Muškaření na Dee | Lov lipanů ve Walesu | Czechnymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyRevíryMuškaření na řece Dee, Wales

Muškaření na řece Dee, Wales

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Peter Driver

Článek o muškaření na řece Wales z pohledu irského muškaře.


Řeka Dee

Článek byl publikován se svolením: Off the Scale, Irský No.#1 rybářský časopis (zdarma!)  (www.offthescaleangling.ie) a Peter Driver, majitel Piscari Fly products (http://www.piscari-fly.com)

Často se mě pokládají otázku "proč se v Irsku nevyskytují lipani?" A "jak to, že zde nebyli nikdy vysazeni?" Bohužel je lipan jeden z mnoha druhů, které se nikdy nedostali k našim břehům. Lipani však žijí po celém území Velké Británie a zatímco jsou během letních měsíců převážně neaktivní, může tento říční krasavec dát rybářům hojnost sportu a radosti na řekách, které lipani obývají. To, co jsem se během let dozvěděl, je to, že byli ve skutečnosti lipani zkušebně zavedeni do vybraných irských vod, ale nedokázali se přizpůsobit v místních kyselých vodách ... V každém případě je lipan křehkou rybou a za účelem jejich úspěšného zavedení do irských vod by bylo zapotřebí značné, rozsáhlé snahy, nebo by bylo třeba hledat správné kmenové ryby z podobných vod našim. Bohužel, je lipan téměř jistě něco, co v našich irských řekách nikdy neuvidíme ani chytat nebudeme.

Nicméně, vše není ztraceno pro milovníky lipanů, neboť jen krátký skok přes vodu vás může přenést do nebe. Wales! Ano, Wales - skutečně se může pochlubit jednou z nejlepších divokých populací lipanů v Evropě! Samozřejmě, můžete do Walesu buď zaletět a nebo použít k dosažení tohoto místa vašeho automobilu a tam je už řada řek, které se nabízejí rybářům, kteří chtějí odolávat studenému waleskému zimnímu počasí při hledání těch krasavců – a nebudete zklamáni.

 


Lipan z řeky Dee

Kde a jak

Nejsem dlouho doma z jednoho z mých zimních rybářských výletů na báječné řece Dee v okolí městeček Llangollen a Corwen, na severu Walesu. Během posledních let jsem měl na řece Dee úžasný zimní sport a kdybyste kdokoliv přemýšleli o tom, že se chystáte lovit jiný rybí druh během studeného měsíce, kdy jsou u nás v Irsku pro ryblolov řeky uzavřené, pak je zalost tohoto báječného místa užitečná. Bylo to zpátky v roce 2000, kdy jsem poprvé smočil mušky v řece Dee. Měl jsem to potěšení pobývat s Gwilym Hughesem v Corwenu a byl to on, kdo mě poprvé seznámil s nymfováním proti proudu. Gwilym cestoval stejným rokem na mistrovství světa ve Švédsku s irským týmem a po jeho mentoringu za tyhle dva týdny jsem se stal opravdu závislým na nymfování jak na lipany, tak na pstruhy. Hodně ze způsobu, jakým dnes rybařím, je založen na přístupu a myšlení, které mi Gyilym během tohoto období předal.

Obvykle provádíme dvoudenní výlet, který začíná ve čtvrtek odletem z Dublinu do Manchesteru s Ryanairem, rezervujeme auto s Avisem nebo Dollar Thrifty na letišti před hodinovou jízdou do hotelu, kde obvykle pobýváme, což je hotel Hand v Llangollenu. Existují i další možnosti ubytování,pokud hledáte něco levnějšího. Po snídani si kupujeme povolenku v místním obchodě s železářstvím, který se nachází hned za rohem od našeho ubytování a my jsme na řece na půl desátou ráno, jen pár hodin po odchodu z domu! Stejně jako ve všech vodách Spojeného království je nutné mít místní a národní povolení k rybolovu těchto řekách. Národní licenci lze snadno získat online během několika minut na www.gov.uk/get-a-fishing-licence a bude vás stát za pouhých 30 liber za celý rok! K dispozici jsou také denní a týdenní licence.

Při posledním výletu jsme začali muškařit jako obvykle u golfového hřiště těsně za městem přibližně pět minut jízdy autem. Tento úsek známe docela dobře a zde jsme vždy nachytali velké množství lipanů. Úsek má skvělou vodu a také kvalitní ryby. Většinu prvního dne obvykle pobýváme zde, protože tento úsek nabízí spousta zajímavé vody, kterou podrobně prozkoumáváme. Dny zimní sezóny jsou krátké, ale stejně rybolov do 16:00 je většinou všechno, co se dá vydržet. Na místních povoleních se však nacházejí mapky i s jinými úseky, takže pokud se chcete věnovat jiné části řeky, můžete tak učinit.

Po něčem k snědku a pár pivech u hotelového krbu si trochu odpočineme. Studená voda a ostrý vítr udělají své a nás vždy pořádně unaví. Obvykle druhý den popojedeme asi 10 kilometrů po silnici na Corwen a obstaráme si za velmi rozumných 20 liber denní povolenky v novinovém stánku, který najdete na náměstí v Corwenu. Máte také možnost zajet ještě o něco dále na Bala (vstupní brána do národního parku Snowdonia), kde je na hlavní ulici rybářský obchod. Zde si můžete vyzvednout místní povolenku a získat pár dobrých místních informací o tom, kde je v daném okamžiku dobrý rybolov.

Náklady

Po dokončení rybolovu druhý den obvykle sbalíme nářadíčko a vyrazíme na letiště v Manchesteru, abychom odletěli domů a zastavili se na večeři na cestě. Let běžně odlétá v 10:00 večer a obvykle se vracím domů kolem 00.45, ačkoli v závislosti na tom, kde bydlíte, to se samozřejmě může lišit. V průměru cesta (mimo večeři a pár piv) bude stát kolem € 120-150 all-in za letenku, auto, povolenku a hotel; to jsou náklady na cestování během týdne a samozřejmě o víkendu budou ceny vyšší. To je zhruba ta samá částka (a často i nižší) než utratíte za mnoho rybářských víkendových výletů v Irsku! Máte také možnost zkusit i jednodenní výlet, ráno odletět z Dublinu a vracet se později v noci. Několikrát jsme to takto zkusili a přestože to bylo příjemné, není nic lepšího, než se večer dostat do teplého hotelu, dát pár piv a probírat zážikty uplynulého dne. To je to, co opravdu zapíše tyto výlety do trvalých vzpomínek a věřím, že s tím budete souhlasit.

Druhá možnost, kterou máte při cestě z Irska, je přes trajekt. Na našich prvních dvou cestách jsme cestovali tímto způsobem a zjistili, jak je výhodné, abyste mohli řídit vlastní auto a nakládat ho hromadou věcí, které stejně nebudete potřebovat! Abych byl upřímný, je to tak navíc dražší, časově nevýhodné a pokud je moře divoké - což se děje pravidelně v zimě na Irském moři - můžete se setkat s tím, že zrušíte více výletů, než kolikrát skutečně vyrazíte.


Jeden z tungstenových vzorů pro řeku Dee

Taktika

Při rybaření v těchto zimních měsících na větších řekách používám docela jednoduchou sestavu pro muškaření. Dlouhý prut pro nymfování 10 stop # 2 AFTMA se šnůrou pro nymování (Rio euro line) a 14-15 stopovým ujímaným návazcem vlastní výroby. Na návazec navazuji obvykle asi pět stop dlouhý vlasec; průměr je obvykle 0,10 až 0,14 mm v závislosti na tom, jaký je stav vody v řece v té době. Obvykle lovím na dvě nebo tři nymfy, opět v závislosti na množství vody a nymfy jsou poměrně těžké.

Naší oblíbenou metodou pro lov lipanů na Dee je nymfování po proudu, pomocí těžké koncové nymfy a dvěma blešivci na přívěsu; naše oblíbená barva pro blešivce je oranžová a růžová. Zjistili jsme, že gammarusové nymfy fungují dobře, jakmile nymfy poskakují v proudu, především když je začnete zvedat ze dna, pak budou ryby útočit. Někdy jsme také zjistili, že pokud první zvednutí nymf ze dna nedokáže nabudit ryby k záběru, opět je necháme opět spadne dolů a opakované nadzvedávání může často přinést záběr. Tato metoda vyžaduje určité modifikace během různých měsíců v zimě a v závislosti na chování ryb. Jak jsme zjistili, zdá se, že v prosinci lipani na Dee sedí blíže u břehů než v lednu, což znamená, že musíte zjistit přesně vzdálenost, ve které jsou před vámi, aby se vaše nymfy dostaly do správné „hladové“ zóny. Standardní nymfování proti proudu funguje také velmi dobře a dává velké množství ryb. Naším nejproduktivnějším vzorem pro nymfování se v průběhu let stala jednoduchá nymfa zaječí ouško navázaná na háčku velikosti 10 nebo 12, s měděným kroužováním a špetkou oranžové barvy v thoraxu a samozřejmě spolu s 4mm nebo 3,5mm měděnou wolframovou korálkovou hlavičkou.

Brození v Dee se v zimních měsících stává trochu obtížnější než létě a rád bych doporučil všem rybářům, aby po celou dobu měli brodící hůl. Velmi teplé oblečení je třeba zejména na nohou, protože když jste v studené vodě po nějakou dobu, vaše nohy nefungují tak dobře, jako obvykle. Pravidelné procházky po břehu řeky udržují krev lépe v pohybu. Také dobré rukavice bez prstů jsou v zimě pro rybáře nutností, protože, když se do prstů zakousne zima, stává se výměna mušky nebo rozmotání návzace téměř nemožné. Tím si ušetříte nepříjemnou ztrátu času procházkou zpátky do auta uprostřed dne, kdy se zahřejete jen proto, aby jste znovu zaměstnali svoji rybářskou udici.

Trochu lituji, že za posledních 17 let, co jsem poprvé navštívil tuto báječnou řeku, to bylo jen v posledních několika sezónách, kdy jsem se sem začal pravidelně vracet. Ale naštěstí plánuji, abych tento výlet dělal pravidelně několikrát každou zimu po mnoho dalších let. Není to drahý výlet, je jednoduchý na organizaci a hlavně přináší spoustu radosti. Doporučil bych toto místo každému rybáři, který hledá něco trochu jiného pro zimní měsíce vedle obvyklých výprav na naše komerční revíry s pstruhem duhovým. Jakmile podniknete první cestu, už vás Dee a její lipani nepustí.

Pokud hledáte kontrétní informace ohledně rybaření na řece Dee, pak většinu najdete na níže uvedených klubových stránkách. Zde se dozvíte vše ohledně rybaření, povolenek, úseků pro muškaření nebo aktuálním stavu vody. Doporučuji si pořádně prostudovat mapy jednotlivých úseků, protože poměrně hodně vody je v soukromých rukou bez možnosti muškaření pro muškaře turisty.

Užitečné odkazy:

http://www.llangollen-maelor-angling.com/

https://www.corwenanddistrictanglingclub.co.uk/

https://www.riverlevels.uk/dee-corwen-community-corwen-dee#.WjMKZtJl_3

https://naturalresources.wales/days-out/things-to-do/fishing/?lang=en

http://www.hand-hotel-llangollen.com/

 

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva