"Od vody" - S francouzem na mokro | Muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyMuškařské výpravy"Od vody" - S francouzem na mokro
Kategorie: Muškařské výpravy | Autor: Pavel Adamovský

Co dělat, když klasická mokrá muška je lepší metodou než francouzská nymfa?


To, že francouzská nymfa přinesla kdysi revoluci i do lovu bílé ryby na MP, je asi zbytečné připomínat. Ne vždy je ale klasický francouz ta nejefektivnější metoda. Třeba jako časně z jara, kdy se ryby na Litávce stále ještě nerozjely a drží se jen na několika málo místech. Letos byla Litávka na jaře po deštivém období ještě trochu zvednutá a kalná a tudíž zjistit, zda se ryby již rozjíždějí nejde z pozorování z místních můstků nebo z betonových břehů - prostě se to musí zkusit s muškařskou udicí.

Efektivní metodou pro rychlé zjištění situace je na MP klasická mokrá muška, se kterou se poměrně rychle a efektivně dá prochytat velká část toku a navíc tato metoda je na bílou rybu (především tlouště) velmi účinná. Co ale, pokud se vypravíte s francouzem a zjistíte, že se při klasickém lovu s francouzem pohybujete jako šnek? Žádný problém, prostě lovte na mokro s francouzem.

Metoda lovu na mokro s francouzem je ideální na menší říčky, kde není potřeba házet příliš daleko, a funguje v zásadě úplně stejně jako lov na klasickou mokrou mušku. Nahazujeme po proudu směrem k břehu a necháme mušku splavávat pomocí šňůry - teda v tomto případě pomocí francouzského návazce.

Mušky je samozřejmě potřeba přizpůsobit tomu, že nahazujeme francouzským návazcem - koncová tudíž musí být vhodně zatížená (ideálně menší tungstenová nymfa) a na přívěs můžeme dát klidně jakoukoliv klasickou mokrou mušku, která nám běžně na místní vodě funguje. A nebo klidně lovit na dvě nymfy s korálkem.

Výbava a mušky na fancouzskou nymfu na Litávce:

Prut: Guideline LPs Euro Nymphing AFTMA 3 (nebo jakýkoliv jiný trojkový prut pro lov na francouzskou nymfu)

Top muška: Tungstenový jig s růžovou hlavičkou a červeným kroužkováním a Edwardsova nymfa olivové jepice Beatis.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva