Základní informace o muškařských šňůrách | CzechNymph.cz

🔥 POZOR: Všechny objednávky na CzechNymph.cz přes Zásilkovnu na výdejní místo NYNÍ JEN ZA 6️⃣0️⃣,- Kč! 🎣🔝😍

HomeČlánkyNáčiníMuškařské šňůry - základní informace

Muškařské šňůry - základní informace

Kategorie: Základy muškaření | Autor: Bohumír Šumský

V článku se dozvíme základní rozdělení muškařských šňůr a jejich důležité parametry.


Muškařská šňůra Guideline

Muškařská šňůra je vedle umělých mušek to, co dělá muškaření muškařením. Její ovládání je základem, bez kterého se neobejdeme. V cizině jsem byl svědkem, jak začátečníci i zkušení muškaři se znovu a znovu učí ovládat šňůru svým prutem, často pod vedením specialistů instruktorů. Není v možnostech tohoto článku popsat podrobně techniku hodů. Tu je stejně možné učit se jen prakticky. Teorii najdete v různých jiných příručkách. Pracovat dokonale se šňůrou se muškař stejně učí stále. Základy ovšem nejsou zase tak složité, aby se je nemohl naučit každý.

Typy muškařských šňůr dle tvaru

Muškařské šňůry se dělí podle tvaru svého těla, podle hmotnosti její přední části, a podle své specifické hmotnosti - tj. plovacích případně potápivých schopností. Podle tvaru těla rozlišujeme šňůry:

1) DT (double taper) oboustranně ujímané
2) ST (single – shooting - taper) jednostranně ujímané – střelné
3) WF (weight forward) zatížené v přední části – torpédovité
4) L (level) rovnoběžné, neujímané. (Dnes se již prakticky nepoužívají, snad jen výjimečně v nejnižších vahách.)*

Nejpoužívanější jsou šňůry DT a WF. Šňůry DT umožňují jemné položení mušky na hladinu a jsou výhodnější pro valivé hody. Umožňují také otočení na muškařském navijáku po opotřebení předního konce. Šňůry WF se více hodí pro dlouhé hody a do větru. Otočení neumožňují. Vývoj i ve tvarech těla šňůry a způsobu ujímání stále pokračuje a různá vylepšení se objevují na trhu každý rok.

Co je to AFTMA

Důležitou vlastností šňůry je váha její přední části. Číslem AFTMA 0 – 15 se označuje hmotnost prvních třiceti stop šňůry, což se rovná 10 yardů, to je 9,14 metru. To je rozhodující aktivní část šňůry, kterou nejčastěji vodíme vzduchem. Tato hmotnost zatěžuje muškařský prut. Proto je na prutu číslo, na jakou šňůru je stavěn, obvykle to je v rozsahu dvou čísel, např. 5 – 6. Nikdy nepoužívejte šňůru těžší, ničíte si prut. Šňůru lehčí zkusit můžete, ale nebudou se vám dařit delší a přesné hody.

Typy muškařských šňůr podle podle hmotnosti šňůry (resp. potápivosti)

Třetí vlastností je specifická hmotnost šňůry. Ta označuje její plovací, resp. potápivé schopnosti. Šňůry jsou značeny:

1) F (floating) plovoucí
2) I (intermediate) neutrální, mírně se stápí
3) SF (sinking – floating) plovoucí s potápivým koncem
4) S (sinking) potápivá

Plovoucí šňůry ještě někteří výrobci specifikují jako „vysoce plovoucí“ (ve šňůře jsou dutiny, které prakticky nedovolí její potopení). Potápivé šňůry se dále označují římskou číslicí I – VI (i více), což označuje rychlost potápění šňůry. I = cca 5-6 cm/sec.; II = 7-8 cm/sec.; III = 9-10 cm/sec., IV = 11 – 12 cm/sec., atd.

Barva muškařské šňůry

Výrobci dodávají šňůry v různých barvách. Plovoucí šňůry bývají světlejší, často v jasných barvách (bílá, zelená, lososová, oranžová). Intermediální šňůry mají různé barvy (hnědá, modrá, …), posledním výkřikem jsou zcela čiré intermediální šňůry. Potápivé šňůry bývají tmavé (zelená, hnědá, černá). Existují i šňůry s maskovací barvou, žíhané, dvou i vícebarevné. Musím konstatovat, že většinou na barvě šňůry příliš nezáleží, protože ta ryby až tak neruší. Ruší je spíš způsob položení šňůry na hladinu a způsob jejího vedení vodou.

* V současnosti se neujímané (level) muškařské šňůry opět využívají díky rozmachu moderního evropského nymfování (francouzská nymfa a podobné metody). Sortiment neujímaných muškařských šňůr najdete v kategorii: Nymfovací muškařské šňůry.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva