Smith brýle | Recenze | Czechnymph.cz
HomeČlánkyRecenze SMITH! Prostě ty nejlepší polarizační brýle

SMITH! Prostě ty nejlepší polarizační brýle

Kategorie: Recenze muškařských výrobků | Autor: Vojta Ungr

Recenze polarizačních brýlí pro rybáře Smith GUIDE´S CHOICE.


Už je to pár let, co mi můj kamarád David Chlumský říkal, že už má dlouho v plánu si pořídit polarizační brýle značky Smith. Že jsou prý skvělé a že už o nich dlouho přemýšlí. Přesně si pamatuju, co jsem mu tenkrát řekl. Slušně řečeno, jestli se nezbláznil, koupit si takhle drahé polarizační brýle! A řekl jsem to asi proto, protože jsem o těch brýlích vlastně nic nevěděl a protože jsem je nikdy neměl možnost vyzkoušet. To se ale po letech změnilo a toto léto se mi možnost brýle si vyzkoušet naskytla.

Právě jsme se s Davidem vraceli v jedné lodi z jezerního tréninku ve Finsku, kde jsme letos reprezentovali ČR během mistrovství světa v muškaření. Celý den foukalo, bylo zataženo a světelné podmínky nebyly ideální. Celý den jsem tak měl nasazené své žluté polarizační brýle, které běžně při těchto podmínkách používám. Když jsme přijeli do přístaviště, čekal tam na nás Jirka Pejchar. A když jsem viděl, že má brýle SMITH právě na očích, požádal jsem ho, jestli bych se přes tyhle světoznámé brýle mohl na chvíli podívat a poprvé v životě je mohl vyzkoušet na vlastní oči. Jakmile jsem si je nasadil, byl jsem naprosto ohromený. Najednou se mi otevřel úplně jiný svět, než na který jsem byl ve svých brýlích zvyklý. I v těchto špatných světelných podmínkách, s nasazenými polarizačními brýlemi, dostalo všechno své barvy, ostrost a kontury, na což jsem se svými starými brýlemi jaksi nebyl zvyklý. Ačkoliv se mi na hladině neodrážela tolik obloha, bylo vše ostatní prostě v odstínu žluté, bez jakýchkoliv ostřejších obrysů. Když jsem pak bezprostředně několikrát za sebou porovnával mé brýle s brýlemi SMITH, byl jsem ihned přesvědčen o tom, že je prostě musím mít!


Zamyslel jsem se totiž nad tím, co je vlastně při tom našem muškaření nejdůležitější nástrojem. A jsou to podle mě rozhodně naše ruce a oči! A právě to, jak vidíme svět kolem nás a svět „pod vodou“, může rozhodnout o naší úspěšnosti během rybaření. Nehledě na to, že si s těmito brýlemi tolik nenamáháme zrak. Já trpím vrozenou vadou zvanou astigmatismus, při které nevidím jemné detaily a kontury a celkový obraz mám tak trochu rozmlžený. Hlavně pak při ztížených světelných podmínkách. Naučil jsem se s tím ale žít a dioptrické brýle nosím pouze při vázání mušek a nebo večer v autě. Polarizační brýle ale nosím nejen při rybaření, ale vlastně skoro pořád, když jen trochu svítí slunce. A proto jsem se rozhodl, že si jedny takové brýle SMITH pořídím. Každý typ brýlí SMITH se dá pořídit s různou barvou čoček a s rozdílnou hodnotou VLT. Já jsem se rozhodl pro model GUIDE´S CHOICE CP GLASS s barvou čoček POLAR BROWN a s VLT 14%. VLT, neboli Visible Light Transmission vlastně znamená, jaké množství světla projde přes čočky. Čím vyšší je VLT, tím světlejší je odstín čočky. Dobré světelné podmínky (jasno a slunečno) vyžadují nízké VLT a špatné světelné podmínky (zataženo, ráno, podvečer) vyžadují vyšší VLT. SMITH nabízí rozsah VLT od 9 % až do 50 % VLT. Moje brýle se tedy hodí pro polojasné až jasné počasí.


Jedná se o brýle, které mají skleněné polarizační čočky. To se odráží v jejich ceně, ale hlavně také v jejich kvalitě. Skleněné a maximálně průhledné čočky TechliteTM totiž umožňují vidět ten nejčistší obraz a jsou maximálně odolné vůči poškrábání. Jejich úprava ChromaPop+TM pak zajišťuje skvělou viditelnost všech odstínů barev, kontur a všech jemných detailů. A to se při rybaření prostě hodí. Základem úspěchu při muškaření je totiž čtení vody. A to znamená vidět co nejvíce detailů. Při čtení vody je důležité rozpoznat například hloubku podle tzv. barvy vody. Čím je voda tmavší, tím je i hlubší. A to vždy i v závislosti na tom, jakou barvu má dno. Je tedy velmi důležité vidět všechny barevné odstíny vody. Z hladiny řeky lze také vyčíst, kde voda zpomaluje a kde naopak zrychluje. K tomu je důležité dobře a hlavně ostře vidět veškeré změny na vodní hladině. Podle toho můžeme dobře vyčíst stanoviště ryb. Je dobré ve vodě vidět všechny překážky, kterým je potřeba se se svými muškami vyhnout a vedle kterých můžeme naopak očekávat ryby. A v neposlední řadě jde i o to, že čím lépe a ostřeji vidíme barvy a kontury, tím lépe můžeme ve vodě vidět i samotné ryby, což se hodí nejen při chytání „na oko“. Ryby se totiž dokonale maskují a přizpůsobují okolí, ve kterém žijí a snaží se tak být co nejméně viditelné. Proto je tak složité je ve vodě vidět.


Brýle SMITH mají i spoustu dalších výhod. Jsou středně velké a mají široké postranní nožičky. Tím dobře kryjí oči před proniknutím slunečních paprsků kolem brýlí. Postranní nožičky jsou usazené na pružinových kloubech, takže se samy přizpůsobí tvaru vašeho obličeje a pokud je váš obličej širší, tak se nožičky samy trochu vyhnou do strany, pěkně drží a zároveň netlačí. Čočky mají antireflexní vrstvu, která zlepšuje jasnost vidění, snižuje namáhání očí a 100% chrání proti škodlivému UV záření. Brýle jsou opatřeny kvalitním a pevným pouzdrem, ve kterém je vždy nosím. Uvnitř pouzdra se nachází látkový obal z mikrovlákna, který je určený pro ochranu před poškrábáním a také pro čistění skel. Obsahem balení je také šňůrka na brýle, která je vyrobena z lehkého a pružného drátku, který je usazen ve velice úzké silikonové trubičce. Šňůrka na brýle se tak při pohybu hlavou nesmýká po vašem krku sem a tam, ale visí volně ve vzduchu nad vaším krkem. To je funkce k nezaplacení pro ty, kterým šňůrka ležící na krku vadí, stejně jako mně.

SMITH GUIDE´S CHOICE CP GLASS jsou jednoduše brýle, které můžu všem vřele doporučit. Brýle, které ochrání vaše oči a brýle, které vám pomůžou splnit si vaše rybářské sny. Tak jsem si je oblíbil, že je nosím na kolo, v autě a vlastně vždy, když jen trochu svítí slunce. Nyní ještě uvažuji o dalších brýlích s vyšším VLT do těch opravdu hodně špatných světelných podmínek, kdy slunce vůbec nesvítí a pod mraky je zataženo. I v těchto podmínkách přece chceme vidět „pod vodu“.

Video průvodce skly slunečních brýlí Smith (v AJ):

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva