Lov lososa na mušku | Základy muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyZákladyÚvod do lovu lososů
Kategorie: Základy muškaření | Autor: Lubbe Ferrysson

Článek pro všechny, kteří chtějí poprvé vyzkoušet lov atlatského lososa.


Jaro je v plném proudu a já dostavám často otázky od rybařu kteří se chystají do Skandinavie na lososy. A dost z nich lososy nikdy předtím nelovilo. Tak tady bude pár poznámek k tomu na co by měl rybář myslet a co by asi měl mít než udělá svůj první krok jako lovec lososů. Já lososy lovím přes 30 let, sice žádný expert nejsem a nebudu, ale základy už pomalu zvládám.

Tak za prvé by si rybař měl znova dobře rozmyslet do čeho se pouští. Rybolov lososů není levný, úlovky jsou minimalní, prostředí dost tvrdé a přesto se človek snadno stane lososím narkomanem. Velký počet lososářů nemá ani rodinu, protože na ni není čas a ani peníze. Lososí maso je dobré a zdravé, ale těm co jde hlavně o to maso doporučuji kupovat ryby v supermarketu a na rybolov zapomenout. Určite na tom ušetří.

Co vlastně rybář který se rozhodne začít nezbytně potřebuje. Ja začnu oblečením. Protože jsem začínal v malých ričkách severního Norska, tak jsem si myslel ze brodicí holinky stačí. Ale už po prvním roce mne nebavilo stále chodit s botama naplněnýma vodou, takže brodicí kalhoty jsou teměř nutné. Já dávam přednost breathable typu. Raději si do nich na začátku sezony vezmu několik vrstev termoprádla, než se potit v létě v neoprenových. K tomu krátkou bundu na brození s několika kapsama a něco na hlavu, keps nebo klobouk podle vlastního zájmu. Ale toto většina rybářů již má. Důležitý je batoh, ne moc malý, tak kolem 30 litru. Nebudete s sebou nosit jen jídlo, ale take stále větší a větší množství krabiček s mouchami a jinýma více méně nepotřebnýma věcma. Někteří rybaři dávají přednost batohům které se daji použít jako sedačka. Není to špatný nápad, ale pochopitelně takový batoh je těžší. Hůl na brozeni je dobrý pomocník. Pokud vaše vysněná řeka je menši potok se štěrkovými břehy tak je zbytečná, ale na větši toky je brodicí hůl výhoda. Já jsem spokojen s hliníkovou, teleskopickou co se používa pro walking.


No to s čim budeme ty velké lososy lovit. Tak začnu prutem. Na začatek mozná bude stačit jeden, ale pokud u tohoto sportu zůstanete, tak počítejte s tím že se sbírka rozroste, nastěstí ne exponencialně. Rozhodně se dá lovit i jednoručním prutem. Pokud míříte k menší řece, která se da dobře brodit a budete lovit během léta, tak asi nic jiného nebudete potřebovat. Prut kolem 10’ ATFM 7-8 dostačuje. Větší řeky, řeky s obtížným brozením, vyšší stav vody nebo studená voda, to vyžaduje težší mouchy, težší mouchy se lépe hází s težkýma snůrama a nebo při potapivých snurách je dvouruční prut výhoda. Ja dávám přednost dvouručním prutům a jednoručák vezmu jen několikrát za rok. Já mám pocit že s dvouručákem lépe a snadněji ovládám snůru, hlavně můžu lehce provádět line mending. Žádný prut není universalní, ale na začátek by 14’ ATMF 9-10 stačil. Pokud je vaše reka menší můžete jít dolů jak s délkou prutu tak se snůrou (13’ ATMF 8-9). Pokud se chystáte lovit velké řeky tak nahoru na 15’ ATMF 10-11. Akce prutu je osobní chut, ale nekupujte prut který je těžký ve špičce. Toho by jste později litovali. Ja dávám přednost rychlejším prutům. Když se na prut použije šnůra s dlouhou hlavou, napřiklad Spey snůra, tak to stačí na to aby se akce zpomalila. Ale pomalou akci nikdy nezrychlíte. Je těžké něco říci o cenách, dnes i nižší cenova třída má dobré pruty a u těch nejdražších se platí pochopitelně za značku. Ale kolegové Vám budou závidět.

Druhá nezbytná věc je naviják. Kupovat naviják s komplikovanou brzdou který by ubrzdil auto mi připadá zbytečné. Navic čím víc komplikovaný tim větší možnost že něco přestane fungovat. Jednoduchý, robusní naviják na který je spolehnutí a který vezme vaší snůru a tak 100m, na velkých řekách i 200m 35lbs podkladu. Dobré je když se cívka dá brzdit rukou. Už při první větší rybě poznáte že ruka je nejlepší brzda. Ja jsem konservativní a moderní large arbor navijáky mně nechají v klidu. Moje sbírka se skládá z Pflueger Medalist a System2 a zatim jsem nepotřeboval nic jiného. Pochopitelně když vidim Bogdan, Noel, Ballan nebo Sarracione tak mi zabuší srdce ale zatim oddolávám pokušení si některý z těchto klenotů koupit.


Další nezbytnou část vybavy je muškařská snůra. Pro začátek navrhuji snůru s vyměnnymi konci (multi tip). Většinou se k nim prodavají 4 typy tipů, plovoucí, intermediate, potápivý a rychle potápivý. Ja s tímto typem snůr zvládnu téměř 100% mého rybolovu. Jen v extremních podminkách, na jaře, lovím s rychle potápivou střelnou hlavou. Složitější je to s délkou snůry. Pro tzv. skandinávský underhand cast se používají krátke hlavy 8-13m a shooting lines. Pro klasický styl hazení se používají snůry tzv. Spey typu s hlavami tak od 18m nahoru. Rybař se asi naučí dříve házet s kratšíma hlavama, ale co do efektivity nemají dlouhé hlavy konkurenci.

Další částí je návazec. Dnes jsou to hlavne dva typy návazců, klasický nylon, nebo fluorocarbon. Ja používám oba dva. Při lovu s rychle potápivou snůrou na jaře používám nylon, prože fluorcarbon je sám rychle potápivý a bylo by moc vázek o dno. Jinak je to fluorocarbon. Ne že bych věřil všem pseudovědeckým pohádkám o neviditelnosti, ale z dvou dalších důvodů. Fluorocarbon je potápivý, tim se zmenšuje riziko že moucha bude brázdit hladinu. I ty nejmenší letní jdou 10-15cm pod hladinou. Dále je fluorocarbon tvrdší než nylon a návazec se lépe natáhne. Délka navazce pro jarni lov s rychlopotápivou snůrou stačí 1.5m bez ujímání, sila tak 0.4 – 0.45mm. Na normalní rybolov pak ujímaný, 2.7-3m, sila kolem 0.35mm, na letní lov při nízkém stavu vodu a s malýma mouchama 3.5m a 0.25-0.30mm.

No a jedinou část výstroje kterou losos může ocenit je moucha. Nenechte se vyplašit všemi vzory mušek které vidíte v rybařských katalogách, je jich tisíce. Ja Vam zaručuji že je všechny nebudete potřebovat, naopak. A.H.Wood jeden z největsich ikon mezi lososáři lovil jen na dva vzory a tvrdil že i to je mnoho. Já jsem skončil u 4 typů, ale tvrdim ze je důležité je mít v různých velikostech. Základní pravidlo je, špatné světlo, tmavá moucha, slunečno, světlá moucha s přídavkem pokud má voda barvu sherry tak trochu oranžové, nebo červené. Nejdůležitější barva je asi černá. Hugh Falkus řekl, dobra lososí moucha může mít jakoukoliv barvu, hlavně že je černá. Snad nejznamější černý vzor je Munroe Killer, dalši vhodné jsou Black Bear, Black Doctor, Black Dose. Protože moje domovská řeka má barvu sherry, tak v začátku sezony používám červenooranžové mouchy, Allys Shrimp je favorit. Jako světlou mám Green Highlander, hodně se také používá Silver Grey. No a poslední je universál Thunder & Lightening. Takže Munro Killer, Ally Shrimp, Green Highlander a Thunder & Lightening a jsem vybaven. Jednoháček, dvojháček, trojháček, nebo trubička zaleží na chuti a na pravidlech které na vaší řece jsou. Pravidlo je studena voda větší mušky, nizký stav a teplá voda, malé mušky. Na jaře tak 1/0 jednoháček/2 dvojháček/4 trojháček a trubička kolem 5cm, na normalní stav jsou to 4/6/8 a trubička 3.5cm, na letní chytání 8/10/12 a trubička 2.5cm. To je ale jen zakladní pravidlo, velikost mušky se take řídí řekou kde lovíte. Na některých řekach, např. norská Alta, Reisa, se používají větši mouchy, na jiných například v Irsku malé.


No a zbývá nějaký nástroj na vylovení ryby. Vylovovaci háky naštestí už téměř zmizely. Na větsině řek je bag limit a haky jsou zakazány. Tailer je smyčka která se v posledni části boje unavené rybě natáhne u ocasu a zatáhne a nezraněna ryba se tak vyloví. V teorii to vypadá lehce, jenže je to dost těžké se naučit. Já jsem videl případy kdy ryba tailer rybaři vytrhla a pak ji zdolával i s tailerem. Jiný expert utáhnul do smyčky nejen lososa, ale také svůj prst. Existují i specialní podběráky ktere se nosí na zádech a dají otevřít jednou rukou. Jsou dobré pokud máte s sebou průvodce a nebo lovíte v řece bez obtížného porostu na břehu. Ale jít s tímto podběrákem lesem nebo křovinama zničí I nejpevnější nervy. Tak posledni co zbývá je handtailing. Unavená ryba se pevně uchopí u ocasu a ocas vyzvihne z vody. Do 12-13kg se to dá zvládnout i jednou rukou a dá se to trénovat i doma.

No a poslední co zbývá je řeka a v ní ryby. Já nebudu psát kde všude se losos vyskytuje, nebo dávat rady ohledně jednotlivých řek. Dobrá statistika a podmínky lovu jsou dneska snadno dostupné na Internetu. Na řekach kde je soukromé rybařské právo je to jednoduché, rybař si koupí povolenku na určitou dobu a určitý usek. Úseky bývají ruzně dlouhé, od několika set metrů do několika kilometrů. Na většině státních a klubových vodách jsou také zony, ale ty se většinou losují každý den. A ne všechny úseky jsou vhodné pro muškaření. Rozdíl je také ve velikosti ryb, jedna řeka má hlavně velké lososy, druhá malé. Ja si myslím že ze začátku je lepši vsázet na dobrou řeku, ale s nižší průměrnou váhou. Je to jednoduché, na řece kde se uloví 5tun ryb s průměrnou váhou 2kg je více úlovků než na řece která dává 5tun s průměrnou váhou 7kg. Ono je vždy lepší ulovit menší rybu než žádnou rybu. Musíte počítat s tím že den lovu vyjde tak od 25 Euro nahoru a nezáleži jen na tom kolik ryb řeka dává, ale také na servisu kolem. Na některých řekách si můžete najmout hotelovy pobyt s jídlem, průvodcem, tam kde je dovoleno lovit z lodě i s veslařen. Na jiných je to self- catering v kempu. A každá země má drahé a levné řeky a na té samé řece můžou být drahé i levné úseky. Cenový závod vedou v současné době Island a Rusko, na konci jsou Irsko a Švédsko.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva