Muškaření na Karlovarsku | Muškaření Karlovy Vary | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevíryMuškaření na Karlovarsku

Muškaření na Karlovarsku

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Jeden z mých prvních článků o muškaření v okolí Karlových Varů.

Tento článek vznikl na základě rozhovoru s nestorem karlovarských rybářů a v minulosti dlouholetým předsedou karlovarské organizace panem Milanem Steinerem. Přestože se pan Steiner na začátku našeho rozhovoru vyjádřil v tom smyslu, že pstruhařina je na Karlovarsku "chcíplá", měl jsem po skončení našeho povídání dobrý pocit, že i když si toho karlovarské vody v minulosti hodně prožily, stále je možné najít dostatek míst, které jsou zajímavé nejen pro muškaře, ale pro milovníky přírody vůbec.

Pstruhových vod v bezprostředním okolí Karlových Varů není mnoho. Asi nejznámější pstruhovou říčkou je Teplá, kterou zná každý návštěvník světoznámých lázní, i když rybářem není. Známý je především úsek Teplé přímo u hotelu Thermal, kde je možné z můstku krmit karlovarskými oplatkami obrovské hejno ryb - jsou zde obrovské parmy (turisty nazývané kapři), tloušti a dokonce i několik pstruhů duhových majících kolem půl metru. Pro muškaře jsou však zajímavější dva jiné úseky. První se nachází nad vodní nádrží Březová a druhý pod nádrží až do Karlových Varů. Oba úseky jsou součástí revíru Teplá 1

V okolí úseku nad nádrží Březová se v současné době staví nové golfové hřiště, což má neblahý důsledek, neboť řeka je většinu času velmi kalná a tůně zanesené. Jak se budou vyvíjet další vztahy mezi rybáři a majiteli hřiště, je zatím ve hvězdách. Každopádně bude rybolov na tomto úseku dosti nebezpečný a zásah golfovým míčkem do hlavy dosti pravděpodobný. Na druhé straně jak muškaření, tak golf mají své kořeny ve staré Anglii a bylo by jistě prospěšné, aby obě strany našli společnou řeč.

Teplá v Březové

Úsek pod nádrží Březová je zase negativně ovlivněn vodáckým sportem. Na Teplé se totiž pořádají vodácké závody nad kterými drží ochrannou ruku firma Mattoni. Při těchto závodech, kdy je voda vypouštěna z nádrže v Březové v takovém množství, že hladina nádrže poklesne více než o 1 metr, jsou ryby z této části Teplé vždy spláchnuty do Ohře. I když Mattoni vyplácí rybářské organizaci určité odškodné, za které se může nakoupit nová násada, není situace ideální. Problémem není jen to, že sehnat násadu lipana a potočáka není tak jednoduché, a i když se sežene, vysadí se ryby kolem 10 cm, které by potřebovaly zůstat v řece alespoň 3 roky, aby dosáhly určité velikosti. Ve skutečnosti však ryba doroste maximálně do 15 cm, aby mohla být v příštím roce spláchnuta při novém ročníku vodáckých závodů. A tak to jde pořád dokola. Přitom v minulosti byla Teplá tak bohatá voda, že ryb bylo tolik, že téměř neměli co žrát a tudíž špatně rostly. Rybáři dokonce diskutovali o tom, že by měli do Teplé snížit počet násad.

Každopádně je na obou úsecích říčka velice malebná, ale je nutné počítat spíše s úlovky menší délky. V úseku kolem Březové jsem chytal malé pstroužky na nymfu Bažantí ocásek snad za každým kamenem, nad nádrží jsem zase sem a tam dostal menšího lipana na hnědého blešivce. Další úsek, který by mohl být pro muškaře zajímavý, avšak není v seznamu rybářských revírů, je tok Teplé od Cihelen směrem k Bečovu nad Teplou. Tento úsek je však dlouhodobě uzavřený.

Další říčka, která ústí do Ohře přímo v Karlových Varech je Rolava. V minulosti to byla výborná voda a v úseku od soutoku s Ohří k jezu ve Staré Roli se dalo vždy nachytat dostatek ryb. Rolava si však za posledních 50 let prožila své. Nejprve začala říčka trpět zvýšeným znečištěním z průmyslových závodů ve svém okolí, poté se přidal efekt kyselých dešťů a poslední kapkou byla katastrofa, kterou měli na svědomí zaměstnanci uranových dolů. Těm se protrhly odkalovací rybníky a voda z těchto rybníků říčku Rolavu na několik roků důkladně "vyčistila". Toto se údajně opakovalo v minulosti několikrát.

Rolava

Avšak Rolavě se již svítá na lepší časy. V Nejdku, který leží na horním toku říčky byla postavena komunální čistička, uranové doly jsou již několik let uzavřeny a také většina průmyslových podniků zanikla. Místní organizace se dnes snaží dát tento revír opět dohromady a pravidelně do Rolavy vysazují lososovitou rybu. Docela slušně se zde začíná dařit sivenovi, s pstruhem je to o něco horší. Sám jsem chytal v letošním roce na Rolavě dvakrát a přestože jsem nechytil mnoho ryb, vždy jsem nějakého sivena přelstil. Největší měřil 35 cm a byl chycen na streemra typu muddler. Hezký úsek na muškaření je mezi Nejdkem a Novou Rolí, kde říčka protéká hlubokým zalesněným údolím a rychle pádí dolů po kamenitém řečišti.

Největší řekou Karlových Varů je samozřejmě Ohře. V době, kdy nebyla tak čistá jako dnes, tak v se v ní vyskytovalo celkem značné množství lipanů a pstruhů, ale dnes je zde chytneme pouze sporadicky. Proč, když je dnes voda v Ohři mnohem čistší a průtok díky dvěma přehradám (Skalka a Jesenice) plynulejší? Je to tak trochu záhada. Jedním z možných vysvětlení by mohlo být, že v minulosti měla řeka větší výkyvy vody - v létě byly stavy hodně nízké a v zimě se zase často korytem valilo velké množství vody s ledovými krami. Právě takovéto změny dělali z Ohře "hladovou" vodu, ve které se nejvíce dařilo právě pstruhům a lipanům na rozdíl od ostatních druhů ryb. Druhým a pro rybáře povzbudivějším vysvětlením může být to, že pstruzi i lipani stále v řece jsou, ale mají mnohem více potravy než dříve, a tudíž není tak snadné je ulovit. Každopádně je dnes Ohře v okolí Karlových Varů především mimopstruhovou vodou.

Mimopstruhová Ohře je vhodná spíše pro plavačkáře nebo třpytkaře, ale i muškař si zde na některých místech může přijít na své. Pěkné úseky byly u Svatošských skal, kde se v minulosti nacházel ostrůvek, pod kterým byli vždy pěkní lipani. Potom, ale Povodí Ohře z nesmyslných důvodů ostrůvek rozbagrovalo, a po lipanech jako by se zem slehla. Muškařit se dá i přímo v Karlových Varech pod Tuhnickým jezem v místech, kde z vany přechází voda do mělčiny. Další dobrá místa jsou i na Ohři za Karlovými Vary (směrem po proudu Ohře), např. pod jezem v Dubině nebo u kempinkového tábora v obci Radošov, kde se údajně dají chytit i pěkní pstruzi.

Ohře u Vojkovic

V obci Velichov na mimopstruhovou Ohři navazuje pstruhový revír Ohře 12P, který končí až u silničního mostu ve Stráži nad Ohří. Přestože pokud se mluví o pstruhové Ohři, na prvním místě každého napadne úsek pod Nechranickou nádrží, domnívám se, že i Ohře 12P je zajímavý revír. Údajně se i zde dá chytit pstruh nad 50 cm, ale nejčastěji chycenou rybou na mušku bude některý ze zástupců bílých ryb. Oblíbená místa pro rybolov najdeme ve Velichově, Jakubově, Vojkovicích nebo nad koncem revíru ve Stráží nad Ohří. Je jen škoda, že Severočeši změnili status Ohře 11 z pstruhové vody na mimopstuhovou, což má podle mého názoru negativní vliv i na populaci lososovitých ryb v Ohři 12P.

Další revíry vhodné pro muškaření jsou již od Karlových Varů více vzdálené. Ať již je to říčka Svatava, ústící do Ohře u Sokolova nebo několik zajímavých pstruhových jezírek, které najdeme v nedalekých Krušných horách. Ale o těchto revírech zase někdy jindy.

Petru zdar

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva