Brodící kalhoty - základní výstroj | Broďáky | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyZákladyBrodící kalhoty - Základní výstroj muškaře

Brodící kalhoty - Základní výstroj muškaře

Kategorie: Základy muškaření | Autor: Jan Pavelka

Základní informace k rybářským brodícím kalhotám.


Brodící kalhoty Guideline

Muškařit bez brodění se v našich podmínkách prakticky nedá. Najdou se sice místa, kdy si vystačíte pouze s holínkami, ale pro univerzálnější použití vidím jako vhodnější alternativu brodící holínky a ještě lépe brodící kalhoty (tzv. prsačky, které sahají až po prsa - jak již název napovídá). Vysoké holínky jsou levnější a pro letní dny asi i vhodnější. Při chůzi po břehu se dají shrnout a tolik nepřekáží. Jejich používání však doporučuji pouze na místech, která dobře znáte. I na malém toku se může vyskytnout hluboká tůň a vy dopředu nevíte, kam šlápnete. Pak máte v sekundě holínky plné vody.

Jednoznačně lepší volbou jsou však brodící kalhoty. Používám je i tehdy, když nebrodím. Fungují jako skvělá ochrana proti kopřivám a jiným dotěrným rostlinám. Moje přítelkyně má panický strach z hadů a během svých toulek přírodou každý z vás jistě natrefil na mnoho těchto živočichů - v broďákách se vám nic nemůže stát a obavy jsou tedy zbytečné.

Kalhoty se vyrábějí ze tří základních materiálů: z pogumované látky, z neoprenu a z tzv. dýchajících materiálů (např. GoreTex). Každý má svá pro a proti.

Nejlevnější volbou je pogumovaná látka. Mezi jejich výhody patří nízké pořizovací náklady a malá náchylnost k mechanickým poškozením. Nevýhod je poměrně mnoho. V létě se v nich během 5 vteřin zpotíte, že si připadáte jako v sauně. V zimě je vám v nich naopak příšerná zima (pokud si oblečete 3 a více vrstev spodního oblečení, dá se to vydržet). Zde se musím zmínit o tom, že při výběru brodících kalhot musíte kupovat výrobek alespoň o číslo větší, než máte nohu. Někdy bych doporučil i o dvě čísla. Já jsem si pořídil kalhoty o číslo větší, ale pokud si obleču 3 páry ponožek, mám problémy dostat se dovnitř i ven.

Kalhoty z neoprénu jsou vynikající pro lov v chladných vodách a studenějších měsících roku. Materiál je tvořen spoustou malých vzduchových bublinek, které výborně izolují. Vyrábějí se v tloušťkách 3 a 5 mm. Protože ale nedýchají (stejně jako předchozí typ), je nutné si obléknout spodní prádlo, které dobře saje pot. Velmi dobré jsou kombinace neoprénu a textilní látky s antibakteriálními a sacími účinky. Ceny těchto kalhot se pohybují od 5.000,-Kč výše.

Dýchajících materiálů je několik druhů a jejich výhoda je v tom, že propouští pot ven a nepropouští vodu dovnitř. Mezi nevýhody patří snad jen jejich vyšší cena a větší náchylnost k mechanickým poškozením. Pokud lovíte v prostředí, kde je mnoho špičatých větví, ostrých kamenů apod., měli byste si dávat pozor, abyste si kalhoty někde neprotrhli. Tyto kalhoty vidím jako perfektní volbu pro teplé letní měsíce. Dají se používat i v zimním období, je ovšem nutné se do nich pořádně obléknout. Jejich lehkost a volnost umožňuje snadný pohyb ve vodě i na suchu. Rovnež jejich transport je lehčí než v případě neoprénových kalhot.


Brodící boty Guideline

Při výběru si do prodejny vezměte tlusté ponožky a vyzkoušejte si v kalhotách sednout na bobek a kleknout si. Pokud vám kalhoty tyto pohyby neumožní, vyzkoušejte větší číslo nebo jiný výrobek.

Kalhoty, resp. boty, se rovněž liší svou podrážkou. Nejběžnější jsou klasické gumové podrážky, které jsou nejlevnější. Umožňují docela jistou chůzi v bahně a na trávě. Méně jisté jsou již na balvanech (zvláště jsou-li pokryté řasou). Bezpečný postoj v těchto podmínkách nám zajistí podrážky plstěné, které jsou navíc nehlučné. Můžete se tak přiblížit k rybě, aniž byste ji vyplašili. Bohužel jsou za mokra nevhodné pro chůzi po trávě a poměrně brzy se ochodí. Dobré jsou kožené podrážky s kovovými cvočky. Pevně zabírají na nejrůznějším podkladě ve vodě i mimo ni. Na balvanech ale nejsou tak bezpečné jako podrážky plstěné. Navíc jsou hlučné. Je to těžký výběr: každý typ má svá pro a proti a je pouze na vás, pro co se rozhodnete.

Kalhoty můžete pořídit buď s botou, nebo v punčochovém provedení. Punčochové provedení i s párem brodících bot je samozřejmě dražší. Přináší vám ale větší bezpečí, protože boty zpevňují kotník a minimalizují riziko vyvrtnutí (v balvanitém terénu se to může přihodit velmi snadno). Do bot vám při brodění může napadat písek či malé kaménky, které jednak tlačí a jednak narušují punčochu. Částečně tomu zabraňují ochranné manžety kotníků, které se dají dokoupit a které se navlékají nad boty. U punčochových kalhot hrozí při nesprávné péči relativně rychlé prochození či prodření punčoch.

K brodícím kalhotám se dají dokoupit různé doplňky jako jsou například podrážky pro chůzi po ledu, do svahu po mokré trávě či bahně. Jsou celkem bezpečné i na kluzkých kamenech. Nápadně připomínají horolezecké mačky. Chránič kolen je vynikající zejména v případech, kdy lovíte v pokleku. Kolenní partie kalhot je tak velmi namáhána a hrozí její prodření či protržení. Při použití chrániče nás jednak nic netlačí a navíc jsme odstranili riziko poškození kalhot.

Některé bordící kalhoty se vyrábějí i s páskem. Jeho používání závisí na vašem rozhodnutí. Můžete tak zabránit nadměrnému natečení vody do kalhot. Hrozí ovšem riziko, že při upadnutí do vody vás bude vzduchová bublina v nohavicích držet hlavou ke dnu a nebudete se moci nadechnout.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva