GPS aneb: „Čas oponou trhnul ... | CzechNymph.cz
HomeČlánkyOstatní GPS aneb: „Čas oponou trhnul ...

GPS aneb: „Čas oponou trhnul ...

Kategorie: Ostatní články o muškaření | Autor: Jaromír Kudlák

O využití přístroje s názvem GPS...

GPS

...a změněn svět“. A to i ten náš rybářský mikrosvět. Vzali jsme už na milost sonary, ty dobré pomocníky pro mapování profilu dna velkých přehradních nádrží i pro lokalizaci významnějších hejn ryb. Takže předpokládám, že už také oceňujeme pomoc další, a to od globálního polohového systému GPS. Přístroj velikosti a tvaru běžného mobilního telefonu totiž dokáže s přesností kolem deseti metrů nejen určit naši geografickou polohu, (což ostatně víte), ale zvláště ty dražší GPS-ky, nám poslouží údaji, které rybář nepochybně ocení. Co všechno můžeme od GPS v obecné rovině očekávat si můžeme přečíst např. na http://www.navigovat.cz.

Ale k čemu tedy může být dobrý rybářům?

  • Spolehlivě vás dovede na předem vytypované (nebo vysněné) místo na revíru, kde chcete zkusit své štěstí nebo kde máte schůzku se svými rybářskými přáteli, a to bez zdlouhavého vyptávání, i ne vždy dostatečné informace. A také třeba v jazyce, který nepříliš ovládáte.
  • Prosadíme-li, aby naše místní organizace v popisech revírů upřesnily hranice svých revírů a chráněných rybích oblastí údajem jejich polohy podle GPS, vyhneme se nejen trapnému vyptávání typu: „Kde může být ten zbořený most z Horní do Dolní Lhoty“, ale i možným - byť nezaviněným - konfliktům s rybářskou stráží.
  • Zjistíme-li, že na řece došlo k otravě ryb, dokážeme přesně, opět bez zdlouhavého a hlavně nepříliš přesného popisování postižené lokality, přivolat příslušné složky (hasiče, policii a pod.) na toto místo a navíc, pro úspěšnost šetření je jednoznačně popsat (včetně délky zasaženého úseku). Nemusí se vždy jednat jen o ekologickou havárii; úraz váš nebo jiné osoby, opět bez průtahů pomůže GPS řešit – a třeba i zachránit život!

     

A to nejlepší nakonec. O existenci period potravní aktivit ryb jste slyšeli. Dobře tak před dvaceti lety jsem o biorytmech cosi povykládal a v mé Chvále muškaření byste se o tom eventuálně mohli i něco dočíst.

Představte si, že ani po sedmdesáti letech nevzala za své tam vzpomenutá solunární teorie, která časově vymezuje ony potravní periody aktivity ryb! Ty poněkud dražší přístroje GPS (v ceně středně kvalitního muškařského prutu) vás dokáží o nich aktuálně informovat nejen ve vašem časoprostoru, ale i v době a místě kdekoliv na světě kam se chystáte na svou spanilou jízdu! Že tato informace neznamená automaticky zaručený úlovek - tak o tom jsem se také nezapomněl zmínit.

Nemusíte mne hned obviňovat z napomáhání a k propagaci masaření! Zase to bude jen na nás rybářích, našem umění či neumění, na našem přístupu k rybám a rybaření jako takovému.

P.S. Místopřísežně prohlašuji, že nejsem ani dealerem GPS, ani reklamním agentem firmy.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva