které pstruzi bezesporu vnímají.

Pokud chcete být při lovu jezerních salmonidů efektivní, musíte vždy danou situaci dobře vyhodnotit a jít ji maximálně naproti vhodně zvolenou taktikou lovu, která může skýtat i několik samostatných či kombinovaných technik/metod! Vhodné vyhodnocení situace je naprosto stěžejní pro váš úspěch, neboť pokud např. přijdete k vodě, kde je na hladině jasně viditelná aktivita ryb a vy začnete lovit s potápivou šňůrou u dna - jen proto, že tak chytáte nejraději - možná budete sami sebou a nadšení ze samotné lovné techniky, ale rozhodně nebudete moc úspěšní při lovu těch aktivně se krmících ryb pod hladinou!

☝️ V tomto úsměvném příkladu se ale skrývá zásadní myšlenka, hlavně z hlediska osobního přístupu k muškaření, neboť je velice důležité vymezit si vlastní hranice a pokud s nějakou technikou lovu např. z principu nebo z jiných důvodů nesouhlasíte, nikdo vás nemůže nutit ji používat! Muškaření je o prožitku a pokud chcete lovit ryby na sucho i v době, kdy byste jich např. na nymfy chytli mnohem více, nebo např. odmítáte lov divokých či zdomácnělých ryb na pestrobarevné Bloby a lury, je to samozřejmě vaše svobodná volba a já tento přístup beru a respektuji, neboť - jak již o mě jistě víte - sám to s některými (hlavně tedy moderními/závodními) metodami "muškaření" mám i já!

Každopádně tento speciál není o koučinku muškařské osobitosti  pevného přesvědčení, ale o efektivním lovu pstruhů na stojatých vodách za použití všech dostupných a povolených technik lovu na umělou mušku, které byste měli znát minimálně k tomu, abyste si z nich mohli svobodně vybrali ty, které budete chtít u vody praktikovat! 😉


Křiklavě růžová bobina oživovaná ve sloupci či v blízkosti dna na potápivé šňůře - skvělá taktika lovu např. v zakalené vodě. S bobinami velice rád lovím i v období, kdy jsou ryby poměrně apatické nebo je slunečné počasí "přibije" ke dnu. Jednoduché vzory ve výrazných barvách jsou nejlepší!

Z hlediska správné taktiky lovu na stojatých vodách bych vám tedy doporučil, abyste se po příchodu k jezeru rozkoukali a vyhodnotili, co se u vody a na vodě vlastně děje! Pokud není revír veliký, klidně si jej i obejděte a věnujte chvilku času jeho poznání (v případě úplně neznámého revíru) nebo poznání a pochopení aktuálních podmínek! Mnoho vám napoví projevy ryb, chování ostatních rybářů, kteří jsou u vody přítomní. Budete moci nejprve pozorovat případnou aktivitu ryb - sběr z hladiny (většinou pozitivní znamení), výskoky ryb (často negativní ukazatel), styl lovu ostatních - úspěšných rybářů - délky hodů, použité šňůry, počet, velikosti a barvy mušek atd. Všechny tyto faktory vám pomohou začít lov - v dané situaci - nejvhodnější metodou! Rozhodně - i při samotném lovu - stále sledujte okolí a vodní hladinu, hledejte případný výskyt ryb nebo naopak místa ušetřena tomu největšímu tlaku, velkou pozornost věnujte také tomu, jakým směrem fouká vítr = směr pohybu potravy = pravděpodobný pohyb ryb a vyhodnocujte případnou perspektivu přesunu na tato místa! Vše je ale samozřejmě velice relativní, někdy jsou ryby aktivní tam, kde se neukazují, někdy ryby nejlépe berou opravdu hlavně tam, kde je to evidentní a samozřejmě v obou případech i naopak! Každopádně buďte akční, přemýšlejte a stále vyhodnocujte situaci! Jen pozor na překombinování, to se také občas stane, když si nezachováte chladnou hlavu! 😏

Pokud se po vašem příchodu k vodě neděje nic z výše popsaného, co by vám napomohlo s výběrem účinné lovecké metody, mějte připravené taktiky např. dle období sezony a vašich předchozích zkušeností. Jen pro hrubou představu (hlavně pro začátečníky bez větších zkušeností) např. JARO: 2 barevné lury na intermediální šňůře + středně rychlé až rychlé stahování, LÉTO: 2 - 3 malé nymfové či mokré mušky na dlouhém návazci na plovoucí šňůře + pomalé stahování, PODZIM: 2 mokré mušky či menší přírodní lurky na hover či pomalé intermediální šňůře + pomalé stahování, ZIMA: 1 bobina na krátkém návazci na potápivé šňůře + velice pomalé stahování! Tyto předpřipravené taktiky samozřejmě nejsou dogma a zárukou okamžitého úspěchu v uvedeném ročním období, ale pomohou vám minimálně aktivně "rozehrát hru" a dále postupně zjišťovat potřebné informace k dalšímu vývoji vašeho lovu!

Jak jsem již napsal v souvisejícím článku tohoto jezerního MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU "Výbava jezerního muškaře", muškařské šňůry jsou naprosto stěžejní a dalo by se říci, že i nejdůležitější součástí vybavení jezerního muškaře, a proto bych dle jejich využití popsal i ty nejdůležitější a nejčastěji používané techniky lovu pstruhů na stojatých vodách na umělou mušku, včetně mých osobních zkušeností s jednotlivými metodami!

TECHNIKY LOVU S PLOVOUCÍ ŠŇŮROU: Plovoucí muškařská šňůra je samozřejmě základem výbavy, ať už začínajícího ale i pokročilého jezerního muškaře! Kvůli délce hodů by se mělo jednoznačně jednat o WF jednostranně ujímanou plovoucí muškařskou šňůru a stejně jako u dalších typů šňůr, které tu budou vyjmenovány, jezerní muškař by měl znát a hlavně ovládat všechny relevantní a povolené metody lovu s ní, které jsou praktikované hlavně v teplejších období sezony (hojný výskyt vodního i suchozemského hmyzu v horních patrech vodního sloupce), případně v mělkých částech jezera (lov v chladnějších měsících sezony, kde by se s potápivými šňůrami často vázlo)!


Nádherný přírodní potočák s obrovskými tečkami bojuje o život po tom, co si neodpustil útok na velkou mokrou mušku ve stylu Soldier Palmer - výtečný univerzální vzor jak pro jezerní duháky, tak i divoké potočáky!

◼ Lov se suchou muškou je nejtradičnější technikou lovu aktivních ryb, které sbírají hmyz z hladiny, za pomoci suchých mušek na delším návazci, který by měl být odmaštěný, aby se potopil a neplašil sbírající ryby! V závislosti na aktivitě ryb je možné používat mušku 1, ale klidně i 2 až 3 (horší nahazování s dlouhým a lehkým návazcem). Tato technika je zvláště účinná při lovu aktivních ryb krmících se na právě rojeném hmyzu (teplé jarní, letní a brzké podzimní měsíce). Se suchými muškami můžete na jezeru lovit pasivně = nahodit a čekat, než si mušku ryba najde, nebo aktivně = mušky častěji přehazovat a oživovat různými styly přitahování (v závislosti na aktivitě ryb).

* Na jezeru se dnes s plovoucími šňůrami loví aktivně samozřejmě i na různé lury (nejednou jsem úspěšně lovil s "plovkou" i na Bloby pomalu stahovanými pod hladinou) a povrchové streamery - poppery či podpovrchové potírkové vzory v období podzimu, kdy pstruzi pronásledují drobné rybky na mělčiny (hlavně na velkých vodárenských nádržích v UK) - v našich podmínkách výjimečně pouze na přírodním typu stojatých pstruhových nádrží, případně na MP stojatých vodách (písníky, přehrady), do kterých se vysazují i pstruzi duhoví, kteří tam přežijí a v podzimní období mají již návyky dravce!

◼ Lov na nymfy a mokré mušky je další oblíbenou taktikou lovu s plovoucí šňůrou v momentu, kdy není povrchová aktivita ryb příliš silná, pstruzi jsou hlouběji a dávají přednost spíše larválním stádiím hmyzu vodního (nymfy a kukly pakomárů, chrostíků a jepic) či hmyzu mrtvému, který se vznáší ve vodním sloupci (mokré mušky imitující utopený hmyz) nebo hmyzu ve vodě běžně žijícímu (znakoplavky, blešivci, berušky). V takovém případě je ideální lovit s dlouhým návazcem se 2 - 3 nymfovými či mokrými muškami a postupně prochytávat co největší rozsah vodního sloupce, kde se ryby mohou vyskytovat - v závislosti na délce návazce a rozestupu mušek - čím čistší voda, tím delší návazec a rozestupy mušek!

◼ Prádelní šňůra - "Washing Line" je výtečnou a přirozenou metodou lovu na malé nymfy či mokré mušky velice blízko vodní hladiny - klidně i několik málo cm pod ní! Nepřekonatelná metoda pro lov apatických ryb v teplých letních měsících, kdy pstruzi projíždějí v horní části vodního sloupce a nereagují na nic aktivně stahovaného a ani na suché mušky, neboť se zrovna nic konkrétního nerojí a pstruzi v hladinové mušky nemají důvěru. V takový moment přichází čas na tuto metodu s názvem "Prádelní šňůra", která spočívá v zavěšení 1 - 2 menších nymfiček nebo mokrých mušek mezi plovoucí konec šňůry a dobře plovoucí muškou (suchá muška, bobina, FAB Blob, BUNG muška, Suspender Buzzer, Shuttlecock...) na konci návazce! Tato sestava vytvoří jakési "přemostění" přes hladinu, přičemž malé nymfy/mokré mušky jsou zavěšené několik cm pod hladinou a naprosto nenuceně čekají na projíždějící ryby, které občas sežerou něco, co se chová přirozeně a nevyžaduje od ryby nic víc, než jen otevření a zavření tlamy!

◼ Statická metoda lovu "Muška-splávek"/BUNG patří mezi moderní a stále ještě kontroverzní metody jezerního lovu s plovoucí šňůrou. Dalo by se říci, že se jedná o jakousi plavanou za použití muškařského vybavení a umělých mušek, kdy jako signalizátor záběru - na svazových revírech - slouží dobře viditelná a silně plovoucí suchá muška (husté CDC "Pampelišky" či pěnové BUNG indikátorové mušky z polycelonu) popř. nějaký indikátor/splávek, který je povoleno používat jen na soukromých revírech. Důležité je, aby byl návazec s 1 - 2 muškami v dokonalém průvěsu - pro 100% indikaci záběru i např. ve větrných podmínkách či mírně proudící vodě. Z toho důvodu se jako koncové i přívěsné mušky používají např. tungstenové nymfičky, lurky, pakomáři nebo další různé vzory, které již nechci zmiňovat a kvůli kterým je mi tato metoda nesympatická, neboť se již opravdu odklání od základních principů jezerního muškaření! K jejímu použití byste se proto měli uchylovat pouze v krajních mezích - situace, kdy ryby nereagují naprosto na nic z aktivně stahovaných či pasivních suchých mušek => velice opatrně přijímají (nutnost indikátoru) pouze např. volně se vznášející nymfičky ve vodním sloupci či těsně nade dnem.


Statný dravý duhák chycený na podpovrchový potírkový streamer při lovu na velké čisté pstruhové nádrži. Po té, co jsem našel několik slušných ryb aktivně projíždějících pod hladinou, jsem neváhal a nahodil k nim imitaci unikajícího potírku a začal velice rychle stahovat! Tento krásný duhák okamžitě vystartoval a hlasitě "sbalil" můj streamer z hladiny!

TECHNIKA LOVU S HOVER ŠŇŮROU: Jak jsem již napsal, osobně tento typ šňůry považuji za naprosto nejuniverzálnější typ jezerní muškařské šňůry pro celoroční lov s aktivně oživovanými a menšími muškami, a hlavně speciální muškařské šňůry, která byla pro lov na stojatých vodách vyvinuta! Dalo by se říci, že s hover podpovrchovou šňůrou můžete lovit stejnými a výše popsanými technikami jako se šňůrou plovoucí s výjimkou regulérního lovu na suchou mušku a "statického" lovu na "Mušku-splávek"/BUNG! Bez problému můžete praktikovat lov s aktivně stahovanými mokrými muškami a nymfami, který patří mezi mé nejoblíbenější metody jezerního muškaření, ale i lov s "Prádelní šňůrou" v případě, kdy nemusíte nebo nechcete mít mušky těsně pod hladinou, ale např. několik desítek cm pod ní!

Díky velice pomalému potápění šňůry typu Hover (kolem 1 cm/sec), můžete směle lovit např. i na menší lurky nebo nezatížené menší streamery ryby aktivně lovící v horních částech vodního sloupce nebo v mělčích či ode dna zarostlých částech jezera, kde byste s intermediální nebo potápivou šňůrou rychle vázli! Hover šňůra je výborná pro lov ve větrném počasí, ve kterém by byla plovoucí šňůra rychle strhávána vlnami po povrchu a mušky by tak byly velice rychle unášeny vodním sloupcem, což by ryby mohly vnímat jako nepřirozené a nedůvěryhodné chování jejich potenciální potravy!

TECHNIKA LOVU S INTERMEDIÁLNÍ ŠŇŮROU: Pomalé i rychlé intermediální šňůry bezesporu patří do nepostradatelné výbavy jezerního muškaře, neboť s nimi budete lovit většinu rybářské sezony, a to hlavně kvůli tomu, že se jedná o univerzální typy jezerních šňůr určených hlavně pro rychlejší oživování mušek při lovu ryb aktivních ve středních vrstvách vodního sloupce! Rychlé intermediální šňůry využijete tedy hlavně při lovu na aktivně se pohybující - rychleji vedené lury, Bloby, Booby nymfy a streamery různých velikostí při lovu aktivních/agresivních ryb! Pomalé "intermídy" najdou uplatnění hlavně při pomalejším vedení těchto nástrah, ale např. i nymf, mokrých mušek, pakomárů. Samozřejmě záleží na hloubce vámi navštívené vody, ale počítám spíše se standardními podmínkami - hloubka např. do 4-5 metrů! Osobně lovím s intermediálními šňůrami hlavně v jarních a podzimních měsících na lury, případně i v létě při streamerování s jednou muškou (přírodní typy vod) nebo při lovu s Booby nymfami ve sloupci.

TECHNIKA LOVU S POTÁPIVOU ŠŇŮROU: V našich podmínkách budete nejspíše nejčastěji používat potápivé muškařské šňůry (stupeň S3 - S5 max. s ohledem na hloubku českých pstruhových stojáků) při lovu na Booby nymfy a Booby streamery, a to hlavně v chladných měsících rybářské sezony při pomalém lovu v blízkosti dna. Zvláště v zimních měsících jsou ryby již u dna, mají zpomalený metabolismus, ale na druhou stranu nepohrdnou velkým soustem - jen ho musí dohnat! Takže pomalu stahovaná bobina na potápivé šňůře je velice často správnou volbou, která vám dává naději na úlovek těsně před, nebo naopak po rozmrznutí vodní hladiny! Potápivé šňůry je samozřejmě možné používat i při aktivním a rychle stahovaném streamerování, jen musíte dávat pozor na vázky a možnost častého váznutí a trhání streamerů! Při dnes již tradiční jezerní metodě Roly-Poly při lovu na extra-rychle stahované Bloby se rovněž používají rychle potápivé šňůry, obávám se ale, že v našich podmínkách tato metoda nebude slavit takové úspěchy jako na rozlehlých a hlubokých anglických nádržích, ze kterých i pochází!

TECHNIKA LOVU S MIDGE & SINK TIPEM: Styl lovu s tímto specifickým a vlastně i posledním běžně používaným typem jezerní muškařské šňůry jsem popsal již v článku "Výbava jezerního muškaře v odstavci ◼ Plovoucí šňůry s potápivým koncem!

⭐ V případě, že zásadní vědomosti, které jste získali z tohoto článku propojíte s dalšími informacemi ze souvisejících publikací z mého MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU, který jsem věnoval jezernímu muškaření a efektivnímu lovu pstruhů na stojatých vodách, je jisté, že jste na velice dobré cestě stát se nadšeným - a ve většině situací - i úspěšným jezerním muškařem! 😉

➡ JEZERNÍ MUŠKAŘENÍ OD A DO Z

➡ TOP JEZERNÍ MUŠKY

➡ VÝBAVA JEZERNÍHO MUŠKAŘE

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva