Návazce pro muškaření | Články | CzechNymph.cz
HomeČlánkyZákladyNávazce pro muškaření

Návazce pro muškaření

Kategorie: Základy muškaření | Autor: Jan Pavelka

Základní rozdělení a popis návazců pro muškaření.


Ujímaný muškařský návazec Fulling Mill

Návazec je nylonový vlasec určité délky, který se jedním svým koncem navazuje na konec muškařské šňůry a druhým koncem k mušce. Pro zajištění správného chování šňůry během hodů by měl být tenčí než vlastní šňůra, s koncovou částí (která je nejblíže šňůře) o tloušťce nejméně jedné třetiny tloušťky muškařské šňůry. Muškaříme-li suchou muškou na hladině, použijeme dlouhé nástavce pro dosažení větší vzdálenosti mezi muškou a tlustou barevnou šňůrou (mohou dosáhnout délky přes 4 m. Tato vzdálenost není obvykle tak důležitá, pokud používáme potápivé šňůry. To si vystačíme s návazcem o délce 50-60 cm.

Splétané návazce

Tyto návazce jsou vyráběny ze splétaného nylonu a jsou po celé své délce ujímané a velmi vláčné. Vyrábějí se v celé škále plovoucích a potápivých verzí, a protože mají vynikající chování při švihu, jsou dobrými pomocníky pro dobré položení mušky na hladinu. Konec některých splétaných návazců se hodí do dutinky uvnitř konce muškařské šňůry a lze jej připevnit pomocí kousku silikonové trubičky. Jiné návazce se připojují pomocí smyček (rychlospojky). Muška se navazuje na splétaný konec krátkým kouskem vlasce. Splétané návazce s vysokou specifickou hustotou, které jsou nyní k dostání, umožňují používat nezatížené či velmi malé mušky pro lov v hloubkách bez nutnosti použít potápivou muškařskou šňůru.


Materiál pro sestavení nymfovacích návazců Cortland

Návazce z vlasce

Komerčně vyráběné monofilamentní návazce představují souvislý ujímaný kus nylonového vlasce či kusy různě tenkých vlasců svázané dohromady. Návazce bez uzlů jsou pevnější a nezachytávají na sobě vodní rostliny a řasy tak často, jako návazce svazované. Ty jsou naproti tomu zase levnější. Ujímané návazce mají zase tu nevýhodu, že se postupně zkracují až je nakonec musíte vyměnit.

Lov štik vyžaduje speciální vybavení. Návazec by měl sestávat z asi metr dlouhého monofilního vlasce o průměru 0,40mm a z 30cm dlouhého konce z ohebného ocelového lanka vhodného k navazování strímrů. Lanko připojíme k vlasci pomocí soudečkového obratlíku. V prodejnách je možno zakoupit již hotové návazce pro lov štik, což nám usnadní práci s navazování uzlů. V současné době se zkouší i kevlarová vlákna, která by měla mít rovněž vyhovující odolnost proti štičím zubům.

Protože se návazce zhotovují ujímané, většinou třídílné, musíme použít vlasce o třech rozměrech, např. 0,30, 0,20, 0,15. Délka celého návazce by se přibližně měla pohybovat okolo délky prutu. Na užších vodách a vodách, kde se pohybujeme v zarostlém terénu, je vhodné, má-li návazec maximální délky rovnou 2/3 délky prutu. Tloušťka návazců je ovlivňována řadou okolností:

- v čisté a mělčí nebo klidně tekoucí vodě - delší a jemnější návazec

- ve zčeřené vodě a za větru a přihodech na větší vzdálenost - kratší, silnější návazec a strměji ujímaný

- na velké mušky - silnější návazec

- na malé mušky - slabší návazec

- na večerní chytání po soumraku - kratší a silný konec

Protože je nezbytné s sebou nosit zásobu vlasců různých tlouštěk, je vhodné, máte-li kotoučky s vlasci stažené k sobě a seřazené. V prodejnách jsou k dostání jednoduché pořadače, které vám zajistí, že hledaný průměr vlasce naleznete snadno a rychle.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva