Seznamte se s pstruhem Cutthroatem | Westslope Cutthroat Trout | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRybySeznamte se s pstruhem s "podřezaným hrdlem"

Seznamte se s pstruhem s "podřezaným hrdlem"

Kategorie: Ryby lovené na mušku | Autor: Aleš Máslo

Základní informace k lovu severoamerického endemického pstruha Cutthroata (Westslope Cutthroat).


Westslope Cutthroat Trout (Oncorhynchus Clarkii Lewisi) je sladkovodní rybou z čeledi lososovitých, jeho původní oblastí výskytu je stát Montana (USA) a Britská Kolumbie (Kanada). Hlavním rozlišovacím znakem od pstruha duhového jsou oranžové pruhy pod čelistmi, odtud termín s "podřezaným hrdlem". Westslope Cutthroat Trout se vyskytuje hojně v jezerech a řekách ve výše uvedených oblastech Severní Ameriky. Hlavní složkou jeho potravy je hmyz a zooplankton. Průměrná délka pstruhů "hrdlořezů" se pohybuje okolo 30 cm, avšak ojediněle můžete narazit na jedince měřící až kolem 50 cm.

Díky ochrannému pásmu tzv. „Classified Waters“ a lovu na nástrahy s jedním háčkem bez protihrotu si pstruh Cutthroat udržuje v oblasti silnou původní populaci. „Classified Waters“ znamenají, že pro rybolov v této oblasti je třeba zakoupit rozšíření BC rybářského oprávnění. Nicméně u některých řek jsou uplatňována speciální pravidla a limitované počty povolenek. V oblasti „East Kootenay“ v Britské Kolumbii je tento pstruh vyhledávaným cílem rybářů, pro svou ochotu vzít z hladiny dobře prezentovanou suchou mušku.

Pro úspěšný lov Cutthroata je optimální muškařský prut tvrdosti 4 - 5 AFTMA v délce 8 - 9 stop s medium akcí, naviják s velmi citlivou brzdou a uzavřeným ložiskem a kvalitní plovoucí šňůrou. Nejúčinnější muškařskou technikou na místních vodách je na tohoto pstruha lov na suchou mušku. Pakomáři a chrostíci se líhnou od jara až do podzimu. V červnu a červenci mohou být úspěšné napodobeniny májovek. Plecoptera, obecně známá jako Pošvatka (Stonefly) dosahuje velikosti až 65 mm a je tak pro pstruha vyhledávanou proteinovou bombou.


Jakmile se objeví první známky přítomnosti kobylek, obecně začátkem srpna, je tou nejlepší volbou navázat imitaci lučního koníka na konec vašeho návazce. Méně používanou, ale stále produktivní technikou je lov s nymfou a indikátorem. Já osobně používám indikátor jen na jezerech a na řekách se vracím k lovu na krátkou nebo dlouhou nymfu. Metodu lovu na 10 m ujímaný nebo neujímaný návazec (Francouzská nymfa), nebo Tenkaru bych zde nedoporučoval. Ani příznivce lovu na streamer agresivní pstruzi střežící své teritorium nezklamou.

Některá lovná místa v oblasti jsou snadno dostupná osobním automobilem, například na řekách Elk River a Michell Creek. Protikladem jsou řeky Wigvam a Bull River, kde jsou často nezpevněné a úzké servisní a těžební cesty, vyžadující vozidlo s pohonem 4x4. Provoz na těchto cestách má svá pravidla. K vyhýbání se s protijedoucími vozidly se používá rádiová vysílačka naladěná na danou frekvenci. Samotný pohyb na těchto řekách je velmi náročný a vyžaduje fyzickou zdatnost.

Na závěr je třeba zdůraznit, že Westslope Cutthroat je krásnou rybou, která však čelí rybářskému tlaku, predátorům a znečištění vody důlní činností. K zamyšlení je, že se řeky v BC uměle nezarybňují, takže každý kdo se rozhodne zažít rybaření ve Skalistých horách, by se měl k těmto krásným tvorům chovat s respektem.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva