Slovenské zátěžovky | Nymfování | Czechnymph.com
HomeČlánkyUmělé muškySlovenské zátěžovky

Slovenské zátěžovky

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Peter Ambróz

Muška nebo závaží? Tip na mušku pro velké slovenské řeky.


Epoxy Super Heavy Nymphs

Na Slovensku během letních měsíců často používáme super těžké nymfy pro lov v peřejích a dlouhých proudech. Tato metoda je využívána slovenskými muškaři na řekách Dunajec, Váh, Hron a Hornád.

Slovenské supertěžké nymfy jsou koncové mušky, které pomáhají dostat ostatní lehké nymfy velmi rychle dolů do míst, kde ryby sbírají potravu a užitečné jsou především v chytání rychlých a hlubokých úseků řeky. Tyto mušky klesají ke dnu jako kámen a díky tomu je možné dostat ostatní mušky velmi rychle do míst, kam je potřeba a navíc zátěžová muška při pohybu po dně zpomaluje pohyb celé sestavy mušek.

Lov touto metodou je extrémě efektivní při lovu duháků (často vysazovaných na slovenských řekách), ale touto metodou ulovíme i potočáky, lipany a jsou i případy, kdy se touto metodou ulovila královna slovenských řek - hlavatka.

Další metodou využití této mušky je v mělkých, ale silných proudech. V tomto případě můžeme dát zátěžovku jako prostřední mušku.

Zátěžovky se vyrábějí v několika váhách od 0,6 do 3,5 gramů, což dává možnosti využít různé velikosti mušek podle síly proudu a nebo hloubky řeky.

Běžnou výbavou pro lov se zátěžovkami je delší prut AFTMA 4 s oboustranně ujímanou šňůrou (DT) stejné kategorie. Vlasec musíme použít silnější, třeba Stroft 0.16-0.18 mm. Samozřejmě s touto sestavou nemůžeme s muškařskou šňůrou běžně nahazovat, jedná se spíše hod se zátěží. Každopádně metoda je osvědčená a velmi účinná, pokud si ji osvojíte.

A pro ty, kteří by si rádi mušku navázali podle svých představ, zde je jeden recept na přípravu:

Hnědá zátěžovka s oranžovou hlavičkou:

Háček: Nymfový zatížený

Niť: hnědá tělíčková

Kroužkování: měděný drátek, červený drátek

Hlavička: oranžová tělíčková niť

Tělíčko: 5 min. epoxy

Video: Jak vázat slovenské zátěžovky

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva