První muška – Rudořitka | Základy muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyZákladyPrvní muška – Rudořitka

První muška – Rudořitka

Kategorie: Základy muškaření | Autor: Bohumír Šumský

Další část seriálu Nebojme se muškaření, tentokrát o známé univerzální mušce...

Tento článek je částí seriálu Nebojme se muškaření, který byl poprvé uveřejněn v letech 2000 - 2002 v časopise Rybářství.

Rudořitka

Protože jste už určitě nedočkaví, opatřete si mušku, která je jednou z nejuniverzálnějších a lze s ní přelstít mnoho různých malých i větších ryb. Jmenuje se Rudořitka (anglicky Red Tag) a vypadá takto: malý krvavě červený střapeček, tělíčko z paprsků ocasního pera páva, věneček nožek za hlavičkou z rezavě hnědého pírka (srpku) z kohoutího krku. Opatřete si ji ve třech velikostech háčku (č. 12, 16, 18) asi po třech kusech od každé velikosti.

Až přijdete k řece či rybníku a rozbalíte svoje muškařské náčiní, navažte si do posledního očka návazce asi 50 cm dlouhý kvalitní vlasec o průměru 0, 12 - 0, 14, odmastěte ho a na konec přivažte jednu z mušek. Pak se opatrně přibližujte k vodě a pozorujte hladinu. Zjistíte-li, že ryby sbírají z hladiny, zkuste jim jemně nabídnout svoji mušku. Když zobání z hladiny nepozorujete, nechte mušku potopit a splývat s proudem. Ve stojaté vodě ji pomalu a s přestávkami přitahujte šňůrou. Budete-li mít jen trochu trpělivosti a štěstí a budete-li náležitě opatrní, nějaký záběr se dostaví. Dávejte také pozor kolem sebe, ať místo ryb nechytáte veverky na stromech.

Rudořitka a její varianty:

Rudořitka Rudořitka s bílými křídly Zlatohlavý CDC Red Tag Red Tag CDC

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva