Výbava pro muškaření | Základy | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyZákladyNezbytná výstroj a výbava pro začínajícího muškaře

Nezbytná výstroj a výbava pro začínajícího muškaře

HomeČlánkyZákladyNezbytná výstroj a výbava pro začínajícího muškaře
Kategorie: Základy muškaření | Autor: Bohumír Šumský

Seznam nejnutnějšího vybavení pro muškaření.

Tento článek je částí seriálu Nebojme se muškaření, který byl poprvé uveřejněn v letech 2000 - 2002 v časopise Rybářství.

V této kapitole bych Vás chtěl seznámit s nejnutnějšími potřebami, jestliže jste se rozhodli, že s muškařením opravdu začnete. Mnohé samozřejmě záleží na tom, kde budete převážně muškařit. Přesto se pokusím o co největší univerzálnost a zároveň stručnost. S vybavením, které Vám nyní popíši, bude moci začít jak na tekoucí, tak stojaté vodě, na vodě pstruhové i mimopstruhové, lovit na hladině (na sucho) i pod ní (mokrá muška, nymfování), zkusit můžete i některé způsoby lovu se streamery a jinými muškami dráždidly, i když pro tento způsob lovu bude vhodnější jiné vybavení.

Muškařský prut
Opatřete si muškařský prut dlouhý 255 – 275 cm střední akce C uzpůsobený na šňůru č. 5 – 6 mezinárodní stupnice AFTMA. (Tyto údaje jsou na každém solidním prutu uvedeny.) Vyhněte se prozatím prutům s příliš dlouhou nebo s příliš krátkou akcí i prutům jemnějším (na šňůry č. 4 a méně) nebo hrubším (na šňůry č. 7 a více). Ty si určitě opatříte později, jestliže muškaření propadnete. Na prutu příliš nešetřete. Kvalitní prut udělá mnoho práce za vás. Rozhodně by to měl být prut uhlíkový, vybavený kvalitními očky, korkovou rukovětí a spolehlivým držákem navijáku. To vše bývá u lepších prutů samozřejmé.


Muškařský naviják Guideline

Muškařský naviják

Na muškařském navijáku nezáleží tolik jako např. na smekacím navijáku pro přívlač. Je to v podstatě jen zásobník šňůry. Naviják si opatřete takový, aby byl hlavně lehký, pojmul celou délku šňůry a ještě asi 30 m podkladu, tzv. backingu. Na kvalitě jeho brzdy příliš nezáleží. V běžných podmínkách stačíte brzdit unikající rybu rukou na šňůře nebo na cívce. Podstatné je, aby šňůra nikde nezapadala nebo se neodírala o nějakou součást navijáku.

Muškařská šňůra

Pro začátek si opatřete šňůru plovoucí, oboustranně ujímanou. Bude mít označení DT (double taper) a F floating). Budete to pro sladění s prutem šňůra č. 6 nebo 5. Plovoucí šňůra by měla být na hladině dobře vidět. Já upřednostňuji barvu lososově růžovou, ale i světlé odstíny zelené i jiné barvy jsou vhodné.

S návazcem a podkladem šňůru spojte rychlospojkou. Kupte si proto rychlospojky dvě + nějaké náhradní.

Při prvním navíjení šňůry na cívku navijáku doporučuji tento postup:

  • Konec šňůry opatřete rychlospojkou jak uvedeno a naviňte celou šňůru na cívku navijáku. Dbejte přitom, aby se závity pravidelně ukládaly. Cívka, ze které šňůru odvíjíte, se musí otáčet, aby se šňůra nekroutila.
  • Opatřete druhý konec rychlospojkou a do očka navažte podkladovou šňůru – backing.
  • Navíjejte podklad na šňůru, dokud se cívka navijáku nenaplní téměř po okraj. Určitou rezervu si ale musíme nechat, protože se nám vždy při lovu nepodaří šňůru dokonale navinout, a pak by se naviják přeplnil.
  • Odviňte podklad i šňůru z navijáku, navažte na cívku stahovacím uzlem konec podkladu a natočte vše zpátky na naviják.

Muškařská šňůra Cortland 444

Návazec

Na přední konec šňůry (oboustranně ujímanou šňůru můžeme po opotřebení otočit) do očka rychlospojky navážeme tzv. tělo návazce (také se používá termín nástavec) složené ze dvou nestejně silných vlasců. Začneme vlascem o průměru 0,25 – 0,30 mm délky cca 60 cm a na něj navážeme soudkovým nebo chirurgickým uzlem 40 – 50 cm dlouhý vlasec 0,18 – 0,22. Na konec upevníme mikrokroužek. Na toto metr až metr deset dlouhé tělo návazce (nástavec) přivažte do koncového mikrokroužku vlastní návazec pro navázání mušky, případně dvou až tří mušek. Přívěsy pro mušky (zpočátku chytejte maximálně na dvě, abyste se vyhnuli častým motanicím) zhotovte takto: Do mikrokroužku navažte asi 60 cm dlouhý kvalitní vlasec alespoň o 4 setiny tenčí než konec těla. K němu navážeme další asi 50 cm dlouhý kus vlasce opět asi o 2 – 4 setiny tenčí. Asi 12 cm spodního vlasce nechte ze spojovacího soudkového nebo chirurgického uzlu vyčnívat. To bude tzv. první přívěs. Druhý nebo také říkáme horní přívěs můžeme navázat přímo do mikrokroužku nebo vytvořit stejným způsobem jako první přívěs.

Návod na sestavení univerzálního návazce včetně obrázku.

Kromě uvedené lovecké výzbroje potřebuje muškař ještě další pomůcky. Za nezbytné považuji:

podběrák – nejlépe tenisový, upnutý na joju na zádech vesty
peán
zavírací nůž
štipky – nosím také na joju na přední části vesty
krabičku na mušky – dobré je, když jsou mušky v krabičce upnuty a přehledně uspořádány podle vozů a zatížení
vlasce na sestavení návazců
míra a doklady

Nikoliv nezbytné, ale přesto další vhodné pomůcky jsou:

mastidlo na suché mušky

odmašťovač návazců
vysoušeč amadou
polarizační brýle
palička
košík
náhradní mikrokroužky
rychlospojky

Protože při říčním muškaření a někdy i při jezerním často brodíme, jsou důležitou součástí výstroje brodící kalhoty nebo alespoň brodící boty. Rovněž je dobré nosit čepici se štítkem nebo klobouk s širší krempou, abychom lépe viděli do vody.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva