Moderní Nymfování | Techniky muškaření | Czechnymph.cz
HomeČlánkyTechniky9 chyb muškařů začínajících s moderním nymfováním

9 chyb muškařů začínajících s moderním nymfováním

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Pavel Adamovský

9 nejčastějších chyb při moderním nymfování. Zkušenosti z praxe.

Během našich prezentací českého nymfování (a francouzského a euronymfování) a následného koučování účastníků těchto masterclass nebylo obtížné vypozorovat základní chyby, kterých se dopouští většina muškařů, kteří dosud neměli zkušenosti s moderními nymfovacími technikami.

Jen pro pořádek, pokud jsem v úvodu použil různé názvy nymfovacích technik, tak vlastně hovořím pouze o nymfování s francouzským návazcem bez použití muškařské šňůry – ať si již každý tuto metodu nazve jak chce.

Pokud se tedy učíte modernímu nymfování sami, dejte si pozor na nejčastější chyby.

1) Neučte se nymfovat v místě, kde nejsou ryby, nebo v období, kdy ryby neberou - tato první rada zní možná trochu podivně, ale zkuste popřemýšlet, jak se asi naučíte rozpoznávat záběr pstruha či lipana při nymfování, když budete mít jeden záběr za hodinu. Snažte se novou techniku naučit na vám známé vodě s co nejvíce rybami, pak bude vaše křivka učení určitě strmější.

2) Špatná hloubka – při prvních pokusech se nebojte nymfovací sestavu trochu více zatížit. Sice budete mít více vázek, ale lépe se naučíte rozlišovat záběry na francouzském návazci. Také pokud bude vaše koncová muška blíže u dna, máte větší šanci na více záběrů, protože se dostanete do větší „krmné zóny“.

3) Ignorujete záběry – při nymfování zasekávejte vše. Lépe řečeno, nezasekávejte úplně vše, ale určitě se naučte zasekávat jakýkoliv podezřelý pohyb návazce, a to včetně jeho zastavení. Záběr ryby při nymfování je často nerozpoznatelný od vázky, a tudíž se vyplatí toto doporučení neignorovat.

4) Špatný kontakt s muškami velmi častou chybou začátečníků je, že nemají kontakt s muškami na návazci. Toho docílíme eliminací jakýchkoliv smyček a průvěsů na muškařské šňůře nebo francouzském návazci. Je dobré se naučit balancovat na hranici mezi úplným kontaktem s nejtěžší muškou na návazci (tou může být jak muška koncová, tak muška na přívěsu) a přirozeným pohybem mušky bez vlivu návazce (dead drift).

5) Krátká délka driftu – hodně začátečníků nahodí nymfu před sebe a hned ji za okamžik zase vytahuje ven. Snažte se maximálně prodloužit délku driftu, počítejte s tím, že muška potřebuje nějký čas na vyklesání do správné hloubky. Konec driftu zase bývá zajímavý tím, že ryby reagují na pohyb mušek směrem ode dna ke hladině.

6) Příliš krátký muškařský prut - Samozřejmě se můžete učit modernímu nymfování s vaší běžnou výbavou, ale obecně platí, že pro evropské nymfování je nejlepší delší prut (10 stop a více) s měkčí akcí, která umožňuje lepší nahazování mušek na francouzském návazci. Příliš krátkým prutem zmenšujete vzdálenost, na kterou můžete lovit, jakož i délku driftu.

7) Pokrčená ruka – naučte se nymfovat s nataženou rukou. Hodně to bolí, především ze začátku, nebo když máte příliž těžké vybavení. Natažená ruka při nymfování pomůže lepší koncentraci a rychlejší reakci na záběry. Nataženou rukou také o něco zvětšíte plochu k prochytání (viz předchozí bod).

8) Nesoustředěnost – moderní nymfování vyžaduje větší soustředění než ostatní metody muškaření. Bez soustředění můžete propásnout většinu záběrů. Raději nymfujte 10 minut intenzivně a soustředěně a pak si dejte pět minut pauzu, než muškařit 15 minut bez správného soustředění.

9) Netrpělivost – na našich masterclass nebyl vždy nejlepší žák ten, kdo chytil první rybu, ale ten, který naslouchal, snažil se opravovat své chyby a trpělivě driloval novou techniku. Dobrým znakem toho, že už metodu dobře ovládáte, bude to, že nad výše uvedenými radami nebudete muset přemýšlet.

Pokud se chcete dozvědět více o moderním nymfování, můžete si přečíst další články na našem webu:

Články o muškaření

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva