Otázka nejefektivnějšího lovu při muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTechnikyOtázka nejefektivnějšího lovu při muškaření

Otázka nejefektivnějšího lovu při muškaření

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Maxim Ponomarenko

Zkušenosti při hledení té nejefektivnější muškařské metody.

Loučná

Tento článek není rozhodně nějakým návodem či zázračnou technikou, jak ulovit co nejvíce ryb za co nejkratší dobu v co největší velikosti, pouze bych chtěl poukázat na svoje vlastní zkušenosti.

V minulém roce jsem se snažil najít co nejlepší způsob lovu. Tato otázka mě začala zajímat poté, co jsem se jako nováček zúčastnil jarního kola krajských závodů v lovu na mušku. Chtěl jsem najít pouze jednu metodu lovu, který by předčil všechny ostatní. Nic takového se mi nakonec nepodařilo, ale trochu jsem se přiblížil svému cíli.

Začal jsem chytat na několika řekách ve východních Čechách, na kterých jsem zkoušel různé techniky. Jako jedna z nejúčinnějších technik lovu se mi osvědčila tzv. dlouhá nymfa na velice jemném koncovém vláknu a s mikronymfami. Tato technika pochází z Francie a byla tam vypracována k dokonalosti.

V čem tedy spočívá efektivita tohoto lovu? S touto technikou je možné lovit opatrné ryby, které nereagují na klasickou krátkou nymfu, ale i ryby, které loví rozence či dokonce sbírají dospělce z hladiny. Samozřejmě se jedná pokaždé o jiný způsob vedení. Jednou necháme nymfu pouze propadat sloupcem nebo driftovat s proudem, jindy je potřeba aktivně ovlivňovat chod nymfy a tzv. s ní pracovat.

Nejefektivnější nymfy

Vybrat tu správnou techniku je otázkou zkušeností, jakož i vybrat správný vzor nymfy. Osobně se mi osvědčily mikronymfy vel. č. 14 - 18, v tmavých barvách s nějakým výrazným bodem nebo zlatou hlavičkou, který nám pomáhá sledovat nymfu a zároveň působí jako spouštěcí bod pro záběr ryby. Nejosvědčenější nymfy vidíte na obrázcích.

Volba návazce záleží na konkrétních podmínkách lovu. Nejčastěji se délka pohybuje okolo 2 metrů, přičemž koncový nástavec by neměl být silnější než 0,12 m. Co se týče návazců, používám nejvýše dva, jeden metr od sebe vzdálené nymfy, které zatěžuji velice jemně olovem nebo wolframem.

Tato metoda se mi velmi osvědčila skoro na všech vodách, i když musím podotknout, že při některých situacích ji snadno předčí ostatní způsoby lovu. Například při pár výletech na mé domácí řece Loučné jsem narazil na lovící pstruhy, kteří brali pouze na rychle vedené strýmry, nebo preferovali mokrou mušku. Z 80 % jsem však lovil již zmiňovaným způsobem, který je pro mě stále č. 1.

Mikronymfa březnovka JC Nymfa se zlatým korálkem Mikronymfa zlatočerná

Závěrem bych chtěl říct, že jsem dospěl k názoru, že se nelze spoléhat pouze na jeden způsob lovu. Aby muškař slavil úspěchy co nejčastěji, musí ovládat všechny způsoby a muškařské techniky - vždyť pro svoji kreativitu je muškaření krásné.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva