Francouzská nymfa | články o muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyTechnikyFrancouzská nymfa

Francouzská nymfa

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Pavel Adamovský

Popis stále více populární metody lovu s francouzským návazcem.


Francouzská nymfa na českém revíru - Jizeře

NĚCO NA ÚVOD

Na své muškařské cestě mám několik milníků, které moje dovednosti v lovu na nymfu posunuly o úroveň výše. Začalo to již hodně dávno na Střele, kdy jsem u vody zjistil, že jsem nechal doma svoji muškařskou udici a zkoušel muškařit s kamarádovým vláčecím prutem. Takové bylz moje první praktické zkušenosti v lovu na krátkou nymfu (nic jiného s tou výbavou vymyslet nešlo). Druhou událostí bylo objevení jigových mušek, jejichž smrtelnou účinnost mi ukázal Jirka Klíma při společném chytání v Anglii a díky nimž vytáhl pěkné potočáky z hlubokých rychlých proudů, kde jsem byl předtím bez jakéhokoliv kontaktu s rybou. Třetím milníkem bylo odkoukání malých mušek s tungstenovou hlavičkou a lovu s nimi od Dana Svrčka, který do té doby chytal mnohonásobně více ryb než já a jedním z důvodů byly právě jeho malé, ale těžké vzory. Poslední nymfovací tajemství, které účinnost mého nymfování posunulo opět o třídu výše bylo proniknutí do tajů lovu s dlouhým francouzským návazcem. O francouzském nymfování se dnes hodně mluví, ale stále se ještě nedá hovořit o běžné muškařské technice, jakou se stala dnes již klasická metoda české nymfy. Pojďme si v následujících řádcích něco o metodě chytání s francouzským návazcem říci.

DEFINICE

Chytáním na francouzskou nymfu v českém podání nazýváme lov na nymfy na tekoucích vodách s delším měkčím prutem za použití speciálního nástavce z materiálu kamoufil a jemného koncového vlasce, které zpravidla odděluje výrazně zbarvený indikátor záběru. Při lovu tím zcela eliminujeme řušivý vliv použití muškařské šnůry.

KDE POUŽÍT

Technika francouzské nymfy byla primárně určená především pro čisté, nepříliš hluboké toky s hloubkou do cca 1 metru, ale její použití je s určitými modifikacemi mnohem širší a lze ji uplatnit při muškaření na většině tekoucích vod.

NA JAKOU RYBU

S popisovanou technikou budeme úspěšní při lovu pstruha obecného, pstruha duhového, lipana a s trochou nadsázky se dá tvrdit, že francouzská nymfa přinesla i novou dimenzi pro lov bílé ryby.

TROCHU HISTORIE

Historie techniky francouzské nymfy je spojená se závodním muškařením. Chytání na dlouhé jemné vlasce, měkčí pruty a malé nymfy proti vodě čeští muškaři poprvé objevili u francouzských a belgických závodníků již začátkem milenia a v našich zeměpisných šířkách jsme se s tímto druhem muškaření mohli setkat v praxi při ME v Kostelci nad Orlicí v roce 2000. Především Francouzi začátkem našeho tisíciletí dominovali významným říčním muškařským soutěžím a proto i ostatní týmy začaly s experimentováním a zkoušením podobných technik.

V ČR bylo experimentování s francouzskou nymfou hodně roztříštěné, kdy řada lidí techniku pokoutně zkoušela a moc se o těchto pokusech nehovořilo ani nepsalo. Kupředu šli nejvíce moravské skupinky (A. Pešek, T. Starýchfojtů), severomoraváci a také mladíci z východních Čech kolem Jirky Šulce. Jeden z prvních kdo tuto metodu ovládl byl i Martin Drož (mistr světa v muškaření z r. 2008). Zaspalo se naopak v Čechách s výjimkou již zmiňovaných Východočechů. Aktuálně ale jeden ze špičkových nymfařů bydlí ve Strakonicích - Roman Heimlich, který v roce 2009 obhájil titul mistra republiky na řece.

Důležitá vždy byla i podpora dané techniky mezi výrobci a zde je třeba vyzdvihnout českou firmu Hends, která pro francouzskou nymfu vyvinula speciální výrobky (Camou Leader, Strike Indicator, pruty Hends XP) a v knize Muškaření a vázání mušek byla metoda popsána a také názorně vysvětlena pomocí krátkého filmu, který je součástí knihy. V dnešní době patří tato metoda mezi základní dovednosti většiny závodníků v a postupně se dostává i mezi muškařskou veřejnost. Rozšíření francouzské nymfy ale možná nebude tak široké jako u české nymfy, především kvůli větší obtížnosti na dokonalé ovládnutí této techniky.

VYBAVENÍ

Při lovu na francouzskou nymfu používáme měkčí pruty v délce 9 – 11 stop, AFTMA 2-5. Délku volíme především podle velikosti revíru a třídu prutu podle velikosti mušek a jemnosti použité sestavy. Měkký prut s delší akcí preferujeme ze dvou důvodů. Prvním je jednodušší nahození lehkých mušek na speciálním nástavci bez použití muškařské šňůry a druhým neméně důležitým je možnosti zdolání ryby i na superjemných vlascích, kdy měkký prut lépe eliminuje výpady ryb a tím tak snižuje možnost přetržení jemného vlasce.

Francouzskou nymfu charakterizuje lov s extrémně dlouhým nástavcem od délky 3,5 m až do 9 m. Nástavec musí být použit z „tuhého“ materiálu bez tvarové paměti a ideální je nástavec ujímaný. Tuhost nástavce hraje důležitou roli pro snadnější nahazování lehkých nymf (při nahazování vůbec nevyužíváme muškařskou šňůru) a také pro zajištění co nejlepšího kontaktu s muškami, které musí tvořit s nástavcem jednu linii. Všem, kteří chtějí s francouzskou nymfou začít, mohu s klidným svědomím doporučit ujímaný nástavec z materiálu kamoufil, který firma Hends nabízí pod názvem Camou French Leader a který má tu výhodu, že je zcela bez uzlíků. Nástavec (v tomto případě již ne ujímaný) můžeme připravit i ze silného vlasce pro mořský rybolov nebo si jej "složit" z různých průměrů vlasce Camou.

Francouzská nymfa by nemohla existovat bez další typické a nepostradatelné pomůcky - indikátoru záběru. Funkce indikátoru je zřejmá, jakýkoliv jeho pohyb, který vybočuje z jeho přirozené dráhy, je pro muškaře impulsem pro jemné přiseknutí. Indikátor navazujeme mezi nástavec a koncový vlasec a buď můžeme použít již komerčně vyráběný indikátor a nebo si jej můžeme navázat z barevných vlasců. Indikátor používáme v nejrůznějších reflexních barvách, jejichž použití měníme podle konkrétní světelné situace. Nejčastěji používanou barvou je reflexní oranžová a reflexní žlutá, ale často se ukazuje výhodou mít k dispozici indikátory i v jiných barvách a výběr barvy volit podle světelných podmínek a kontrastu mezi indikátorem a prostředím, ve kterém právě muškaříme.

Návazec pro francouzskou nymfu se vyznačuje mnohdy až extrémní jemností. Často i návazec s průměrem 0,10 mm může být pro ryby rušivý, ale ve většině případů se s tloušťkou vejdeme do rozmezí 0,08 – 0,14 mm. Rozhodujícími faktory pro určení návazce jsou kromě rybí vnímavosti vůči návazci především charakteristiky muškařského prutu (čím jemnější a měkčí, tím můžeme použít slabší vlasec) a také velikost používaných mušek (opět přímá úměra). Můžeme použít jak klasický monofilament (např. Stroft), tak fluorocarbon (např. Tiemco).

MUŠKY

Poslední součástí sestavy na francouzkou nymfu jsou umělé mušky. V ideálním případě lovíme na jednu koncovou a dvě přívěsné mušky, lovit však lze i na dvě nebo na jednu mušku (někdy nutností vzhledem k možným omezením v místních rybářských pravidlech).

Používané typy mušek na francouzskou nymfu jsou především mušky s korálkem, jigové mušky, dnes již klasické české nymfy, jiné zatížené nymfy (např. bažantí ocásek) nebo i mokré mušky. Mušky používáme především v menších velikostech mezi 12-16, přičemž dvanáctkové mušky jsou spíše do vyšší vody a čtrnáctkové a šestnáctkové pro lov za normálního nebo nízkého stavu vody. Hitem poslední doby jsou malé tungstenové mušky vázané na jigových háčcích, které skvěle klesají a díky konstrukci jigového háčku také minimalizují vázky o říční dno. Zpravidla koncová muška by měla být tou nejtěžší, což značně usnadňuje nahazování celé sestavy a také máme s takovouto sestavou lepší kontakt se všemi muškami. Na druhý přívěs můžeme použít i suchou mušku, která pak slouží jako další pomůcka pro rozpoznání záběru, ale i jako nástraha pro lov ryb.

TECHNIKA LOVU

Lov s francouzskou nymfou má jistá specifika a někdy může vyvstat i otázka, do jaké míry jej ještě řadít mezi muškařské techniky. Takovéto úvahy jsou však spojeny s každou novou metodou a ještě určitě máme všichni dobře v paměti zbrojení puristů proti české nymfě. Nezpochybnitelných faktem však je, že francouzská nymfa si získává stále více a více příznivců pro svoji vysokou účinnost.

Již fakt, že při lovu vůbec nepoužijeme muškařskou šňůrů může u muškařů vzbudit již i obavy, jak vlastně lehké nymfy nahazovat. Díky tuhému vlasci v kombinaci s měkčím prutem však nahazování není vůbec složité, přestože jeho nacvičení a perfektní zvládnutí nám může chvilku trvat. Mušky dostaneme k rybám specifickým švihnutím prutu, ale máme-li z oček prutu již více nástavce, je možné s takovouto sestavou udělat i planý hod (přestože pro něj většinou není žádný důvod).

Nahazujeme zásadně proti proudu nad stanoviště ryby a oproti české nymfě nahazujeme a vodíme mušky ve větší vzdálenosti. Mušky necháme vyklesat a jejich pohyb sledujeme prutem, který držíme v natažené ruce před sebou a s jehož pomocí se snažíme udržovat neustálý kontakt s muškami. Při lovu na větší vzdálenost samozřejmě musíme prut držet směrem vzhůru tak, aby byl nástavec stále napnutý a indikátor se pohyboval kousek nad hladinou nebo po hladině. Mušky vedeme vodním sloupcem tak dlouho, jak je to možné a na konci jejich dráhy je necháme zvolna vystoupat k hladině, znovu nahodíme a celý proces opakujeme.

Záběr nám pomáhá odhalit reflexně zbarvený indikátor záběru, když je potřeba reagovat jemným přiseknutím na každý pohyb indikátoru nebo i na jeho krátké zastaveni. Záběry jsou často velmi dobře pozorovatelné i jako připotopení indikátoru pod vodní hladinu, čímž se záběr vzdáleně podobá záběru při lovu na splávek.

Při zdolávání ryby určitě oceníme vlastnosti měkkých prutů, díky kterým nám bude padat méně ryb než při chytání s ostřejšími a tvrdšími pruty. Je nutné si ale uvědomit, že chytáme s jemným náčiním a proto je nutné zdolávat rybu opatrně a zbytečně nespěchat. Doporučuji lovit s bezprotihrotovými háčky, protože díky měkkému prutu ztratíte i s použitím těchto háčků minimum ryb a šetrné vyproštění ryby z háčku bez protihrotu je opravdu otázkou okamžiku.

ZÁVĚREM

Pokud jste ještě tento způsob rybolovu nezkusili, určitě neváhejte, protože na tekoucích vodách se jedná o velmi úspěšnou techniku, která zcela jistě zvýší vaše průměrné statistiky úlovků. Ovšem určitě metoda francouzské nymfy není všelék a nehodí se pro všechny podmínky. Například za vyššího stavu vody, v hlubokých proudech nebo ve více zakalené vodě budou úspěšnější jiné muškařské techniky. Každopádně všem co chtějí techniku vyzkoušet přeji hodně úspěchů při experimentování s malými mušky, devítimetrovým nástavcem a muškařskou šňůrou, která odpočívá v navijáku.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva