Podběrák pro muškaření | Základní informace | CzechNymph.cz
HomeČlánkyZákladyPodběrák pro muškaření
Kategorie: Základy muškaření | Autor: Jan Pavelka

Základní popis druhů podběráků pro muškaření.


Podběrák Guideline

Podběrák je pomůcka k podebrání ryby, to asi každý rybář dobře ví. Pro různé účely nám slouží různé druhy podběráků. Pro lov broděním či z Belly Boatu je určen tzv. raketový podběrák ("tenisák"), který má přibližně tvar tenisové rakety. Bývá lehký a snadno připevnitelný pomocí silnějšího joja na záda. Při brodění či proplétání se houštinami na břehu nám pak nepřekáží a máme volné ruce.

Rám podběráku se vyrábí buď z lehkých kovových materiálů nebo z laminovaného dřeva. Druhá varianta na pohled lépe vypadá, ale bohužel bývá dražší. Síťka se dělává z dacronu. Při koupi si pečlivě zkontrolujte, zda jsou na síťce uzly či nejsou. Rozhodně nedoporučuji kupovat podběrák s uzlovými oky. Při podebrání ryby, kterou chceme následně pustit zpět na svobodu, můžeme porušit její ochrannou slizovou vrstvu, což může vést až k jejímu úhynu. Proto bych dal raději přednost výrobkům s měkkými sítěmi bez uzlů.

Pokud lovíte i na stojatých nebo jen mírně tekoucích vodách ze břehu, můžete využít i větší (nejčastěji trojúhelníkový) podběrák s prodlouženou rukojetí. Tyto výrobky bývají skládací, takže jejich transport nečiní potíže. Díky delší rukojeti vám umožní snadné vylovení ryby, aniž byste si namočili boty. Je vhodný zejména při lovu ze zvýšeného břehu a nutný při lovu z lodě. Jeho široká síťka se dá využít ještě k jednomu účelu. Pokud má podběrák na spodní straně špičku, je možno jej při lovu ze břehu zapíchnout do země či do dna a odkládat do něj přebytečné smyčky vymotané šňůry. Tuto možnost oceníte zejména při delších hodech s dvojitým zatažením a následným vystřelením šňůry. Muškařská šňůra se klidně a plynule odvíjí a nezamotává se do vegetace.

Abych řekl pravdu, podběrák používám pouze v případě, že si chci ulovenou rybu ponechat. Jinak se snažím kontakt s úlovkem omezit na minimum. Když je to jen trochu možné, nadzvednu rybě hlavu na vlasci a peánem odstraním háček. Pokud to nejde tak snadno, přidržím ji rukou (vlhkou! - kvůli slizu) a odháčkuji. Někdy je také nutné rybu v polootevřené dlani přidržet hlavou proti proudu, aby nabrala dostatek sil k odplutí do bezpečí.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva