"Od vody" - Jezerní taktika pro zimní úspěch na řece | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyTaktiky"Od vody" - Jezerní taktika pro zimní úspěch na řece
Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Pavel Adamovský

O lovu s jezerní výbavou při zimním muškaření na větší mimopstruhové řece.


Pravidelný zimní muškařský klid již není, jak to bývalo kdysi, kdy lednové nebo únorové počasí muškařský lov téměř nedovolovalo. V dnešní době se i v hlavní zimní sezóně můžeme často setkat s počasím, které za mých mladých let bylo spíše až v březnu nebo dubnu. No prostě naše zimy se začínají podobat zimám, jaké zažívají běžně rybáři na britských ostrovech - hodně deště a mráz často pouze přes noc. Samozřejmě můžeme si stěžovat na globální oteplování, ale vše má vždy dvě strany mince, a ta dobrá zpráva je, že se nám muškařům značně prodlužuje lovecká sezóna. Samozřejmě hlavně na mimopstruhových vodách a dokonce při mírných zimách se již dostáváme do situace, kdy rybářská sezóna vlastně ani nekončí.

Zimnímu muškaření jsme se již věnovali v několika článcích, dnes bych rád popsal jednu metodu, která je úspěšná v zimních měsících především na větších vodách, ale aplikovat se dá v zásadě všude, kde se na řece nachází "stojatá voda". Každopádně je zde ještě jedna podmínka a to, zda se v daném úseku v zimě nacházejí ryby. Ne vždy je jednoduché tato místa na řece najít, zvláště pokud daný MP revír neznáte. Pokud jste ale jen trochu vnímavý rybář, pak se místa s aktivními rybami dají nají na všech tekoucích vodách. Mohou to být např. nadjezí, slepá ramena, soutoky řek, plavební komory atd.

Cílovou rybou při níže popsané metodě jsou všechny možné druhy bílé ryby - tloušť, plotice, ostroretka, bolen, cejn, jesen, ale samozřejmě ulovit můžete i další aktivní ryby jako třeba okouna a nebo třeba duháka, pokud se do daného MP nasazuje nebo může splavat z výše položené pstruhovky.

Metoda lovu je v velmi jednoduchá, zvláště pokud máte zkušenosti s lovem na stojatých pstruhových vodách, pak se vlastně není třeba nic učit. Potřebujete jezerní prut, intermediální šňůru a delší návazec na jezerní muškaření se třemi muškami. Snad jediný rozdíl je v muškách, kdy při lovu na řece využijeme klasické říční tungstenové nymfy, jen možná trochu méně zatížené než jaké se používají při běžném nymfování. Mušky je dobré mít na dlouhém návazci alespoň 1 m od sebe a tu nejtěžší mušku dáme jako koncovou, aby se návazec dobře rozbaloval.

Lovíme stejně jako na jezeře, nahazujeme co možná nejdále, zkoušíme různé způsoby stahování mušek a pak jen trpělivě čekáme na záběr, který je často velice razantní. Touto metodou můžeme ulovit i velké rybí exempláře, ale se správnou výbavou (prut minimálně AFTMA 5) není problém i větší ryby rychle zdolat a pustit zpět.

Další výhodou této metody je, že při ní nemusíme brodit, takže se vlastně jedná o hezkou procházku kolem vody s možností ulovit i v zimě kapitální rybu!

Pokud Vás tato metoda příliš nezaujala a máte k ní podobný přístup jako já v minulosti, tak níže je motivující SMS od kamaráda Dana, která mě donutila metodu poprvé vyzkoušet. Jednoho zimního dne jsem se trápil s nymfou na Litávce, když mi na telefonu pípla tato zpráva:

Tak dnes 62 ryb. Nejvíc tloušti 37, boleni 9, plotice 8, jesen 2, karas 1, cejn 5. Bylo to fakt dobrý. Měj se. D.

Výbava a mušky pro zimní lov jezerní lov na řece:

Prut: Leichi Skyhigh 9 stop AFTMA 5 (nebo vyšší), využít můžete samozřejmě jakýkoliv jiný prut pro jezerní muškaření a nebo streamerování.

Vlasec: Stroft FC2 (min. 17mm)

Brýle: Polarizační brýle Westin W6 Sport 20 (zrcadlovky do nízkého světla)

Muška: Tři běžné tungstenové nymfy (Danovo tajné mušky prozradím někdy příště)

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva