Kouřimka - březen 2005 | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevíryKouřimka - březen 2005

Kouřimka - březen 2005

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Několik základních informací o Kouřimce a pár řádek o březnové vycházce na tento středočeský potok.

Kouřimka

Kouřimku jsem "objevil" při jednom z nerybářských výletů před několika lety a od té doby jsem její návštěvu každý rok plánoval. Vždy zůstalo pouze u plánů a až letošní teplé jarní počasí a vysoký stav vody na většině toků, které odvodňují výše položené oblasti, mě přiměly k rozhodnutí si na Kouřimce zarybařit.

Pokud budete hledat říčku Kouřimku na mapě, pak potřebujete mapu východní části středočeského kraje. Na rybářské mapě najdete revíry Kouřimky poměrně snadno (celý tok je označen jako Kouřimka), horší je to s hledáním v autoatlasu nebo v turistické mapě, protože Kouřimka se skrývá i pod jmény Vavřinec a Výrovka.

Co nám o Kouřimce říká informační tabule, která je k vidění nedaleko rybníku Strašík?

Říčka Výrovka pramení jižně od Uhlířských Janovic, u obce Kochánov v nadmořské výšce 487 m, v Kamenolhotském lese, pod názvem Anenský potok. Spolu s dalšími potoky napájí rybník Vavřinec. Odtud vytéká pod názvem Vavřinecký potok. Má úzké kamenité dno se zarostlými břehy, lemovanými olšemi a tvoří četné meandry. Od Kouřimi až po soutok s potokem Bečvárkou bývá nazývána Kouřimkou. Zbývající úsek protékající zemědělskou aglomerací nese název Výrovka. Vlévá se do Labe pod Nymburkem u obcí Písty a Kostomlátky. Od Radimi protéká regulovaným řečištěm.

Celková délka toku je 60.3 km:
Kochánov - Vavřinecký rybník = 9.8 km
Vavřinec - Doubravčany = 12.5 km
Doubravčany - Kouřim = 8 km
Kouřim - ústí do Labe = 30 km

 

Z rybářského hlediska je Kouřimka rozdělena do pěti mimopstruhových revírů, které jsou značně různorodé. Z potoku téměř pstruhového charakteru (Kouřimka 2B) se Kouřimka mění v tok protékající zemědělskou krajinou (Kouřimka 2C pod Kouřimí), až se nakoncec zcela zklidní díky regulaci v krajině polabské nížiny (Kouřimka 1). Součástí revírů je i několik menších nádrží a také rybník Strašík (Kouřimka 2A). Muškaři by mi určitě neodpustili, kdybych nejmenoval i malou pstruhovou nádrž Davídkov, která je soukromým revírem, kde se provozuje muškaření a která je napájena vodou z Kouřimky.

Kouřimka - kaskády pod Strašíkem Kouřimka - kaskády pod Strašíkem

Při své březnové návštěvě jsem si prošel úsek Kouřimky pod Strašíkem. Kouřimka má v této části značný spád a přímo pod rybníkem se nacházejí i hezké kaskády. Revír je vhodný pro lov bílých ryb, ale údajně se zde občas chytí i nějaký ten pstroužek.

Voda byla v březnu po tání sněhu ještě značně vysoká a kalná a protože Kouřimku za normálního stavu neznám, trochu jsem tápal v hledání míst, kde by se daly ryby ulovit. Když už jsem byl tak trochu bezmocný, zachránila mě "vana" pod druhou kaskádou přímo pod Strašíkem. Během chvilky jsem měl pět ryb, které zabraly na nymfu "rudořitku", vázanou na háčku s kapkou a na "divokého" jiga. Jednalo se o pětadvacítkové jelce a jednoho menšího cejna.

Kouřimka pod Strašíkem

Poslední rybou, kterou jsem měl onoho dne na udici, bylo něco menšího nažloutlého a zběsile se mrskajícího. Vzhledem k tomu, že se tento malý přízrak stačil osvobodit dříve, než jsem si jej mohl v klidu prohlédnout, mohu pouze tušit, že jsem zažil své první letošní setkání s pstruhem potočním.

Na závěr přikládám několik dalších fotografií z místa činu, včetně úspěšné mušky.

cejn z Kouřimky jelec z Kouřimky Kouřimka - u mlýna pod Strašíkem Kouřimka - u mlýna pod Strašíkem nymfa na způsob Red Tag

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva