Mušky Luboše Rozy | Umělé mušky Fulling Mill | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyKolekce mušek Luboše Rozy od Fulling Mill

Kolekce mušek Luboše Rozy od Fulling Mill

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Luboš Roza

Rozhovor s Lubošem Rozou na téma jeho říční kolekce závodnických mušek od anglického výrobce Fulling Mill.


Luboš Roza na Vltavě

Rok 2020 přináší z českého muškařského pohledu jednu významnou událost. Pokud naše paměť dobře slouží, stalo se poprvé, že světová muškařská firma připravila komerční kolekci mušek od českého muškaře. A obě jména nejsou ledajaká - anglický výrobce Fulling Mill nově uvádí do sortimentu širokou kolekci mušek navrženou jedním z nejúspěšnějších závodních muškařů poslední doby - Luboše Rozy.

Při této příležitosti jsme Lubošovi položili několik otázek na téma, jak kolekce vlastně vznikla a k čemu jsou mušky z kolekce primárně určeny.

1. Kdo přišel s nápadem udělat kolekci pro Fulling Mill?

S tímto nápadem přišli chlapi z Fulling Mill. Zřejmě je oslovil můj profil na Facebooku a zároveň historické úspěchy, které jsem doposud získal. Samozřejmě připojení k takovéto mezinárodní firmě a doladění veškerých detailů, kvality a vzorů sebou neslo několik měsíců řešení a taky osobní setkání. Myslím, že po osobním setkání jsme obě strany získali dobrý pocit z této spolupráce, kdy jsme si společně zarybařili a probrali osobně chystané vzory mušek, přičemž i já sám jsem byl velmi mile překvapen kvalitou zpracování! Tím pádem už nic nebránilo tomu, aby se celá kolekce rozjela k výrobě a prodeji.


Tungstenový jig francouzská nymfa růžová B/P

2. Jaké byly hlavní kritéria pro výběr mušek?

Když jsem byl osloven, hlavním tématem byly závodnické mušky. V době internetu samozřejmě i nezávodní rybáři občas zahlédnou nějaké zprávy ze závodního pole a pochopitelně rádi vyzkouší jejich funkčnost. Proto se zvýšila poptávka po ,,závodnických muškách“ a Fulling Mill na to chce reagovat a dopřát svým zákazníkům i kousek z této sféry muškaření. Dohodli jsme se proto na kolekci nymf a suchých mušek pro sladkovodní muškaření na řekách. Myslím, že ČR je v této disciplíně jednou z předních zemí na závodním poli, což dokazuje vždy na světových i Evropských šampionátech.

3. Nově jste s FM zavedli u tungstenových nymf různé velikosti kuliček pro jednu velikost mušky. Proč?

To je právě jedna z těch závodních záležitostí a myslím, že u spousty dobrých mušek je jejich funkčnost omezena právě nesprávným vyvážením tungstenové hlavičky a háčku. Muškaření se věnuje čím dál více rybářů a tím jsou i ryby více ochytanější. Kvalita vybavení je pořád lepší a muškaři už toho umí hodně kvůli dostupnosti informací v dnešní době, a tím pádem už ryby nejsou tolik důvěřivé. Trend je tedy zjemňovat vybavení a zmenšovat mušky. Obecně se dnes vážou mušky na menší háčky s větší kuličkou, abychom dostali i malou mušky dostatečně ke dnu. Ze zkušenosti vím, že ta kulička pro rybu není takovou překážkou, jako velikost mušky. Proto když je velikost mušky dobrá, stačí pouze změnit její váhu pomocí větší kuličky a chytáte pořád na tu úspěšnou mušku, ale hlouběji.


CDC chrostík s červeným kroužkováním B/P

4. Jaké je hlavní využití jednotlivých skupin mušek v kolekci?

muškařském prutem je dnes možné ulovit všechno. Tím hlavním cílem jsou však pstruzi a lipani. Jistě by se mnou spousta rybářů nesouhlasila, ale pro mě to tak je. Tyhle ryby jsou taky z větší části, nebo pokud to jde, hlavním cílem i na závodním poli a proto jsme se v kolekci drželi vzorů, které jsou pro mě nejúčinnější právě pro tyto druhy ryb. Proto tedy hlavně pstruh a lipan na nymfu či sucho.

5. Jaké jsou tvé top tři nejoblíbenější mušky z kolekce a proč?

V mé kolekci pro Fulling Mill jsou prakticky všechny mé nejoblíbenější vzory, a tak je tohle velmi těžká otázka. Zároveň bych rád upozornil na fakt, že dnes asi nikdo nemůže říct, že nějaký vzor je jeho. Těch vzorů mušek je opravdu tolik, že zkrátka všichni chytáme na něco podobného. Proto i já bych byl nerad, aby to vyznělo, že jsou ty vzory moje. Jsou to vzory, na které chytám já, které si vážu pro sebe na závody i na ryby a které jsem postupem času objevil z různých zdrojů a míst ve světě a u nás. Vyberu tedy tři vzory, na které jsem měl historicky největší úspěchy.

Prvním kusem je „Rock Chick“, což je naprosto jednoduchá muška celá z CDC s trochou flash, ale je to asi nejuniverzálnější muška, která jde použít při aktivním chytání pstruhů na sucho, kdy mušku různě potahujeme a dráždíme ryby. Tuto mušku lze použít i při sběru při pasivním chytání anebo jako přívěs při nymfování. Opravdu velmi univerzální muška a velmi účinná!


Tungstenový jig s růžovým tipem B/P

Druhou muškou by byla „Threaded jig“. Tuhle mušku jsem zkoušel po celém světě a vždycky fungovala perfektně. Chytá pstruhy i lipany a dala mi taky můj nejcennější titul mistra světa v jednotlivcích, mimo jiné.

Třetí muška „French nymph“ mi zase dala titul mistra Evropy v jednotlivcích a spoustu dalších úspěchů. Má zkrátka všechno co mají pstruzi a lipani rádi a když je hezky uvázaná, tak se z ní stává nemilosrdný agregát.

Prakticky ke každé mušce v kolekci mám nějaký vztah a tak nechci aby to znělo jako prázdná fráze, ale doporučuji opravdu všechny. Každá z těchto mušek má své kouzlo a v daný okamžik jsou naprosto skvělé. Věřím, že tato kolekce přinese muškařům spoustu krásných chvilek strávených u vody a spoustu nezapomenutelných úlovků!

6. Plánujete další rozšíření kolekce v budoucnosti?

Ano. Už nyní pracujeme na dalším rozšíření pro rok 2021. Myslím, že ve svém repertoáru mám další vzory, ale stejně tak myslím, že rybáři, pokud chtějí, by měli prvně vyzkoušet vzory 2020, které prostě fungují. Já zase nejsem zastáncem stovek vzorů v krabičce, ale několika vzorů v různých velikostech. Muška je zkrátka nějaký faktor, který ovlivní výsledek lovu, ale zdaleka není jediný a tak si myslím, že když muškař ví, že je vybaven dobrými vzory, tak se může více soustředit na vlastní rybolov a nemusí řešit, jestli ta muška je dobrá nebo ne.

Celou kolekci mušek Luboše Rozy si můžete prohlédnout v našem eShopu

Další zajívavé informace a tipy pro muškaření najdete knize Flyfishing World od Luboše Rozy! Kniha je v češtině.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva