České nymfy made in Kenya | CzechNymph.cz
HomeČlánkyUmělé muškyČeské nymfy made in Kenya
Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

České nymfy nevážou pouze čeští vazači. Článek o tom dvou vzorech, které se dají koupit ve Velké Británii.

Při mých četných návštěvách anglických rybářských obchodů strávím vždy nejvíce času prohlížením vzorů umělých mušek. U velké většiny obchodníků je výběr opravdu obrovský. Ve Skotsku dokonce i v některých trafikách vedou širší sortiment mušek než mnohé české rybářské speciálky.

A je se opravdu na co dívat. V oblasti mého dočasného bydliště, Nottinghamu, v sortimentu dominují mušky pro lov duháka na místních pstruhových nádržích. Desítky vzorů lur, pakomárů, suchých i mokrých mušek. Ale ani muškaři preferující lov na tekoucích vodách nepřijdou zkrátka. Nedaleko od Nottinghamu se totiž nachází národní park Peak District, kterým protékají krásné pstruhové a lipanové říčky (kdo vlastní knížku Velká kniha muškaření, podívejte se na stranu 208 – Toky v Derbyshiru), a mnoho muškařů směřuje během víkendu nebo jiné volné chvilky právě na říčky Derwent, Dove nebo Wye. Místní obchodníci tudíž nemohou mušky pro tekoucí vody ignorovat.

Během prohlížení mušek se vždy pídím po českých nymfách. Úspěšný jsem skoro pokaždé, téměř vždy se nějaký vzor v nějaké krabici najde. Pojem česká nymfa (Czech nymph) je dnes každému anglickému muškaři velice dobře známý. Ne každý však na českou nymfu chytá. Někteří Angličané tvrdošíjně odmítají všechny mušky, které neplavou na hladině. Ale každopádně o účinnosti české nymfy už dnes nikdo z nich nepochybuje.

Jednou při návštěvě místního krámku v městečku Trowell přede mnou prodavač otevřel krabici, která měla obsahovat vzory českých nymf, které sám používá při lovu lipanů na řece Derwent. Jednalo se o následující dva vzory:

Česká nymfa 1Česká nymfa 1

Na první pohled mě upoutal způsob zatížení kuličkou v oblasti hlavohrudi. Tento způsob zatížení české nymfy jsem zatím u žádného českého vazače neviděl (ale samozřejmě netvrdím, že tímto způsobem nikdo v Čechách neváže).

Použití takto navázaného bobše je celkem zřejmé. Je to muška do hluboké vody, protože ke dnu klesá opravdu jako kámen. Doporučuji vyzkoušet!

A na závěr ještě pár slov k vazačovi. Jak jsem již naznačil, muška nepochází z české dílny, přestože je prodávána mezi muškami v kategorii Czech nymph. Vážou je totiž černošky v africkém státě Keňa. Docela by mě zajímalo, zda funguje i na keňských řekách. Na tuto otázku nám může nejlépe odpovědět dodavatel těchto českých nymf na anglický trh. Tím je firma Fulling Mill.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva