Zimní muškaření na Litávce | Litávka | CzechNymph.cz

💥 Nenechte si ujít nový MUŠKAŘSKÝ SPECIÁL věnovaný nepostradatelnému letnímu rybářskému oblečení Simms SolarFlex® a BugStopper®! 👇👇👇

HomeČlánkyRevíryZimní muškaření na Litávce

Zimní muškaření na Litávce

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Tipy pro zimní muškaření na středočeské říčce Litávka.


Litávka - soutok s náhonem z Berounky

Říčka Litavka jeden z nejvýznamnějších přítoků Berounky, který pramení v centrální části Brd a který se do Berounky vlévá v Berouně. Pro zimní muškaření je vhodný tok Litavky od obce Jince až po soutok s Berounkou, který je mimopstruhovém režimu. Jestliže v létě jsou ryby v Litavce téměř v každé tůni a v každém proudu, zimní muškaření je o něčem trošku jiném. V zimě není problém na Litavce ryby ulovit, ovšem pouze pokud najdete jejich zimní stanoviště, protože ryby se v zimě stahují do relativně nízkého počtu míst na řece. Kdo tato místa zná, tak si může i v zimě na Litavce dobře zamuškařit. Běžné jsou úlovky jelce tlouště, jelce jesena, plotice nebo jiných rybích druhů.


Mušky pro zimní muškaření na Litávce

Muškařskou metodou číslo jedna je na zimní Litavce francouzská nymfa, kterou chytáme s 10 stopým muškařským prutem aftma 3 nebo 2 a s francouzským návazcem. Ryby hledáme v hlubších úsecích, ideálně v místech kde voda téměř stojí. Nymfy necháme driftovat co nejpasivněji a zasekáváme a i při sebemenším zastavení indikátoru. Mušky, které v zimě perfektně fungují, jsou jigové vzory s růžovou tungstenovou hlavičkou a barevným tipem.

Co určitě při zimním muškaření nepodceňte, je oblečení. Přestože Litavka není hluboká řeka a v létě se na ní dá vyrazit v kraťasech a sandálech, tak při zimním nymfování velmi pravděpodobně budete brodit po pás ve studené vodě, a proto je nutné si pod brodící kalhoty obstarat kvalitní teplou vrstvu.


Jelec jesen ze zimní Litávky

Malebnější a klidnější úsek Litavky najdeme mezi obcemi Jince a Zdice, zde je dobré se v zimě soustředit na lov v nadjezích. Úsek řeky mezi Zdicemi a Berounem protéká nedaleko dálnice D5, což mnoho rybářů od návštěvy tohoto úseku odrazuje, protože často místo šumění řeky slyšíte spíše svištění kamionů. Litavka v Berouně je zase negativně ovlivněna nejrůznějším bordelem, který se do řeky dostává z místních kanalizací. Ale i v tomto úseku jsou ryby a místa, kde je můžeme v zimě ulovit.

Pokud říčku a její zimní specifika neznáte, může se stát, že od vody půjdete s čistým kontem. Proto před první návštěvou Litavky doporučuji se poradit s někým, kdo říčku zná a nebo ještě lépe se domluvit s někým, kdo vás po Litavce provede. Z místních průvodců mohu doporučit Vojtu Ungra, který nejenže má Litavku v malíčku, ale navíc ještě muškaří určitě mnohem lépe, než drtivá většina z nás.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva