Základní informace o muškařském navijáku | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyZákladyZákladní informace o muškařském navijáku
Kategorie: Základy muškaření | Autor: Jan Pavelka

Základní informace na téma muškařský naviják.


Muškařský naviják by měl být lehký a s muškařským prutem má tvořit vyvážený celek. Pokud si položíte sestavený prut s navijákem na vodorovně natažený ukazovák tak, aby se prstu dotýkal v horní části rukojeti, měl by udržet rovnováhu. Pak je sestava v pořádku.

Muškařské navijáky se vyrábí ve více provedeních. Jedny jsou klasické navijáky s jednoduchou činností bez převodů, druhým typem jsou multiplikátory. Třetím typem bývá automat. Takový naviják má hodinový strojek, který otáčí cívkou, stiskne-li se páčka. Toto rozdělení jsem uvedl víceméně pro zajímavost, protože v našich podmínkách bohatě vystačíme s jednoduchými navijáky. Navíc ostatní typy jsou pro naše účely příliš robustní a těžké.

Brzdné systémy bývají v navijácích dva. Jednoduchá západková brzda funguje tak, že zub pružně uložený v tělese navijáku zapadá do ozubeného kola na cívce. Při rychlém odvíjení šňůry tak brání tomu, aby cívka předběhla šňůru a vytvořila tak nepříjemnou motanici. Druhý systém většinou tvoří nastavitelná kotoučová brzda. Jejích služeb využijeme zejména při zdolávání větších ryb, které ujíždějí pryč a vymotávají nám šňůru z navijáku. Myslím si, že tento systém již v našich podmínkách není potřeba. Většinu ulovených ryb zdolávám pouze se šňůrou v ruce. Těch několik výjimek, kdy jsem chytil slušné pstruhy duhové, kteří mi vymotávali šňůru, jsem řešil jednoduchou fintou. Dlaní jsem přibržďoval roztočenou cívku, a tím zpomaloval ujíždějícího pstruha. Při lovu mívám kotoučovou brzdu úplně povolenou.

Preferuji navijáky, které mají vysokou a úzkou cívku. Při každém navinutí šňůry se tak navine delší kus než by tomu bylo u malého navijáku s nízkou cívkou. Navíc se redukuje nepříjemný paměťový efekt muškařské šňůry, kdy po vytažení z navijáku zůstává šňůra zkroucená ve spirálách. S větším průměrem se toto riziko zmenšuje.


Muškařský naviják Hanák Competition Superb

Často se diskutuje o tom, zda má mít naviják kličku nalevo nebo napravo. V odborném tisku (časopis Česko-Slovenský Muškař a vazač) vyšlo několik článků na toto téma. Mezi českými muškaři jsou vyhranění jedinci, kteří rezolutně propagují to či ono umístění kličky. Já si myslím, že to je jedno. Ať si to každý udělá tak, jak mu to vyhovuje. Jsem pravák a kličku mám nalevo, protože prut držím v pravé ruce, kterou mám citlivější. Někdy sice kličkou zavadím o vestu či o šňůru, ale to mě nedonutí, abych si naviják otočil a při navíjení si neustále přehazoval prut z ruky do ruky. Můj kamarád Filip Vráblík má naviják orientovaný opačně a tato poloha mu vyhovuje. Zkrátka - tento problém se mi zdá uměle vytvořený. Ať si to každý udělá tak, jak chce.

Je vhodné, pokud váš naviják dovoluje, pořídit více náhradních cívek a jednoduše je vyměňovat. Pak snadno změníte plovoucí šňůru za intermediální nebo potápivou. Nemusíte kvůli tomu kupovat další naviják, a ušetříte tak čas i peníze.

Vybraný naviják by měl samozřejmě pojmout dostatečnou zásobu podkladové šňůry (backingu). Nikdy nevíte, co se může stát. Náhodou zaseknete nějakého obra a budete to potřebovat. Mně se ale ještě nikdy nestalo, že bych měl šňůru vymotanou až k backingu.

Ceny se samozřejmě liší podle kvality a značky. Jestliže nejste vysazení na to, aby jste se mohli chlubit světoznámou značkou, pořídíte spolehlivé výrobky již od 1.500,-Kč. Na zvláště cenné navijáky jsou k dostání i pouzdra, jejichž cena se pohybuje okolo 500,-Kč.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva