Slovinsko - hlavní řeky pro muškaření | Články | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevírySlovinsko - hlavní řeky pro muškaření

Slovinsko - hlavní řeky pro muškaření

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Mitja Mlakar

Přehled nejdůležitějších řek pro muškaření ve Slovinsku.


Slovinkso

Mnozí považují Slovinsko za skrytý klenot Evropy, ne-li celého světa. Tato země - malá velikostí, ale plná rozmanitosti - je přirozeným pokladem zázraků. Slovinské vody nejsou výjimkou. Velká síť krásných nedotčených řek a jezer je dechberoucí a každý rok přitahuje stále větší počet návštěvníků.

Slovinsko je populární destinací pro mnoho outdoorových aktivit a jednou z těch nejoblíbenějších je muškaření.

Tradice muškaření sahá desetiletí dozadu, kdy byly řeky ještě bohatší na ryby než dnes. Už tehdy byly chytány pravidelně trofejní ryby, o čemž svědčí mnoho historických fotografií.

Nejlepší řeka pro muškaření je bezpochyby Soča. Tento křišťálově čistý smaragdový klenot mezi slovinskými alpskými řekami se protíná jižním směrem slovinskou vápencovou krajinou. Kromě neuvěřitelné krásy přitahuje Soča rybáře z celého světa díky svému množství ryb, které lze úspěšně lovit na umělou mušku. Nejznámější a nejzajímavější rybou je určitě pstruh mramorový. Tento druh pstruha může dorůst do více než 10 kg a přesáhnout délku 100 cm a v posledních letech se stal hlavním cílem rybářských nadšenců.


Slovinsko

V těchto vodách mohou být také chyceni další lososovité druhy ryb, jako je lipan, pstruh obecný a pstruh duhový. Muškaření na Soče je možné v mnoha úsecích řeky a to různými způsoby - na streamera, suchou mušku nebo nymfu. V úseku řeky Soča, který se rozpíná do jezera, je možné muškařit i z belly boatu. Přítoky Soči, které se mohou ukázat jako vskutku náročné pro rybáře, jsou také velmi zajímavé, protože na mnoha místech jsou poměrně obtížně přístupné, a tudíž mohou skrývat zajímavá překvapení. Rozhodně stojí za to si udělat rybářský výlet do divokého horského světa.

V řece Idrijca lze také chytit druh mramorového pstruha, ale s jinou pigmentací než na řece Soča. Mnoho rybářů, kteří navštíví Slovinsko, se obvykle zaměřují na oba typy tohoto nádherného druhu pstruha. Kromě mramorového pstruha je řeka Idrijca známá také úlovky pstruha obecného.

Další velmi slavnou slovinskou řekou je Unica, která je známá svým lipanem v různých barvách. Tato ryba je v jiných řekách obvykle poměrně vzácná. V Unice je neobvykle velké množství lipanů, ale chycení tohoto občas těžce polapitelného tvora vyžaduje vyzkoušení mnoha mušek a trpělivosti.

Řeka Krka je díky množství vodního mechu nejzelenější ve Slovinsku. Četné malé přehrady, pod nimiž se vytvářejí bazény, způsobují, že ryby, které zde žijí, jsou mimořádně silné a bojovné. Rybář může chytit vše od pstruha potočního, lipana až po pstruha duhového, který je v této řece nejběžnějším úlovkem.

V neposlední řadě je zajímavá řeka Radovna. Je to skutečný ráj pro rybáře, kteří dávají přednost lovu většího množství ryb oproti cílenému lovu ryb trofejních. Ale nemylte se, i v Radovně žíjí velké ryby. Radovna je vhodná jak pro začátečníky, kteří chtějí vyzkoušet muškaření, tak pro zkušené rybáře, kteří si chtějí vyzkoušet, kolik kousnutí ryb dokáže jejich muška vydržet.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva