Muška splávek na francouzském návazci | Muškaření | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyTechnikyMuška splávek na francouzském návazci
Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Samuel Piekar

Muška splávek je moderní technika s francouzským návazcem, kterou s oblibou používám v letních měsících a v místech, kde nejsem schopen lovit klasicky s plovoucí šňůrou a suchou muškou.


Muškaření s metodou muška splávek

Dnešní podoba nymfování už rozhodně není jenom o bagrování dna a poslední vývoj a současná podoba moderních nymfovacích návazců nám umožňuje kombinovat jinak zcela rozdílné muškařské techniky, jako je nymfování a suchá muška. Metodu muška splávek mohou někteří z vás znát v kombinaci se suchou šňůrou. Šňůra nás může ale někdy při lovu omezovat, jsme s ní méně přesní a ve členité rychle tekoucí vodě je technika muška splávek s plovoucí šňůrou téměř nepoužitelná. Právě v těchto chvílích je ideální čas na použití této techniky na francouzském návazci.

Vybavení

Pro popisovnou techniku potřebujeme standardní nymfovací vybavení, tedy muškařský prut #1-4 v délce 9,6 -11 ft, vhodný muškařský naviják ideálně s uzavřenou klecí a ze kterého se nám nevyvlékají tenké nymfovací návazce a v neposlední řadě již zmíněný dlouhý francouzský návazec. Dalšími důležitými pomůckami jsou také kvalitní floatant, amadou, nebo některý ze sušících prášků, který naši mušku udrží déle suchou.

Mušky

Vzory pro tuto techniku se nijak výrazně neliší od mušek, které většinou již máme dávno v krabičce.

Suchou mušku, která nám slouží jako indikátor-splávek, musíme navázat z dobře plovoucích materiálů. Muška zde má za úkol také nějakou rybu ulovit a musí tedy navíc vypadat pro ryby lákavě. Výborné jsou různé varianty broučků z více pírek CDC, chrostíci s hlavičkou ze zimní srsti a klinkhamerky s křídlem z plovoucích dutých vlákem a hustými nožičkami z kohoutího peří.

Nymfička pod splávkem nesmí být příliš těžká, používají se znatelně lehčí nymfy než při běžném nymfování.

Pokud si nevážete vlastní mušky, pak můžete s úspěchem využít napřídklad tyto komeční vzory:

Nymfy - Jig Rudořitka, Jig Black & Purple

Suché mušky (splávek) - Chostík s pěnovou hlavičkou, Klinkhammer

Technika lovu

Existuje dva základní způsoby, jak s muškou splávkem lovit. Při klasické technice nám slouží splávek hlavně jako ukazatel záběru a v tomto případě necháváme sestavu přirozeně splouvat a když nám začne muška hůře plavat, můžeme se ji pokusit podržet nad vodou špičkou prutu.

Další technikou je tzv. skákací chrostík, kdy se suchou muškou sporadicky nebo aktivně klepeme o hladinu a napodobujeme tím chrostíky, kteří kladou vajíčka na hladinu. Tohoto efektu se nedá žádnou jinou muškařskou technikou docílit a za správných podmínek je pro ryby jenom těžce odolatelná.

Samotný lov se nám od klasického nymfování příliš neliší, snad kromě toho, záběr ryby snadno indentifikujeme podle pohybu suché mušky (jak název metody napovídá muška plní funkci rybářského splávku). Brzy si ale určitě všimnete toho, že s touto technikou můžete být mnohem přesnější při nahazování na místech, kam byste mušky jinak vůbec nedostali.

Sestavení udice

Oproti normální nymfovací sestavě s 2 nymfičkami, kde máme přívěs dlouhý několik centimetrů (7-15 cm), u sestavy muška splávek je důležité navázat přívěs co nejkratší, mezi 1-2 cm. Tímto docílíme co nejlepšího kontaktu “splávku” s nymfičkou pod ní. Delší přívěs má význam při skákacím chrostíkovi, když mají ryby zájem jenom o suchou mušku. V takových případech je dobré si sestavu převázat a použít delší přívěs, díky němuž proměníme více záběrů.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva