Zlaté mušky Lukáše Pazderníka | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyZlaté mušky Lukáše Pazderníka

Zlaté mušky Lukáše Pazderníka

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Mušky, se kterými Lukáš Pazderník získal zlatou medaili na ME 2005 v Polsku.

V minulém roce jsme publikovali rozhovor s Lukášem Pazderníkem, dvojnásobným mistrem Evropy v muškaření. Co se do rozhovoru nevešlo, byly Lukášovo úspěšné vzory, se kterými obhájil v Polsku titul mistra Evropy, a proto se k nim v tomtu příspěvku vracíme. Jak Lukáš sám tvrdí, co se týče mušek, nemá co skrývat, protože jeho mušky nejsou výrazně odlišné od těch, které má v krabičce většina z nás. Ale na druhé straně se určitě vyplatí v krátkosti do muškovnice našeho špičkového závodníka nahlédnout.

O tom, jak se v Polsku na řekách San a Soliňka chytalo, se dočtete ve našem jiném rozhovoru, takže tentokrát pojďme rovnou na mušky.

LP

Nadívaný strakonický bobeš - dodnes si pamatuji Lukášovo prohlášení, že ryb v Sanu je stejně jako u nás před patnácti lety - tedy hodně a slušné velikosti. I z tohoto důvodu byl Lukáš úspěšný při chytání na "nadívané" strakonické bobše. V době, kdy se doma chytá na mikronymfy a i klasičtí bobeši jsou o hodně hubenější než uvedený vzor, působý tučný bobeš hodně těžkopádně a trochu evokuje vzpomínky na minulost, kdy se s podobnými muškami u nás také běžně chytalo. Ale jak Lukáš prohlašuje, strakonický bobeš stále žije. Protože se v Polsku smělo chytat pouze na dvě mušky, tuční bobši byly vždy mušky koncové.

LP

Strakonický bobeš klasik – další vzor české nymfy, který již dnes můžeme bez výhrad označit jako klasiku. Toto je Lukášův oblíbený vzor i pro naše domácí revíry.

LP

Dráždidlo - odlišným vzorem pro chytání na českou nymfu je dráždidlo. Tuto jednoduchou mušku se zlatým korálkem Lukáš vázal na přívěs do tandemu s nadívaným strakonickým bobšem. Kombinace dráždidla a bobše byla na Sanu natolik úspěšná, že nebylo důvodu ji vůbec měnit.

LP

Bažantí nymfa s oranžovou hlavou - poslední nymfa je trochu divokého vzezření a nepochází z Lukášovo hlavy. Jedná se o variantu vzoru, na který s úspěchem chytali Poláci na říčce Soliňce. Lukáš ve svých vázacích materiálech neměl "polský" oranžový korálek a tudíž divokost mušky vytvořil pomocí reflexní bavlnky. Muška působí pro chytání na řekách hodně výrazně, ale vzhledem k tomu, že Poláci vyhráli při ME soutěž družstev, zřejmě na ní určitě něco bude.

LP

Maxibřeznovka – tento vzor je hybrid mokré mušky a streamera a nejlépe slouží při chytání na jezerech s potápivou šňůrou. V Polsku se chytal jeden ze závodů na vyrovnávací nádrži a tato muška přinesla Lukášovi jednu rybu (vyrovnávačka na úlovky příliš bohatá nebyla), která měla skutečně cenu zlata.

Chrostík

Chrostík – druhý vzor, se kterým byl Lukáš úspěšný na vyrovnávačce. Tento mokrý chrostík s oranžovou prdelkou je účinný při chytání s intermediální šňůrou.

Suchý chrostík

Suchý chrostík – vzhledem k vysoké vodě se na polských tocích na sucho při závodech téměř nechytalo. Ale při jednom tréninku byl lov na suchou mušku tou nejlepší metodou a tato napodobenina chrostíka tou správnou zbraní.

Tolik tedy nahlédnutí do Lukášovy krabičky. Závěrem bych rád Lukášovi veřejně poděkoval za jeho otevřenost a ochotu zveřejnit své mušky.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva