Poličská muška 2001 | RS Vysočina | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyZávodyPoličská muška 2001
Kategorie: Muškařské závody | Autor: Radek Vonka

Radek Vonka popisuje své první zkušenosti s jezerním muškařením v Poličce.


Poličská jezera

I v RS Vysočina vstoupilo do nového tisíciletí a s ním i nádrže Pod kopcem na nichž se ve dnech 07.-08.04.2001 konalo další klání jezerních muškařů od nás i ze zahraničí. Jelikož se v předcházejících ročnících tohoto časopisu objevovala jen suchá statistika a čísla o tomto soutěžním setkání muškařů, rád bych se s vámi podělil o své zážitky a snad i nějaké zkušenosti.

Rybařím dvacet let od svých deseti a z toho se posledních pět let věnuji převážně muškaření. Jelikož však výhradně na řekách a říčkách o jezerním muškaření jsem měl znalosti jen teoretické a jak sami jistě víte teorie muškařit ještě nikoho nenaučila. Rozhodl jsem se proto, že se na závody do Poličky pojedu v tomto roce jen podívat a načerpat zkušenosti a do závodu se přihlásím až za rok. Přiznám se, že mne k tomuto kroku vedl i pocit, že na jezero nemám dostatečné vybavení tj. delší a tvrdší prut, šňůry, apod. Začátkem února jsem zavolal do Poličky Petru Hartmanovi kdy že se letos závod koná a ten rozptýlil moje veškeré obavy týkající se nedostatku zkušeností s jezerním muškařením a zároveň i vybavení. Zkrátka mne přesvědčil, že není žádný důvod se závodů nezúčastnit.

Dostávám se tedy k vybavení. Šestkový prut Thomas & Thomas HS 9 stop, klasický naviják s intermediální šňůrou Cortland ClearCamo WF. Tato šňůra ač je čirá má po celé délce určité kouřové zelenošedé maskování a velice se mi osvědčila. Není na škodu si vzít i druhý prut ať již proto, že vás případné zamotání návazce při samotném závodu zbytečně zdrží, tak proto, abyste mohli vyzkoušet a mít navázané i jiné vzory mušek. Jako druhý prut jsem tedy měl s sebou šestkový Ron Thompson Wild River opět s klasickým navijákem a zelenou WF středně potápivou šňůrou od 3M. Přiznám se však, že jsem ho použil jen asi třikrát. Ke šňůrám ještě dodám, že se dá použít bez větších problémů i plovoucí i když se spíše používá pro lov s pakomáry. Z toho vyplívá, že je to běžné vybavení pro lov na řekách. Co se návazců týká ovlivněn posledním trendem zakoupil jsem fluorocarbonové vlasce a myslím, že zcela zbytečně. Voda v Poličce má v tuto roční dobu daleko k průzračným tůním a postačí tedy klasický materiál v délce 1,5 metru průměr 0,20 mm a 1,5 metru průměr 0,18 mm na který po 0,7 m navážete mušky. Návazec se může měnit co do průměru i délky pro každou techniku zvlášť, ale tato sestava je asi základ.


autor Radek Vonka s duhákem

Co se mušek týká pokud si vážete sami najdete vhodné vzory buď v časopise Muškař a vazač (číslo 2/2000) nebo v knize Lexikon mušek českých vazačů. Pokud nevážete, vřele doporučuji navštívit nově otevřenou prodejnu rybářských potřeb v Poličce pár metrů od náměstí v Riegrově ulici. Jejím majitelem je již výše jmenovaný Petr Hartman. Zde můžete mušky zakoupit a Petr jako výborný vazač a znalec místních poměrů, jenž nic neskrývá, vám zcela určitě poradí i v dalších záležitostech. Dále doporučuji si s sebou vzít podběrák s delší rukojetí a zakoupit klasické rybářské vidličky, pokud nemáte speciální stojan, na odložení druhého prutu. Sám jsem si pořídil ještě k pasu připevněnou „bedýnku" pro odkládání stahované šňůry s kužely na dně (ty drží smyčky šňůry proti zamotání). Dá se koupit i zhotovená ze síťky. Toto zařízení vás v pohybu omezí jen minimálně a jelikož chytáte ze břehu zabrání vám ve šlapání si na šňůru pod nohama což při kamením zpevněném břehu, nebo v dešti a blátě, oceníte.

Takto vybaven jsem nastoupil v sobotu 07. dubna k samotnému měření sil. Závodní pole bylo rozděleno do dvou skupin A a B po zhruba 140 muškařích. Každá skupina chytá jedno hodinové kolo po kterém následuje patnácti minutová přestávka pro nástup další skupiny na stanoviště. Kola jsou pro každou skupinu čtyři, celkem tedy osm. Každé z vašich čtyř stanovišť je na jiném úseku. Každou chycenou rybu vám po změření rozhodčí zapíše do sumáře, kde se po každém kole sečtou délky ryb a kolo se vyhodnotí. Chytá se většinou pstruh duhový a v menším množství i siven.

Moje počáteční sestava mušek se skládala z lur a to ze zlatohlavé se žlutým krystal seal tělíčkem a černým marabu ocáskem na háčku č. 8 jako koncová, na přívěsu pak stejně velkou luru s černým tělíčkem a ocáskem z oranžového marabu bez korálku, na druhém přívěsu pak menší stříbrohlavou luru s tělíčkem z krystal flashe a ocáskem z bílého marabu. Vůbec jsme nabyl dojmu, že na vysazené duháky je podstata mušek jen otázkou barev žluté, oranžové, bílé, černé a jejich kombinace. K technice vedení mušek dodám, že po klasickém nahození stahujete šňůru krátkými intervaly a brzy poznáte jak rychle a v jaké hloubce je to potřeba a pokud si nejste jisti je okolo vás mnoho zkušených muškařů na které se při stahování šňůry můžete dívat. Jelikož se většina ryb chytala v blízkosti břehu nemusíte ani ovládat extrémně dlouhé hody a spíše je naopak důležité při konečném dotahování u břehu dokonce zpomalit vedení mušek a vyšvihnout šňůru až v momentě, když vidíte aspoň první mušku na přívěsu. Ryba často mušku sleduje a vezme ji až těsně u břehu.


I takhle to jde

Chvíli po odstartování prvního kola skupiny A se zdolávala jedna ryba za druhou a chytil se i největší pstruh závodu měřící 73 cm. Po mém nástupu ve skupině B jsem chytil pět ryb v délce od 30-45 cm. Z toho jsem však cca půl hodiny tahal 59 cm pstruha chyceného za hřbet, což se však ukázalo až po delší době a jelikož se počítají ryby chycené jen za hlavovou část byla to i „ztráta" času a tím pádem i bodů (na tomto stanovišti ryby šli). Po druhém kole ve kterém jsem chytil čtyři ryby jsem byl na 23 místě ve skupině B a nestačil jsem se divit. Nepřestal jsem se divit, ale už z jiného pohledu, ani v kole třetím ve kterém jsem měl 0 a ve čtvrtém kdy jsem na břeh dostal jen jednu rybu. Nedělní finále bylo fuč a nezbývalo než litovat ztráty času v prvním kole. Odpoledne už se chytalo všeobecně méně ryb a bodovalo už jen opravdu málo lidí. Skončil jsem jen pár míst za postupujícími, ale i tak jsem byl spokojen, nečekal jsem ani to.

Již v sobotu odpoledne začalo hustě pršet a nepřestalo ani do začátku nedělního finále kde nastoupila polovina těch lepších a nejlepších ze sobotního závodu. Chytalo se ve čtyřech hodinových kolech s přestávkami na změnu stanoviště a jednou velkou na oběd. I v hustém dešti dosahovali někteří takové výkony, které je dovedli až k hodnotným cenám připravené pořadateli a sponzory těchto závodů včetně krásných pohárů pro první tři.

V průběhu finále již byla možnost chytat na zakoupené povolenky z vymezeného břehu na druhé nádrži a po skončení samotného závodu i na ostatních úsecích. Využil jsem této příležitosti a už v klidu bez soutěžní nervozity zúročoval zkušenosti získané v sobotním závodě. Obava, že už budou ryby poplašené se ukázala jako lichá a naopak se i odpoledne za neustálého deště chytalo mnoho krásných ryb. Odměnou, snad za nedostatečné štěstí při závodě, mi bylo chycení dvou duháků 61 a 62 cm. I moje poslední zbytky obav z mého vybavení na jezero i co do zkušeností odboural muškař z Ostravy vedle mne chytající po závodech. Ten mušák s pětkovou šňůrou dostal k vánocům a i při ještě nedokonalé technice házení tahal jednu rybu za druhou. Jistě mnozí z vás namítnou, že takto a s tímto vybavením by jinde neuspěl, ale cílem tohoto článku bylo rozptýlit neopodstatněné obavy muškařů chytajících na řekách. Chcete li tedy zkusit jezerní muškaření vezměte mušák a jeďte do Poličky ostatní přijde jaksi samo. A když nic jiného zcela určitě se vám rozšíří obzor pro další rozvíjení naší záliby.

Z Poličky je to do Ústí nad Labem svižnou jízdou něco málo přes tři hodiny a tak se i po cestě probíral průběh závodů i chytání po něm. V mých očích však zůstal vítězem muškař na invalidním vozíku, který i přes svůj handicap mnohé předčil.

Pozn. redakce: Kompletní informace o muškaření na revírech RS Vysočina najdete v našich článcích:

RS Vysočina Polička - Kompletní informace o muškaření na "Poličských jezerech"

TOP 10 Mých nejoblíbenějších mušek na Poličku

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva