Jak vybrat polarizační brýle na ryby | CzechNymph.cz
HomeČlánkyNáčiníJak vybrat polarizační brýle na ryby

Jak vybrat polarizační brýle na ryby

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Tyler Brinks

Základní průvodce pro výběr vhodných polarizačních brýlí pro rybolov.


Polarizační brýle Guideline

Sluneční polarizační brýle jsou jedním z nejdůležitějších a často přehlížených pomůcek pro rybolov. Sluneční brýle chrání vaše oči před sluncem a také pomáhají chránit vaše oči před létajícími předměty (např. rybářský háček). Kromě toho vám správně vybrané brýle umožní vidět, co je pod vodou. Každopádně nalezení správného tvaru rámečků, které odpovídají vašemu stylu a obličeji, je jedním z vašich prvních rozhodnutí. Jakmile najdete správné rámečky, je další volbou barva vašich čoček - nezbytná součást úspěšného rybolovu.

První prioritou při výběru slunečních brýlí pro rybolov je nalezení páru s polarizovanými čočkami. Polarizace eliminuje oslnění na vodě a pomáhá vám vidět ryby a jiné předměty pod hladinou. To je nejdůležitější faktor při výběru správných slunečních brýlí pro rybáře; pro dosažení nejlepších výsledků musí být polarizované. Všechny polarizované brýle budou pracovat lépe než nepolarizované čočky pro rybolov bez ohledu na jejich barvu. Polarizované čočky absorbují horizontální světelné vlny a zároveň umožňují průchod vertikálních vln. Rychlý test k určení, zda jsou vaše sluneční brýle polarizované, lze provést pomocí obrazovky počítače. Držte čočky vodorovně na obrazovce počítače; uvidíte skrz ně obrazovku. Brýle otočte svisle a pokud jsou polarizované, tak zčernají.


Šedé polarizační brýle

Dalším rozhodnutím je najít správnou barvu čoček. Na trhu existuje několik možností, z nichž každá je více vhodná pro určitá použití.

Zde je přehled různých barev čoček/skel a toho, pro co jsou nejlepší:

Šedé

Šedé čočky jsou nejvšestrannější čočky pro rybolov. Pokud máte v úmyslu mít pouze jedny polarizační brýle, šedá může být vaše nejlepší volba. Fungují dobře ve všech světelných podmínkách a poskytují vynikající kontrast. Jednou nevýhodou je, že mohou být příliš tmavé při extrémně nízkém světle. Celkově je šedá bezpečná sázka při výběru správných rybářských brýlí.

Šedé čočky také poskytují nejlepší přirozený kontrast. Pohled přes šedé čočky je nejblíže k k pohledu bez brýlí.

Jantarové / Hnědé / Měděné

Jantarová, hnědá a měděná barva čočky jsou si podobné jak svým vzhledem, tak i tím, co poskytují rybáři. Různé značky jim mohou dávat různá jména, ale tyto tři čočky jsou hodně podobné. Jsou dobrou volbou pro neustále se měnící světelné podmínky. Umožňují více světla než šedé čočky, takže jsou lepší volbou pro brzké ráno, pozdě v noci a za oblačných podmínek.

Tyto čočky jsou také populární u rybářů, kteří loví "na zrak" (sight fishing), protože snižují oslnění a poskytují vysoký kontrast. Tyto faktory z těchto brýlí činí ideální volbu pro rybolov v mělké vodě, kde můžeme ryby dobře vidět a cílíme na ně. Jantarové, měděné a hnědé čočky nebo něco na bázi těchto barev jsou nejlepší pro tento druh rybolovu.

Sluneční brýle s těmito barvami čoček patří mezi nejoblíbenější mezi rybáři. Jsou univerzální a pokrývají mnoho rybářských podmínek, kterým rybáři během dané sezóny čelí.


Žluté polarizační brýle

Žluté

Žluté čočky se nejlépe hodí pro brzké ráno a pozdě odpoledne. Jejich jas a skutečnost, že propustí více slunečního světla než jakákoli jiná barva čoček, je činí ideálními pro rybolov při slabém světle. Fungují dobře v situacích, kdy se mnozí rozhodnou již jiné rybářské polarizační brýle raději nepoužívat.

Další výhodou je, že mohou chránit vaše oči za všech okolností, bez ohledu na světelné podmínky. Představte si je jako ochranné brýle proti háčkům, muškám, třpytkám nebo jiným "neposlušným" objektům.

Tyto čočky jsou spíše speciální volbou, protože nejsou nejlepší pro jasné a velmi slunečné podmínky. I když fungují nejlépe za úsvitu a za soumraku, žluté čočky mohou být také nejlepší volbou v extrémně zatažených podmínkách

Modré

Tato barva čoček je ideální pro rybolov na jasném slunci. Mnoho rybářů, kteří loví mořské ryby na moři, spoléhají na eliminaci světla, kterou tato barva čočky poskytuje. Umožňují velmi malou propustnost světla, a tak dobře fungují na plném slunci a při oslnění vodou. Tyto čočky také pomáhají chránit oči po dlouhou dobu a poskytují nejlepší ochranu před silným slunečním svitem.

Kromě rybolovu jsou skvělé na pláž nebo při účasti na jiných aktivitách na přímém slunci. Modré zrcadlové čočky jsou vynikající volbou pro rybáře, obecně pro letní aktivity a pro ty, kteří žijí nebo cestují po státech se silným slunečním zářením

Výběr správného páru polarizačních brýlí je pro rybáře velkým rozhodnutím. Hlavním hlediskem je nalezení tvaru brýlí, který dobře sedí na vaší tváři. Další nutnost volby je určení, jaký typ rybolovu nejvíc děláte, a výběr správné barvy čočky. Na trhu je mnoho možností a stejně jako výběr rybářského prutu, konečná volba závisí na preferencích a potřebách každého rybáře.

Překlad originálního článku od Tyler Brinks - http://tbrinks.blogspot.com/

Krátký video návod, jak zjistíte, zda jsou vaše brýle polarizační nebo ne.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva