Lososí mušky | Muškaření ve Švédsku | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyPoznámky k lososím muškám

Poznámky k lososím muškám

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Lubbe Ferrysson

Výběr lososích mušek z krabičky Lubbeho Ferryssona s poznámkami k jednotlivým vzorům.

Lubbe u řeky Tana

Úvodní poznámka (Pavel Adamovský): Doba vzniku tohoto článku se datuje do období vánočních svátků v roce 2003. Tehdy jsem "vyplenil" Lubbeho krabičku s lososími muškami, kterou přivezl ukázat při jeho pravidelné zimní návštěvě Prahy. Mým záměrem bylo nafotit pár lososích mušek do naší virtuální muškovnice. Fotky jsem měl hotové ještě před Silvestrem a zanedlouho poté jsem v poště našel od Lubbeho zprávu s popisem mušek. Musím podotknout, že delší email jsem ještě nikdy od nikoho neobdržel. Lubbe mi kromě popisů mušek poslal ještě několik stránek poznámek, které se k tématu vztahovaly. Dílo, na kterém zcela jistě strávil několik polárních nocí.

Trochu symbolicky jsem se dostal k finálnímu zpracování textu přesně o rok později. Možná v tom nebylo až zas tolik symboliky, spíše pracovní vytížení a také obavy se do práce na tak dlouhém textu pustit. Největší motivací k dokončení pro mě byla však byla další Lubbeho návštěva v Praze (rok 2004 a tzv. motivace studem). U plzeňské dvanáctky jsme vyřešili všechny zbývající nejasnosti a článek "Poznámky k lososím muškám" je na světě. Pouze podtrhuji fakt, že se jedná o poznámky, autorovým cílem nebylo napsat vyčerpávající pojednání na téma lososí mušky. Proto také tak Lubbeho článek berte.

Tak k těm mouchám a jejich popisům. Vidím hned ovšem několik překážek. Vůbec nevím, jak se jmenují různé části mušek v češtině. Tady ve Švédsku se používají anglické výrazy, občas trochu pošvédštěné. U srstí je to poměrně jednoduché. U kachen se pokusím najít latinská jména. Bohužel ale občas peří z kachny vidgeon, mallard, teal, pintail, summer duck nebo perličky vypadají stejně. Člověk musí být doktor biologie, specialista na vodní ptactvo, aby vše poznal. Co hůře, losos, ten na to zaručeně kašle.

Jedna moucha může existovat v různých variantách. Například G. M. Kelson uvádí ve své knize Salmon Flies, že tag se skládá z ploché stříbrné lametky a žluté nitě. Další mág, Pryce-Tannatt, má u té samé mouchy tag ze stříbrného twistu (splétaný druh ribbingu) a žádnou žlutou nit. Třetí šaman, sir Francis Francis, má jen plochou lametku a čtvrtý blázen, Popkin Traherne, má oválnou stříbrnou lametku a nit v barvě prvosenky (primrose floss). Člověk řekne blbost, ale u těch opravdových lososářů je tohle to nejdůležitější. Jak se váží nožičky, zprava či zleva. Má pírko z florican bustard nebo blue chatterrer být ze samičky nebo ze samce. To jsou důležité věci pro každého pravého rybáře lososů.

Není tedy důležité, na co losos vezme, ale co je v knihách Salmon Flies, How to tie Salmon Flies nebo Classic Salmon Flies. Můj kolega Clarre považuje vše, co není v Hardy katalogu z 30-tých let minulého století za padělky a svoje protivníky by klidně nechal upálit na hranici jako Husa. Kamarád Stahl tvrdí, že všechno, co nenapsal Kelson, jsou blbosti a lidi, kteří vážou něco jiného, nejsou rybáři, ale opice. Já se tomu zatím směju, ale někde v Česku může sedět expert, který mě potom na vašich stránkách odrovná jako totálního idiota.

Ale začněme konečně u peří. Z ptáků jsou pro vázání lososích mušek důležité následující druhy:

Mallard - kachna Anas Platyrhynchos. To je ta běžná kachna, co má sameček zelenou hlavu. Používá se peří ze samečka.
Bronze mallard (bronzový kačer) jsou pírka, která jsou zbarvená do hněda. Na každé kachně je jich jen pár a jsou pořádně drahá. Já používám uměle barvená, ale to je podvod.
Vidgeon - podobná kachna (Anas Acuta) jako Mallard, používá se sameček.
Woodduck - také kachna (Aix sponsa), která ale žije pouze v severní Americe. Také se používá sameček.
Pintail - kachna Anas Acuta, používá se sameček.
Teal (čírka) - kachna Anas Crecca, používá se sameček.
Golden Pheasant - zlatý bažant. Tippet jsou oranžová pírka s černými řádky, která se často přibarvují na oranžovou barvu (hot orange). Toppings jsou žlutá pírka z hlavy. Ty se také přibarvují (barva golden yellow) nebo se odbarvují na světle žluto. Prostě nic nesmí být jednoduché.
Guinea Fowl nebo Gallina - perlička. Ta se používá přírodní nebo barvená na modro.
Peacock - páv (bez komentáře).
Swan - labuť. Používají se pera z křídel, barví se různými barvami. Použití je pro křídla mušek (tzv. married wing).
Goose - husa. Podobné použití jako labuť. Barví se a používá se u klasických mušek menších velikostí.
Macaw - papoušek Ara. Modrá, žlutá a červená pírka se používají hlavně na "antény" (horns) u klasických vzorů.
Bustard - drop (Otis Targa). Tento pták žije v centrální Asii. Pužívá se na křídla mušek (opět na married wings u klasických vzorů).
Florican Bustard (Otis Aurica). Drop žijící v Indii, používá se na křídla married wings.
Jungle Cock. Všeobecně známý materiál, který se u lososích mušek využívá pro "oči" mušek u hlavičky (v angličtině se hovoří o cheeks nebo sides). Klasické mouchy je mají téměř všechny, moderní vzory (ty ze srsti) jen některé. Materiál je to nelidsky drahý, ale já teď vlastním díky kolegovi Stahlovi 3 skalpy kvality 1, takže už asi žádné další nebudu nikdy potřebovat. Ale ty skalpy mě stály majetek.

Další materiály již popisovat nebudu (Cock on Rock, Ibis, Blue Chatterrer, Indian Crow, Bittern, Toucan a různé druhy papoušků). Většina se prodává za nesmyslné ceny a používají je jen vazači, co vážou mušky pro výstavy.

Ze srstí jsou důležité následující:

Squirrel - veverka. Používá se evropská veverka (jak přírodní, tak barvená), americká (hnědá) a sibiřská (černá)
Calf tail - ocas z telete (především bílý)
Buck tail - ocas ze severoamerického jelena
Goat - koza. Nevím jestli z té domácí nebo nějaké jiné.
Artic Fox - stříbrná (polární) liška.

Existují ještě další "chlupy", ale používání se střídá s módou. Jednou to a jindy něco jiného. Opice, pes, lední medvěd, jak atd. Před několika roky byl populární lední medvěd. Potom přišla opice, teď je něco, čemu se říká tempeldog (nějaký pes). Já rád používám veverku nebo polární lišku. Občas ocas z telete. Na extra dlouhá křídla kozu. Já si myslím, že je úplně jedno, co člověk při vázání použije, nejdůležitější je kvalita materiálu.

Na dubbing se používá hlavně seal fur, srst z tuleně. Floss je šňůrka z hedvábí nebo acetátu. Osobně mám raději hedvábí, protože je trvanlivější.

Pro vázání nožiček se nejčastěji používá kohout. Na tzv. Spey hackle je to volavka (heron). Já raději vážu nožičky delší než normálně, zdá se mi, že lépe pracují ve vodě.

Nyní se konečně dostávám k popisu jednotlivých mušek.

Klasické mušky

Silver Doctor

Silver Doctor. Tuto mušku vázal můj kamarád Anders Stahl, jeden z nejlepších vazačů klasických mušek ve Švédsku. Problém je, že ještě nikdy v životě neulovil lososa, jeho hlavní koníček je lipan na suchou mouchu. Mušku jsem dostal jako dar a nikdy bych s ní nelovil. Andersovy mouchy se prodávají za 1000 skr a výše a to já do vody nehodím. Existuje celá série Doctors. Black Doctor, Blue Doctor, White Doctor, Silver Doctor a Helmsdale Doctor. Vynálezce je James Wright, England, rok kolem 1830. Vzor je podle Pryce Tannatt. Kelson v knížce Classic Salmon Flies dává vidgeon místo gallina a má ještě "antény" (horns) z modrého papouška ara. P. Traherne má ve své knížce jak blue hackle, tak gallina vázané pouze jako hrdelní nožičky (throat hackle). Chtěl bych vidět lososa, který tohle dokáže rozeznat.

Heggeli (dvojháček) Heggeli (jednoháček)

Heggeli. Tento vzor vymyslel Nor Bernard Caspari v 50tých letech a experimentoval s ním na řece Heggelielva. Byl původně jen na pstruhy, ale časem se ukázalo, že je účinný také na lipany, mořské pstruhy a lososy. Váže se z 90% na dvojháčcích. V Norsku je to nejpopulárnější moucha na lososy, když je nízký stav vody a pěkné počasí. Já bych bez ní do Norska nejel. Ulovil jsem na ni pstruhy, lipany, lososy a dokonce i několik sivenů. Měl jsem s ní úspěch i v Rusku na řece Varzuga.

Munro Killer (jednoháček) Munro Killer(trojháček)

Munro Killer. Autorem mušky je J.A.J. Munro, Aberlour, Skotsko, v 60tých letech. Tento vzor je zabiják č. 1. V osmdesátých letech jedna z nejpopulárnějších much, jak v Evropě, tak v Kanadě. Jedna z těch mušek s extrémně dlouhýmy křídlamy, kdy křídlo má být dvojnásobně delší než háček. Moje oblíbená moucha, vážu ji jak na háčcích, tak jako trubičkovou. S touto mouchou jsem ulovil na Reise tři velké lososy za noc (8, 11 a 15 kg). Bez ní bych k vodě nešel.

Mušky typu Shrimp

General Prakticioner (GP)

General Practitioner (GP). Mušku GP vymyslel colonel Edsmond Drury, England, rok 1953. Originál je poměrně dost složitý, ale dost se podvádí. Váže se hlavně na trojháčcích. Partridge má speciální trojhák, model E. Drury. Na některých řekách jsou trojháčky zakázané a tak se dneska váže i na dvou a jednoháčcích. Takovéto typy mušek se nazývají "shrimp flies". Jsou určené do řek, které mají vodu zbarvenou trochu do hněda (tzv. tea colour). U nás na Byske je populární, stejně jako na řekách Morrum, Em a také v Rusku na řekách, co tečou do Bílého moře (Varzuga, Umba, Strelna a Ponoj). Já jsem na tento vzor dostal svého prvního lososa v životě na Borselvě a ta je úplně zelenomodrá. Takže moucha je to velice efektivní.

Ally's Shrimp (jednoháček) Ally's Shrimp (trojháček)

Ally's Shrimp. Vynalezl Alastair Gowans, Skotsko, 80tá léta. Tato muška nahradila na pomyslném žebříčku oblíbenosti General Practitioner a stala se nejúspěšnější lososí mouchou konce minulého století. Další zabiják č. 1. Cítil bych se nahatý, kdyby tato muška chyběla v mé krabičce. Stejně jako GP se jedná o tzv. "shrimp fly" a je vzorem do řek s "tea water". Ale já jsem s ní ulovil lososy uprostřed léta v Byske, kdy teplota vody byla kolem 20 stupňů. Populární na trojháčcích, dokonce i ve velikostech 12 a 14. Ale v Rusku, kde jsou trojháčky zakázané, funguje stejně dobře na jednoháčcích, jenom se nesmí přeplácat množstvím materiálu.

Mušky typu Spey a Dee Strip Flies

Tyto mušky také patří mezi klasiku. Kdo je objevil, nikdo přesně neví, ale jsou to jedny z nejstarších vzorů, co existují. Jeden z prvních popisů je od A.E. Knoxe z roku 1840. Spey Flies mají jedno společné. Nožičky z volavky (heron) a většina křídel se váže z bronzových pírek kačera (bronze mallard). Také Dee Strip Flies mají nožičky z volavky, ale křídlo se váže z krocana (cinnamon turkey) nebo z husy (white or grey goose). V originále nemají Spey mouchy žádný Jungle Cock, ale v pozdějších vydáních (Kelson, Francis Francis) se občas Jungle Cock dává. Dee Flies mají Jungle Cock uvázaný směrem dolů podél nožiček.

Black Heron

Black Heron. Jedná se o mušku typu Dee Fly. U zobrazeného vzoru jsem přidal tag, štěty a jungle cock, které u originálu neexistují.
The Carron Fly

The Carron Fly. Opět se jedná o mušku typu Dee Fly. U zobrazeného vzoru jsem přidal tag, štěty a jungle cock, které u originálu neexistují.
Silver Grey

Silver Grey - Spey type. Tuto mouchu vázal kolega Clarre, který hodně věří na nožičky z volavky. Tak se dneska váže dost klasických mušek. Vazači odbarví volavčí peří a nabarví jej na tu barvu, kterou daný vzor vyžaduje. Hodně populární je také i Thunder and Lightening s oranžovými speyovými nožičkami. Vzor je ten samý jako u Silver Grey, Clarre jen zjednodušil křídlo a vynechal šedou veverku. Celá jeho moucha je 13 cm dlouhá.

Předělané (konvertované) klasické mouchy z peří na srst


Silver Grey
Silver Grey. Slavná moucha do pěkného počasí. Vynálezce James Wright roku 1850. Toto jsou moderní verze vázané ze srsti. Já jsem použil veverku, někdy používám i polární lišku.
Silver Grey
Thunder and Lightening. Další slavná moucha Jamesa Wrighta z roku 1850. Vázaná ze srsti, kdy jsem opět použil veverku, ale dá se vázat i z polární lišky.
Mušky typu Low Water

Silver Grey low water Munroe Killer low water
Na počátku se chytali lososi jen na potápivé šňůry z hedvábí. Něco jako normální potápivé šňůřy. Kolem roku 1900 velký lososář A.H. Wood vymyslel "greased line", namastil hedvábnou šňůru tak, aby plavala. Také přišel s novým typem mušky, tzv. low water. Tenkrát se lovilo jen na jednoháčky a Wood přišel na to, že v létě lososi brali menší mouchy. Problém byl, jak dostat ty malé velikosti pod hladinu a také aby mušky spolehlivě lososa zasekly. Tak začal vázat mouchy s krátkým tělem a křídlem na normální háčky. Později začaly firmy vyrábět háčky z tenčího drátku. Vzory mušek jsou ty samé jako u normálních velikostí, jen jsou zmenšené. Nejpopulárnější vzory jsou Jeanie, Blue Charm, Silver Grey, Munro Killer. Dneska se low water mouchy používají zřídka. Nahradily je mušky vázané na krátkých trubičkách.

Trubičkové mouchy

Trubičkové mouchy se objevily ve Velké Británii kolem roku 1950. Jako trubičky se používají měď, mosaz, hliník a plast. Velikost od těch největších s tělem 5-7 cm až po nejmenší tak 0.7 cm. To je samozřejmě délka trubičky. Jako vzory se váží známé mouchy z jednoháčků, existuje však i několik speciálních vzorů pro trubičky (nejpopulárnější je Willie Gunn). Většina trubičkových mušek je fantazie, každý váže to, na co věří. Hodně trubičkových much se váže s extra dlouhým křídlem, např. muška Sunray Shadow je cca 15 cm dlouhá. Já mám trubičky hodně rád. Používám dost trojháčky, ale kde jsou zakázané, tak použiji i dvou nebo i jednoháček. Trubičky nejraději používám plastové. Do nich se dá strčit otvorem olověný nebo tungstenový drátek a tím se muška podle potřeby zatíží. Existují také různé drahé systémy, ale to je opravdu vyhazování peněz.

Munroe Killer trubičkový

Munroe Killer (trubičkový).První trubičková muška je starý známý Munroe Killer. Použité materiály stejné jako u mušky bez trubičky.

No Name (černá trubička)
No Name (černá trubička). Tato trubičková muška ještě nemá jméno. Uvázal jsem ji jednou ze zoufalství při lovu na Byske. Po dvou dnech bez záběru, kdy jsem navíc doma zapomněl krabičku s trubičkovými mouchami. Při vázání jsem zlikvidoval tři normální mouchy a jednu propisovací tužku (na trubičku). První mouchu jsem uvázal normální nití. Vypadala hrozně, ale na třetí hod jsem vytáhnul lososa asi čtyřkilového. Druhý den po necelé půlhodině zabral losos třináctikilový. Teď již mušky váži doma, takže vypadají trochu lépe. Dala již lososy jak ve Švédsku, Norsku, tak v Rusku. V Kanadě na Vancouver Island jsem na ni ulovil tři steelheady, asi sedm stříbrných (coho) lososů a přes deset dolly warden (typ sivena, co vandruje z moře do řek). Křtiny této mušky by se měly konat u nějaké krásné řeky a s větším množstvím tvrdých lihovin...
Trubičková muška kolegy Stahleho

Trubičková muška kolegy Stahleho. Tuto mouchu vázal kolega Anders Stahl. Má to být asi Silver Grey. Mě se zdá být trochu "předresovaná", je na ní moc materiálu a nedovedu si představit, jak ji dostat pod hladinu.

Suché mouchy

Tak tohle je woodoo lososí rybařiny. Já se přiznám, že jsem ještě lososa na suchou mouchu nechytil. Dokonce nevím ani o jediném případu ze Švédska. Ale viděl jsem v Rusku a Norsku rybáře, co na suché mouchy měli úlovky. Suché mouchy se také s úspěchem používají v Americe a Skotsku. Ale jak říkám, to je woodoo a ti, kteří se tím zabývají, se považují za lososí šamany. Existuje několik zaběhlých vzorů, ale nejdůležitější je, aby moucha plavala jako z korku. Proto se hodně používá srst ze srnce na vázání tělíčka. Tělíčko je sestříhané podobně jako hlavička Muddlera Minnow.

Všechno začalo v Americe někdy kolem roku 1920 a průkopníci byli G. LaBranche a A. Monell. LaBranche vydal r. 1924 knížku Salmon and Dry Fly. Kolem druhé světové války se objevil jeden z největších lososářů (společně s A.H. Woodem asi největší), Lee Wulff. Ten dokonce vymyslel celou sérii suchých much na lososy, The Wulffs (White Wulff, Grey Wulff, Brown Wulff, Black Wulff, Royal Wulff). Zde by bylo zajímavé popsat setkání Wulffa a Jock Stotta v Anglii, ale to je jiná povídka. Ta je tak zajímavá, že byste ji měli mít na sajtu.

V 50tých letech se objevili Bombers. Původně se používali Bombers na západě Ameriky k lovu steelheadů, ale později se začali používat i na východě. D. Stewart a F. Allen tvrdí ve své knížce Flies for Atlantic Salmon, že jakýsi pra-bomber byl vázán již v roce 1915, farářem Elmer Smithem z New Brunswick v Kanadě, pro lov velkých pstruhů.

Brown Bomber

Brown Bomber. Pro vázání Bomberů se často používají streamerové háčky. Všechny vzory mají tělíčko ze srnčí srsti a tělíčkové palmerové nožičky po celé délce. Mušky se jmenují podle barvy tělíčka a nožiček. Těla z přírodní barvy mají jméno pouze podle barvy nožiček. Např. Brown Bomber má přírodní tělíčko a hnědé nožičky, White Bomber přírodní tělo a bílé nožičky. Pokud je tělo zabarvené, pak se název skládá způsobem tělo/nožičky, např. White-Yellow Bomber má bílé tělo a žluté nožičky.

Green Machine

Green Machine. Nejslavnější muška typu Bomber. Vynálezce Jerry Doak z Doakstown, Kanada. Vzor se objevil v roce 1980 na řece Miramichi.
RAT-faced McDougal

RAT-faced McDougal. Tato moucha již není Bomber. Vynalezl Harry Darbee, Livingston Manor, New York, USA, kolem roku 1930 jako pstruhovou mouchu. Po druhé světové válce se začala používat jako suchá lososí moucha na řekách Eagle River, Labrador a na Miramichi. Na lososím vzoru se váže bílé křídlo, na pstružím originálu je křídlo z grizzly kohouta.

Závěrečná poznámka (Pavel Adamovský): Tak a suchými mouchami Lubbeho poznámky končí. Vlastně nekončí, pouze je u konce část věnovaná lososím muškám. Lubbeho muškovnice však skrývala i několik vzorů, které byly určeny pro lov jiných švédských šupináčů. Ale ty si takticky nechám na další článek. Pokusím se vše zpracovat ještě před vánocemi 2005...)

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva