Muškařská vesta a její obsah | Výstroj muškaře | CzechNymph.cz
HomeČlánkyZákladyMuškařská vesta a její obsah
Kategorie: Základy muškaření | Autor: Jan Pavelka

Základní informace o muškařské vestě a pomůcek do ní.


Muškařská vesta Guideline

Muškařská vesta je praktický kus oděvu, který muškaři umožní vzít si sebou tu spoustu potřebných předmětů, které běžně u vody využívá. Nejsou pak potřeba žádné další brašny a košíky, při lovu nic nepřekáží.

V podstatě existují dva druhy rybářských vest: dlouhá a krátká. Oby typy by měly být vyrobeny z kvalitního materiálu - většinou se jedná o směsovou tkaninu polyester/bavlna. Důležité je měkké lemování límce, aby nás vesta neškrtila a neřezala do krku. Široce střižená ramena a volné průramky zajišťují, že nás netíží na těle a můžeme ji nosit jak v chladném počasí přes teplý svetr a bundu, tak i v létě na tričko. Většinou se dá šířka vesty upravit stahovacími pásky na bocích.

Dostatečné množství kapes všech možných velikostí je jednou z kritických vlastností. Kapsy by měly být uzavíratelné, vetšinou na suchý či normální zip. Kvalitní výrobky disponují až 35 kapsami, z nichž alespoň jedna by měla být dostatečně veliká pro uskladnění velké krabičky s muškami.

V dlouhé vestě sice máme více místa pro uložení věcí, ovšem při brodění se nám brzy namočí. Podle převažujícího typu lovu si zvolte vhodnou délku vaší vesty. Dobrá alternativa je vesta s odepínací spodní částí. Takto můžete snadno z dlouhé vesty udělat krátkou brodící.

Kdo se hodně brodí ve vodách se silným proudem nebo často se měnící hloubkou, nebo ten, kdo loví ze člunu, by měl uvažovat o koupi bezpečnostní vesty, která ho v případě potřeby udrží nad hladinou. Dobré modely jsou vybaveny spouštěcím mechanismem, který při styku s vodou vestu automaticky nafoukne. U jiných lze vestu nafouknout zatažením za provázek, čímž se uvolní oxid uhličitý z vyměnitelné tlakové bombičky. Mívají také náústek pro nafouknutí ústy.

Jako alternativa ke klasickým vestám existují také opaskové nebo náprsní kapsy s různou kapacitou. Mají tu výhodu, že je lze stále nosit na šatech.


Malé jojo

A nyní se dostáváme k tomu, čím je nutné vestu naplnit. Rybářský řád nám předepisuje s sebou nosit peán nebo vyprošťovač háčků nebo nějaké kleště. Zatím se mi nejlépe osvědčil peán, i když musím uznat, že například na takovou štiku jsou jistě lepší kleště (nebo větší peán na štiky).

Peánů se vyrábí celá řada typů z různých materiálů. Nejčastěji se jedná o indickou a japonskou ocel. Můžete je zakoupit s rovnými či zahnutými čelistmi, vroubkované nebo hladké. Nevím, které jsou lepší. Používám rovný peán s vroubky. Někdo tvrdí, že při vyprošťování háčku mohou vroubky mušku poškodit. Na druhou stranu je zase stisk jistější a háček tak snadno nevyklouzne. Pořídit si můžete i kombinaci peánu s vyprošťovačem háčků, nebo třeba kleštičky, které mají blíže u skloubení ostré čelisti na stříhání drátků a ocelových lanek. Tyto výrobky jsou samozřejmě dražší.

Peán je třeba mít po ruce, abychom v případě nutnosti nemuseli prohledávat všechny kapsy. Buď jej přpevníme na jojo nebo na klopu nějaké kapsy. Dávám přednost černé barvě - při slunečném dni "nehází prasátka".

Amadou - jedná se o výrobek, který pomáhá při sušení mušek, neocenitelný je zejména při používání CDC jepek. Tvoří jej dvě destičky ze speciálně upravené houby - choroše. Tato houba pochází z Rumunska a cca deseti chemickými procesy se dále upravuje, až svými savými vlastnostmi daleko předčí všechny jiné materiály. Musíte si dát ovšem pozor, abyste do amadou nevložili mastnou mušku - mikropóry by se zalepily a sací schopnost by byla pryč.

Tento přírodní materiál má jednu velkou nevýhodu - pokud se náhodou vykoupete, choroš ztvrdne a je k ničemu. Ale i na tento problém již existuje lék. Chytré hlavy v Japonsku vynalezly postup, jak vyrobit umělý materiál s obdobnými (a ještě lepšími) vlastnostmi. Takovéto amadou klidně můžete vykoupat ve vodě a nic se nestane. Výrobní postup je samozřejmě přísně chráněn, takže o podrobnostech toho nikdo moc neví.


Kombinace štípátka, brousku na háčky, navazovače uzlů a jehly na čištění oček háčků

Štípátko nebo též zkracovač nehtů je velice praktický nástroj k provádění nezbytných stříhacích úkonů. Snadno s ním odstříhneme mušku, zkrátíme návazec nebo uděláme nějakou úpravu na mušce. Myslím si, že je vhodnější než nůžky, neboť tam hrozí nebezpečí, že si jejich špičky vrazíme do těla nebo si alespoň poničíme vestu nebo broďáky. Navíc štípátko mívá lepší vlastnosti - vlasec se v nich "nežmoulá" jako v některých nůžkách.

Štípátek se vyrábí několik základních typů. Ty nejlevnější pořídíte již od 70,- Kč, ale ty bych zrovna nedoporučoval, neboť jejich ostří mnoho nevydrží. Dražší vzory jsou již vyrobeny z japonské oceli. Rovněž bývají opatřené ostrou jehlou, kterou můžete uvolnit zalakované očko i na háčku č.20.

Stříhacími schopnostmi nás ohromí štípátka s keramickým ostřím. Stačí se jen letmo dotknout vlasce a ten je hladce odstřižen. Ovšem má to jeden háček. Keramické ostří je velmi choulostivé. Stačí, aby se vám mezi čelisti dostalo očko háčku a velmi snadno čelisti vyštípnete. Štípátka nosíme zavěšená na joju, abychom s nimi mohli pohodlně manipulovat a nehrozila ztráta cenné pomůcky ve vodě nebo v pobřežní vegetaci.

Jojo je velmi účinná pomůcka. Je to vlastně malá karabinka na provázku zavěšená na hodinovém pérku. Při vytažení klade pérko malý odpor, při uvolnění pak navine vymotaný provázek zpět. Na jojo můžete zavěsit třeba peán, štípátko, tuk na mušky a mnoho dalších věcí. Větší modely se dají použít k upevnění podběráku na záda.

Tuk na mušky - zde existuje velký výběr nejrůznějších značek. Od umělých silikonových přípravků po přírodní tuk z kachních mazových žláz. Každý si může vybrat, co mu bude lépe vyhovovat. Já používám kachní sádlo. Obaly některých přípravků mají ke dnu připevněný kroužek, pomocí nějž je můžete zavěsit na jojo. Otvor pak směřuje stále dolů a i když je přípravku již málo, dá se snadno vytlačit.

Pokud je floatant tekutý, musíte jej na mušce pořádně rozetřít po tělíčku a nožičkách (pozor na CDC! nesmí se zamastit, jinak by se slepilo a ztratilo své plovací schopnosti). Přitom si samozřejmě zamažete prsty. Je dobré s sebou nosit nějaký hadřík na utření rukou. Dávejte si také pozor, abyste zbytečně nezamastili návazec.


Flypad Hanák Competition

Odmašťovač návazců - často bývá nezbytný na stojaté vodě nebo na klidných partiích tekoucích vod, kde jsou podezřívavé ryby. Mastný návazec se nepotopí a vytváří na hladině zřetelnou čáru, která vede k mušce. Ryba samozřejmě takovou mušku nevezme. Pokud však návazec (nebo jeho koncovou část) odmastíte, zanoří se pod hladinu a je prakticky neviditelný.

K odmašťování naneseme přípravek na hadřík a návazec jím několikrát protáhneme. Pak můžeme vesele lovit dál. Při lovu na stojaté vodě, když je klidná hladina, se doporučuje odmašťovat každé tři hody.

Flypad - zpravidla to bývá kousek ovčího rouna přišitý na náprsní kapsu, na který si připevňujeme použité mušky, aby oschly. Říká se, že na něm ovšem drží pouze tehdy, když mají háčky protihrot. Já mám jiné zkušenosti, ale pravdou je, že pokud lovíte na tzv. barblessy, je lepší používat malý flypad z hustě pórovité pěnové hmoty, připevněný na vestu svorkou. Na něm spolehlivě drží i háčky bez protihrotu a nožičky suchých mušek se nestlačují naplocho tak, jako na klasickém flypadu z vlny.

Palička - malá palička na usmrcení ryb s kovovou hlavicí se dobře vejde do některé kapsy na vestě. Je nutná k bezbolestnému zabití ryb. Žádný předpis vám neukládá její nošení, ale myslím si, že pokud si od vody chcete nějaký úlovek odnést, není etické rybu utlouci kamenem či nějak jinak ji připravit o život.

Paličky se vyrábí v mnoha provedeních dle jednotlivých producentů. Základní vzory jsou buď celé vyrobené z kovu, nebo mají rukojeť dřevěnou a hlavici kovovou. A samozřejmě se liší velikostí. Pokud docházíte převážně na malé revíry, kde se setkáváte zejména s menšími pstruhy a lipany, postačí vám ty nejmenší vzory paliček.

Ostatní - do vesty se vám vejde hromada dalších věcí, o kterých se již nebudu podrobně rozepisovat. Jedná se zejména o vlasce na tvorbu návazců, prostředek odpuzující hmyz - v našich podmínkách se dá postrádat, ale například v severských zemích se bez něj neobejdete. Indikátory záběru, zavírací nůž a samozřejmě rybářské doklady v dobrém vodovzdorném obalu. Jestliže máte rádi večerní muškaření a jste ve vodě až do úplné tmy, neměli byste zapomenout na svítilnu (buď kapesní, ale nejlépe čelovku).

Míru předepisuje rybářský řád. Mimo to jsem si na prut hned nad rukojeť namaloval bílou barvou orientační míru po 5 centimetrech. K rybě pak stačí pouze přiblížit prut a nemusím ji zbytečně stresovat, zvláště, chci-li ji pak pustit. O krabičkách s muškami se zmiňuji v jiném článku.

Kromě těchto základních věcí lze do vesty přidat například větrovku, fotoaparát (důrazně doporučuji nepromokavý obal), svačinu, mobil a mnoho dalšího.

Pozn. redakce: Doplňky k muškařské vestě jednoduše najdete v kategorii: Ostatní doplňky a pomůcky pro muškaření.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva