Dubbingy pro České nymfy | Vázání mušek | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRecenze Dubbingy pro České nymfy (Bobeše)
Kategorie: Recenze muškařských výrobků | Autor: Pavel Adamovský

Jaký dubbingový materiál je nejlepší pro vázání klasických českých nymf - bobešů? Na podobné otázky nebývá jednoznačná odpověď, ale určitě se můžeme podívat na to, které dubbingy se při vázání českých nymf používají nejčastěji.


Originální české nymfy

Dnes světově známé České nymfy vznikly v devadesátých letech minulého století a původní základní dubbingové materiály pro vázání těchto vzorů byla klasika - dubbing ze zajíce a dubbing z králíka.

Dubbing ze zajíce je středně hrubý dubbovací materiál - ideální je ten z jemné podsady, ale nevadí ani menší množství delších pesíků, které při vyčesání mušky vytvoří efekt nožiček.

Dubbing z králíka byl vždy oblíbený kvůli jeho dostupnosti a ceně, navíc je tento materiál dostupný v opravdu široké paletě barevných odstínů. Dubbing z králíka je oproti dubbingu ze zajíce výrazně jemnější materiál.

Oba výše zmíněné dubbingy se často zatraktivňují přidáním syntetických dubbingů nebo jiných vázacích materiálů pro dosažení zajímavých efektů, které mohou znamenat vetší atraktivitu pro ryby. Oblíbenými dubbingy pro toto využití je například Spectra Dubbing (materiál s iridiscenčním leskem) and Gleamy Dubbing (materiál, který se svými vlastnostmi podobá přírodní srsti tuleně) od firmy Hends. Přidat můžeme i trochu Holografic Dubbingu (dubbing z nejjemnějších holografických fólií) nebo Metalic Dubbingu (dubbing z jemně pokovovaných fólií).

Přírodních dubbingů pro vázání českých nymf je však dnes již mnohem více. Oblíbené jsou dubbingy ze srsti vodních živočichů - ondatry (super jemný dubbing), nutrie nebo i tuleně (hlavně jako příměs) nebo i další - dubbing z vačice, dubbing z americké veverky (oba středně hrubé dubbingy) nebo prachový dubbing z peří CDC.

Vedle přírodních dubbingů je možné použít pro vázání bobešů i syntetické dubbingy. Velmi jemnou syntetikou je například Superfine Dubbing (velmi jemná syntetická stříž opět od Hends), řada českých vazačů navázala monoho mušek i s Air Fishing Dubbingem od Oldy Dvořáka (168 barevných odstínů!), ale ten se již dnes bohužel nevyrábí.

Jedním z dalších syntentických materiálů, které se přidávají pro zvýšení efektu mušky je dubbing s ultrafialovým leskem UV - Ice Dubbing (velmi jemný dubbovací materiál s vysokým ultrafialovým iridiscentním leskem). Jako se všemi zvýrazňujícími dubbingy je však dobré i s tímto dubbingem šetřit a pouze jej využít ke zvýraznění efektu mušky.

Poslední skupinou dubbingů pro vázání bobešů jsou speciálně připravené mixy - často označené příznačně Czech Nymph Dubbing nebo podobně. Zde se může jednat o mix přírodních materiál v kombinaci s jemnou podsadou a hrubšími pesíky (např. koibinace králík a zajíc) nebo může být tento mix doplněný i trochou syntetiky.

Jak vidíte, materiálů pro vázání českých nymf je opravdu mnoho, pro začátek doporučuji nejdříve vyzkoušet klasiku (zajíc, králík nebo speciální směs Czech Nymph) a až poté začít experimentovat s méně běžnými materiály.

Pro více informací ohledně dubbingových materiálů doporučuji náš speciál: Průvodce základními dubbingovými materiály, pro kompletní informace o české nymfě pak knihu Karla Křivance: Česká nymfa a příbuzné metody lovu ryb.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva