Danova Klobása | CzechNymph.cz
Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Prozrazení jednoho určitě ne tajného vzoru pro anglické nádrže z dílny Dana Svrčka.


Danova Klobása

Dlouho jsem rozmýšlel, jak začít tento článek. První dvě slova na papíře (MS Word) byla: Danova Klobása. Rychle jsem ale použil klávesu Delete, protože nevím, co byste si o mně asi pomysleli a už vůbec, co by takovýto úvod mohl indikovat o Danovi... Ale moje ambice je i tak stále stejná - prozradím vám jeden vzor z dílny Dana Svrčka pro lov pstruhů duhových na stojatých vodách.

Dan svoji Klobásu představil při návštěvě VMK v únoru tohoto roku, takže určitě nejde o jeho přísně střežené tajemství, ale i tak si myslím, že mnozí z vás tuto mušku neznají, protože v katalozích velkých producentů mušek ji budete hledat marně, i když po publikaci tohoto článku, kdo ví...

Abych již dal Klobáse nějakou konkrétní podobu: jedná se o variantu pakomára původně určenou pro velká anglická jezera. Dan zde inspiraci čerpal při tréninkových zájezdech s muškařskou reprezentací do Anglie a původně tuto mušku "objevil" tehdejší reprezentační kouč Jirka Klíma. Klobása dostala své jméno především kvůli své objemnosti, jedná se skutečně o vypaseného pakomára vázaného na těžkém háčku ve velikostech 6 a 8. Možná se podivíte, proč je potřeba tak velkých pakomárů, ale ti, kteří mají zkušenosti s velkými anglickými pstruhovými nádržemi, mi dají za pravdu, že s velikostí nádrže se trochu mění optika pohledu na velikosti mušek.

Způsob lovu na Klobásu popisovat nebudu, protože se neliší od způsobu lovu s jinými variantami pakomárů. Každopádně zde mám pro vás pár tipů k vázání, protože Dan přišel na způsob, jak Klobásu značně zjednodušit. Původní varianta byla totiž vázaná za použití epoxy, které samo o sobě vázání příliš neulehčuje a ne vždy jej také vždy vozíte s sebou.

Základem pro Klobásu je pevný a těžký háček. Dan doporučuje Fulling Mill Heavy Weight, především z toho důvodu, že je extrémně pevný. Fulling Mill v zásadě prodává háčky Hayabusha pod svojí značkou, takže pokud máte k dispozici Hayabusha háček, tak se nic neděje.

Vzhledem k tomu, že vážeme odzadu, tak je potřeba začít dvěma drátky (průměr 0,09mm nebo 0,12mm pro větší mušky). Dan preferuje kombinaci stříbrný a červený drátek, popřípadě místo stříbrného zlatostříbrný. Fantazii se zde ale meze nekladou.

Tělíčko navážeme z Čechům důvěrně známého materiálu Body Stretch. Toto je ten Danův fígl, kdy Body Stretch tělíčko nahrazuje tělíčko z nitě a lakované epoxy. Dan říká, že muška musí být tmavá (Body Stretch černý a nebo tmavě olivový), každopádně Jirkovy původní vzory byly i světle olivové. Značnou výhodou Body Stretch je to, že z jedné strany je lesklý a z druhé matný. Chcete-li udělat "lakovaného" pakomára, pak namotejte Body Strech lesklou vrstvou nahoru, pokud preferujete "matňáka”, pak Body Stretch jednoduše obraťte a motejte druhou stranou.

Dalším krokem je kroužkování, opět nic světoborného, jen nezapomeňte vázat v opačném směru než Body Stretch.

Thorax navážete jednoduše z 2 per páva. Dan preferuje odstín claret (vínová), ale můžete použít i přírodní nebarvené pero. Připevněte špičkami per k háčku (ne opačně), vyvažte páva a pak ještě promotejte vázací nití pro lepší trvanlivost této části mušky. Finálním krokem je navázání hlavičky vázací nití a Klobása je hotová.

Věřím, že s muškou budete spokojeni. Její nespornou výhodou je její snadné a rychlé vázání, které zastíní malý nedostatek v tom, že tato Klobása není tak trvanlivá jako její epoxy sestřička.

Petru Zdar a pakomárům zvlášť!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva