Zápisky rozhodčího | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyZávodyZápisky rozhodčího
Kategorie: Muškařské závody | Autor: Pavel Adamovský

Zápisky z Mistrovství ČR v říčním muškaření 2000 na Svratce.

Mistrovství ČR v říčním muškaření se letos (r.2000) konalo v termínu 2.-4. června na moravské říčce Svratka nedaleko města Tišnov. Přestože závodně nemuškařím, již dlouhou dobu mě lákalo zažít atmosféru závodu a tak jsme společně s kamarádem Kozlem organizátorům nabídli své nekvalifikované pracovní síly. Po telefonické domluvě nám byla přidělena veledůležitá funkce řadových rozhodčích a tak v pátek 2.června naše motorová vozidla směřovala směrem k Hornosvratecké vrchovině.

Revír Svratka 7-8 leží v malebném údolí severozápadně od Brna a závodní úsek byl vymezen přibližně od silničního mostu v obci Doubravník až po obec Štěpánovice. Řeka je zde 10-20 metrů široká, dno kamenité s občasným výskytem řas. Řeku, která je na většině míst do 100 cm hluboká, tvoří pstruhové a lipanové úseky. Břehy jsou přírodní, místy částečně upravené, vesměs zarostlé stromy. Základnou pro všechny závodníky, funkcionáře a diváky se stalo rekreační středisko Prudká, kde většina účastníků spala v dřevěných chatkách.

Po pátečním a dopoledním sobotním tréninku bylo v sobotu ve 13 hodin mistrovství slavnostně zahájeno. Na startu byla k vidění celá domácí muškařská elita. Největší šance se v zákulisí dávaly domácím jihomoravákům v čele Tomášem Starýchfojtů.

Po rozlosování závodních úseků pro první kolo závodů následoval odjezd na závodní úseky a příprava na závod, který odstartoval v 15:30. Já jsem byl přiřazen do sektoru B, který se nacházel nedaleko pod obcí Doubravník a kde již byl namístě Chomutovák Jan Kuman, sympatický chlapík s černým knírkem. V kraťasech si na břehu připravoval pruty pro závod a pod vousy si pochvaloval vylosovaný úsek. Do broďáků se mu moc nechtělo, neboť slunce nepříjemně pálilo a teplota se blížila 30 stupňům.

Začátek závodu byl pro mě "nepříjemným" překvapením. Za pět minut chytil Honza 5 ryb a já jsem nestačil měřit a zapisovat. Naštěstí pro mě se situace trošku zklidnila a v následující hodince a půl mi ryby v bodovací kartě přibývali přibližně jeden kus za dvě minuty. Jako u ostatních závodníků, chytán byl pouze potočák a lipan - oba druhy menších velikostí, mírové ryby byly vyjímkou. Honza začal chytat s kratším měkčím prutem na dva blešivce zelenožluté barvy. Tato varianta, zřejmě vyzkoušená při oficiálním tréninku, se ukazovala jako úspěšná jak na potočáky, tak i na lipany. Zatímco jsem se brodil asi v metr vysokých kopřivách na břehu, mohl jsem pozorovat Honzovu techniku klasické krátké i odhazované nymfy. Postupem času, po prochytání nejlepších míst úseku, se frekvence úlovků pomalu snižovala. Asi po dvou hodinách se Honzovi návazec zamotal, a on zvolil změnu prutu. Začal chytat s prutem o něco delším, s rychlejší akcí a třemi blešivcemi na návazci. Jak sám Honza později přiznal, nebyla změna prutu ideálním tahem. To proto, že s výměnou prutu se poměrně hodně zvýšila ztrátovost ryb. Přestože Honza zakončil první kolo s počtem 49 ryb, určitě mohl dalších deset přidat, kdyby si zachoval stejnou ztrátovost ryb, jakou dociloval s měkčím prutem. Výměna prutu určitě Honzu stála lepší umístění v sektoru, i když čtvrté pořadí určitě nebylo neúspěchem.

Zasloužená večeře na všechny čekala v restauraci Na hradě v Hradčanech nedaleko Tišnova. Večer se ještě pekly steaky, popíjelo pivo a také se již diskutovaly výsledky prvního kola. Ukázalo se, že v sektoru B se nachytalo nejvíce ryb a rozdíl oproti ostatním sektorům byl značný. Po prvním kole byl jasně nejlepší domácí Antonín Pešek, který také v sektoru B nachytal neuvěřitelných 96 ryb. Ostatní tři sektory vyhráli Jihočeši Lukáš Pazderník, Jaromír Šram a David Voldřich. Tomáš Starýchfojtů zasedl po prvním kole na sedmou příčku po druhém místě v sektoru D, kde byl lepší pouze Lukáš Pazderník.

Druhý den se podobal tomu předchozímu jako vejce vejci - jasná obloha a teploty ke třicítce. Druhé kolo začínalo v 9:45. Tentokrát jsem dostal přidělen sektor D a dalšího Honzu - Pražáka Honzu Pecinu. Honzovi se první kolo moc nepovedlo, když obsadil až sedmé místo ve svém sektoru. Při mém příchodu již měl připravené své dva Sage, jednoho na suchou mušku a druhého na nymfu. Úsek řeky před námi byl hodně mělký a relativně široký a spíše se daly očekávat záběry menších ryb. Honza zvolil pro začátek suchou mušku - jepičku s nožičkami vázanými jako parachute a u této volby zůstal po téměř celou dobu. Pouze občas jsem měl možnost obdivovat jeho excelentně vedenou krátkou nymfu se dvěma blešivcema na návazci. Ryby mi do bodovací karty nepřibývali tak rychle jako předchozí den, ale to především proto, že sektor D byl oproti béčku mnohem méně zarybněn. Druhé kolo ukončil Honza s 34 rybami - opět pouze potoči a lipani. To stačilo na 5 místo v sektoru. Vítězem sektoru se stal Zdeněk Kocáb se 42 rybami, v ostatních sektorech zvítězili Martin Drož, Antonín Pešek a Milan Novotný.

Vyhlášení vítězů naplnilo očekávání všech, kteří sázeli na domácí borce. Mezi první čtyřku Jihomoraváků se vklínil pouze Lukáš Pazderník. Celkové pořadí vypadalo následovně: