Dlouhá nymfa | Cesta muškaře | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTechnikyCesta muškaře: Dlouhá nymfa
Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Milan Steuer

Ukázka z knihy Cesta muškaře - Dlouhá nymfa.


Účinné vzory Milana Steura pro lov na dlouhou nymfu

Dlouhá nymfa

Dlouhá nymfa je často opomíjenou, ale velmi účinnou metodou nymfového lovu. Při jejím použití vedeme mušky na muškařské šňůře delší než zhruba dvě délky prutu. Při lovu na velkou vzdálenost může být velmi náročná na techniku vedení mušek a identifikaci záběrů. Touto metodou je možno lovit jak po vodě, tak proti vodě, a mušky vést pod různými úhly ke směru proudu. Je možno lovit jak ryby lososovité, tak široké spektrum ryb kaprovitých. K lovu jsou vhodné nymfové pruty v délkách 2,90–3 metry. Základní šňůrou bude šňůra plovoucí a plovoucí s intermediálním koncem. Dalšími pak šňůra intermediální a celá škála šňůr potápivých. Konkrétní šňůru, délku návazce a mušky volíme podle charakteru a hloubky toku, kde hodláme lovit.

1) Lov po proudu

Pokud lovíme stylem dlouhé nymfy s proudem dolů, směřujeme své hody pod různými úhly směrem k protilehlému břehu, na střed proudu nebo střídavě k oběma břehům. Zde je velmi důležité správné vedení mušek, jež velmi ovlivňují dosavadní zkušenosti lovce.

2) Pasivní vedení mušek

Pasivní vedení mušek obvykle volíme při malé potrav aktivitě ryb nebo u silně ochytaných ryb. Mušky obvykle necháme driftovat mírným obloukem šňůry přes proud. Na konci jejich dráhy je pak mírně přidržíme, v případě mušek zatížených je přidržením šňůry zvedáme ve sloupci. V těchto momentech obvykle přichází nejvíce záběrů. Typickým příkladem je lov s kuklami chrostíků.

3) Vedení mušek s oživováním

Takto lovíme při různé potravní aktivitě ryb a oživováním mušek tyto lákáme k záběru. Oživování může spočívat v jemném ťukání prstem do napnuté šňůry nebo pomalém dobírání šňůry. Mušky lze oživovat též špičkou prutu.

4) Rychlejší oživování mušek

Takto lovíme v případě, že ryby kladně reagují na rychlejší vedení mušek. Tato metoda se již blíží rychlejšímu streamerování.


Krásný lipan z Váhu chycený technikou dlouhé nymfy

5) Lov přímo proti proudu

Tuto metodu lovu používáme v případě, že ryby stojí u dna a chovají se pasivně. Obvykle v silnějších proudech. Mušky vedeme pod hladinou, ve sloupci nebo u dna se zanořenou špičkou prutu přímo proti proudu.

Při stylech lovu s proudem dolů je velmi důležitý úhel, pod kterým mušky vedeme. Po hodu při použití plovoucích šňůr vždy použijeme opravu přehozením smyčky šňůry proti vodě, čímž zpomalíme chod mušek ve sloupci a umožníme jim lépe a rychleji vyklesat.

6) Lov proti vodě

Takto lovíme stylem dlouhé nymfy na hůře přístupných zrcadlech a pomalých proudech. Typická jsou nadjezí splavů a jezů. Mušky odhazujeme na plovoucí šňůře přímo proti proudu, nebo pod různými úhly k proudu. Šňůru pak dobíráme tak, abychom udrželi stálý kontakt s muškami. Při lovu stylem dlouhé nymfy můžeme použít jedno-ruční nebo podpažní držení prutu.

Zásek provádíme zatažením za šňůru s následným zvednutím prutu nebo přiměřeným švihem špičky prutu. Při tomto stylu lovu je možno použít lehké, středně zatížené, až silně zatížené mušky. Na pomalých a hlubokých zrcadlech je nutno lovit s perfektně vyváženým návazcem, kdy koncová muška bude nejtěžší ze tří mušek na návazci. Je důležité dobře zvolit délku a sílu návazce. K tomuto lovu je zapotřebí velkých zkušeností, citu a soustředění. Šňůru pak vedeme pod různými úhly podle potřeby a podmínek v místě lovu.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva