Základní informace o muškařských prutech | CzechNymph.cz
HomeČlánkyZákladyMuškařské pruty - základní informace
Kategorie: Základy muškaření | Autor: Bohumír Šumský

Základní charakteristiky muškařského prutu a tipy, na co si dát pozor při výběru.

Speciální muškařský prut je jednou ze základních pomůcek muškaře. Nabídka prutů od nejrůznějších výrobců je vskutku bohatá. I cenové kategorie se pohybují od nejnižších (dnes okolo jednoho tisíce korun) přes střední, vysoké až po extrémní. Těla prutů, tzv. blanky, se dnes téměř výhradně vyrábějí z uhlíkových kompozic, které vynikají pružností, pevností a rychlostí. Jsou také velmi lehké.

Muškařský proutek je jemné a delikátní náčiní a jeho kvality jsou velmi důležité pro dokonalý požitek z lovu. Aby takovým byl, musí být kvalitní i jeho další součásti. Prut postavený na kvalitních blancích by měl mít korkovou rukověť, protože ta příjemně odsává a posléze odpařuje vlhkost dlaně, působí hladce a teple. Tam, kde vystačíme s kratšími a středními hody, např. při běžném říčním muškaření, osobně upřednostňuji rukověť doutníkového tvaru, která nejlépe umožňuje tzv. „ukazovákové“ držení prutu, to znamená s ukazováčkem na horní straně držadla. Při lovu na jezerech, kdy často potřebujeme házet co nejdále, mně více vyhovuje rukověť na horním konci opět rozšířená, tzv. „americký tvar“, určená pro držení prutu s postranním postavením prstů, případně s palcem mírně povýš.

Sedlo pro muškařský naviják se umisťuje pod rukovětí na spodním konci prutu. To je jeden z charakteristických znaků jednoručních muškařských prutů. Kromě jednoručních existují ještě speciální dvouruční pruty pro těžké muškaření na lososy a mořské muškaření. Tam je sedlo pro muškařský naviják umístěno ve spodní třetině rukověti. Matka šroubení (někdy dvě) by neměla při hodech povolovat a do západek by se měly bezpečně vejít všechny běžné nožky navijáků.

Velmi důležité je osazení blanků očky z kvalitní oceli s tvrdochromovým potahem. Očka hadovitá s dvěma nožkami z co nejvíce kruhovým profilem nebo uzavřená s jednou nožkou musí být správně rozestavena a umístěna naprosto přesně v ose. Vodící očko (případně první dvě) mívá keramickou vložku, koncové očko je obvykle také ocelové, bez vložky. Perfektní vyvázání oček s precizním několikerým zalakováním musí být samozřejmostí.

Důležitá je také kvalita spojky. Musí přesně těsnit v celé své délce. Prut přitom musí jít bez většího úsilí rozložit na díly. Spojku je třeba často čistit, někdo doporučuje občas jemně přetřít parafínem. Při lovu je dobré občas spojku kontrolovat, aby se nestalo, že nahodíte s muškami i horní díl prutu. U kvalitních muškařských prutů by se to ale rozhodně stávat nemělo. Pruty bývají nejčastěji dvojdílné, stavějí se i třídílné i vícedílné, tzv. cestovní. Viděl jsem i teleskopický muškařský prut, ale tomu se rozhodně vyhněte. Přesné sesazení spojky, resp. spojek je podmínkou pro přesné i dlouhé hody.

Při nákupu prutu bývá nejen finančně výhodné zajistit si u prodejce postavení prutu z blanku některým z našich renomovaných stavitelů. Přijde to o něco levněji, než zakoupení již od výrobce postaveného prutu, navíc můžete požadovat nějaké změny a úpravy oproti již hotovému prutu. Pokročilejší muškaři si postupně pořízují další pruty, které budou více vyhovovat specifickým technikám a místům lovu. Osobně používám níže uvedené pruty, ale stále je doplňuji a obměňuji.

1) Střední „univerzální“ prut kategorie AFTMA 5 - 6, dlouhý 275 cm, akce C, pokud jdu na delší vycházku na středních nebo menších tocích a nejsem rozhodnut, jakou techniku budu převážně používat. Prut je vhodný pro suché i mokré muškaření, nymfování i pro lehčí streamrování.
2) Jemnější a kratičký prut AFTMA 3 – 4 pro delikátní zejména „suché“, ale příležitostně i mokré muškaření a nymfování v malých potocích a vodách se zarostlými břehy v délce 213 cm, akce C.
3) Lehký, jemný, ale delší prut pro nymfování nebo i suché a mokré muškaření na středních a větších tocích se špičkovou akcí B v délce 275 cm, AFTMA 3 – 4.
4) Tvrdší a delší prut s rychlou akcí B pro daleké hody v délce 300 cm, AFTMA 7 – 8, vhodný pro lov na jezerech i na velkých tocích.
5) Tvrdší a kratší prut 255 cm, AFTMA 7 – 8, akce B pro streamrování na středních a menších tocích a lov z belly boatu.

S uvedenými pruty bychom měli v běžných podmínkách říčního a jezerního muškaření dobře vystačit. Pokud se ovšem vydáme muškařit na lososy, steelheady, tajmeny nebo na mořský lov tarponů, barakud, zlaků či dokonce mečounů, budeme potřebovat pruty ještě tvdrší, delší a i jinak uzpůsobené pro takovýto rybolov. Osobně s tímto „super těžkým muškařením“ zkušenosti nemám, proto o něm ani v tomto stručném pojednání nepíšu.

Akce prutu:
V předcházejících řádcích se často zmiňuji o „akci prutu“. Považuji ji za důležitou vlastnost prutu, proto o ni něco více. Akcí rozumíme jednak statickou akci, to je délka ohybu prutu při statickém zatížení, jednak dynamickou akci, neboli rychlost prutu. Podle ohybu prutu se akce obvykle udává písmeny, což znamená:

A – krátká akce, kdy se ohýbá jen špička prutu (používá se málo)
B – špičková akce, kdy se ohýbá špička prutu asi do třetiny celkové délky prutu bez rukověti
C – střední akce – ohyb něco za polovinu délky prutu
D – parabolická akce – ohyb v celé délce prutu

Na rychlost muškařského prutu má vliv statická akce a pak také tvar ohybu – čím méně zaoblený ohyb špičky, tím je prut rychlejší. Mluvíme ještě o tvrdosti prutu. U muškařských prutů tím obvykle rozumíme vhodnou váhu šňůry. Čím těžší muškařská šňůra, tím tvrdší prut. Tvrdost bychom tedy neměli zaměňovat s akcí, což se někdy stává. Tvrdý i měkký muškařský prut mohou mít špičkovou i parabolickou akci.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva