Pstruhové zahájení 2007 |

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOstatní Pstruhové zahájení 2007

Pstruhové zahájení 2007

Kategorie: Ostatní články o muškaření | Autor: Pavel Adamovský

Pár postřehů z pstruhového zahájení, které proběhlo na mimopstruhovce.


Ihned na začátku musím uvést na pravou míru název tohoto příspěvku. Pstruhového zahájení jsem se nezúčastnil, protože v pondělí sedím pravidelně na několika schůzích a zatím jsem ještě nepřišel na dobrou výmluvu, která by mého chlebodárce přesvědčila, že pstruhové zahájení je důležitější než meeting, breefing a brainstorming... V tomto závidím všem, kteří jsou pány svého času a kteří, pokud zrovna připadne pstruhové zahájení na pracovní den, si určitě libují, že u vody nebude tolik kravaťáků jako kdyby připadl den D na víkend. Takže mojí jedinou nadějí do budoucna je občanská iniciativa, která prosadí, že 16. duben bude vyhlášen státním svátkem (důvod je mi ukradený), a nebo snad ještě prozření manažerů, kteří si konečně uvědomí, že každý pstruhař je stejně šesnáctého dubna pro pracovní povinnosti zcela nepoužitelný a držení takového chudáka na pracovišti pouze přispívá k morální toxikaci ostatních zaměstnanců.

Docela uspokojivým řešením se mi v posledních sezónách zdá pstruhové zahájení na mimopstruhovce. Co to znamená v praxi? Vybrat si víkendové datum, které předchází šestnáctému dubnu, a zvolit mimopstruhový revír, který má charakter pstruhovky. Pak již stačí se pouze naladit na atmosféru pstruhového zahájení (Tip: pro naladění zkuste předcházející den zapsat datum a číslo revíru do úlovkového listu. Nezapomeňte datum zakroužkovat!) a otevírání nové sezóny může začít. Nespornou výhodou tohoto řešení je, že s největší pravděpodobností budete na daném mimopstruhovém revíru jediný, kdo pstruhovou sezónu zahajuje, odpadá tedy časově náročné hledání volného místa k parkování, nechutné přešlapování u přeplněného poolu a nebo dlouhé nosy od značně popíchaných a již velmi opatrných salmonidů.

Z mého letošního zahájení bych se rád podělil o pár fotografií a stručný komentář. Cesty (a pozvání kamaráda Dana) mě zavedly do Podkrkonoší, které je známé hned několika zajímavými revíry (Jizera, Labe, Úpa). Sobota byla věnována pěší turistice, jejímž cílem bylo uspokojit nerybařící členy rodiny, čímž se automaticky vytvořil prostor pro delší čas rybaření na den následující. Každá správná turistická trasa českého rybáře vede kolem vodního toku a hospody. V našem případě nás řízená náhoda zavedla k Jizerce, chovnému přítoku horní Jizery. Opět se prokázal známý fakt, že kde se nerybaří, tam jsou ryby. Jizerka byla i přes vysokou nadmořskou výšku a relativně malý tok plná sivenů, a to i větších kusů (měřeno poměrem k standardní osádce českých pstruhovek).

Večer byl zasvěcen doplnění muškařských krabiček, což především v mém případě byla velká výzva (mizerný vazač a téměř prázdná krabička). Zajímavé bylo při vázání pozorovat Dana a především jeho vzory mušek, které byly hodně odlišné od těch, které mi Dan doporučoval na zahájení před dvěma lety (když trochu zapátráte na webu, tak tyto mouchy najdete v článku o zahájení 2005). Z obrázku je zřejmé, že od našich vázacích svěráčků odlétaly především těžké mušky s tungstenovou hlavičkou na jigových háčcích. Puristé by z nás radost neměli...

Naší vyvolenou mimopstruhovkou byla Úpa pod Trutnovem. Tento revír určitě pamatuje lepší časy, ale při troše trpělivosti se zde dá dobře zachytat. Z kraje sezóny je lepší být u vody dopoledne, a to z důvodu tání sněhu, které během dne může zvednout hladinu řeky o několik desítek centimetrů. Nejenže je brození ve vyšší vodě obtížnější, ale ryby nereagují na studenou sněhovou vodu příliš pozitivně, a tudíž přesvědčit je na umělou mušku je o něco složitější. I za naší návštěvy byl nárůst hladiny dobře viditelný. (Tak a nyní jsem vás připravil na čtení pasáže o našich úlovcích...)

Pasáž o úlovcích není podstatná, a tudíž ji vynechávám. Na ryby chodíme především kvůli dobrému pocitu z pobytu v přírodě, ne? Z fotografie můžete vidět, že první zero sezóny se nekonalo (již nebudu komentovat, že měl Dan radost i z malého lipánka...), a já pouze dodám, že jsme byli s výsledkem oba vcelku spokojeni. Při naší zpáteční cestě jsme se ještě zastavili u pstruhového Labe zkontrolovat stav vody. Naše cesty se zde rozdělily - jeden z nás na pstruhové Labi šestnáctého zahajoval a druhý odjel přemýšlet o pstruhovém zahájení na pravidelnou pondělní poradu...

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva