Luminiscenční materiály | Vázání mušek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyVázání Luminiscenční materiály

Luminiscenční materiály

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Miroslav Macháček

O použití luminiscenčních materiálů u umělých mušek.


Bobina s luminiscenčním prvkem

Lov s umělou muškou a konstrukce umělé mušky získávají další významnou dimenzi. Je jí svítivost, přesněji, luminiscence mušky nebo její části.

Výzkumy biologů a praktické zkušenosti sportovních rybářů prokázaly kladné reakce většiny ryb i na velice slabé zdroje světelných impulzů, zvláště pak na ty, jejichž vlnová délka je v oblasti odpovídající zelené barvě světla, tedy barvě, kterou vyzařují luminiscenční materiály.

Dva roky zkoušeli vybraní rybáři tyto materiály v různých podmínkách – na stojatých i tekoucích vodách, v různou denní a roční dobu, vyzkoušeli bezpočet typů mušek a způsobů lovu. Byly dosaženy velmi pozoruhodné výsledky, což nás vedlo k tomu, abychom uvedli materiály, které se nejvíce osvědčily na trh a umožnili i dalším sportovním rybářům ověřit si to, co s běžnými typy mušek není vždy možné.

Zkoušky totiž jednoznačně potvrdily účinnost mušek zhotovených z těchto materiálů nejen při večerním a nočním lovu, ale co nás nejvíce překvapilo, nástrahy byly i v denní dobu mnohdy výrazně účinnější než nástrahy zhotovené z běžných materiálů. Rozdíl v účinnosti se projevil především při zhoršených světelných podmínkách a také i v hlubší znečištěné vodě.

Lumin. ez body tubing Lumin. flat tubing Luminous tinsel

Luminiscenční materiály se osvědčily jak na řekách, tak na stojaté vodě a rovněž při mořském rybolovu. Nejlepší dobou pro lov byla doba od soumraku až do úplného setmění. Pokud jsme měli na jednom návazci několik stejných mušek, ale v některé z nich byl použit luminiscenční materiál, pozorovali jsme, že:

- v průběhu dne byly úspěšné co do počtu záběrů všechny mušky, záleželo jen na pořadí v jakém byly na návazci umístěny
- v okamžiku, kdy se změnily podmínky – nastal soumrak, obloha se zatáhla, voda se zkalila, přešli jsme se na lov v hloubce, prostě v okamžiku, kdy se zhoršila viditelnost ve vodním sloupci, změnila se i četnost úlovků na jednotlivé mušky tak radikálně, že mnohdy bylo až 100% úlovků pouze na mušky s luminiscenčním materiálem, na ostatní se někdy neulovilo nic. Lovily se především pstruzi potoční i duhoví, candáti, štiky, okouni, ale také kapři a tloušti
- podíl luminiscenčního materiálu v mušce je nutné přizpůsobit světelným podmínkám. Čím jsou podmínky dohlednosti horší, tím více luminiscenčního materiálu je vhodné do mušky "zabudovat" a naopak. Musíme mít vždy na myslí, že ryba na nástrahu zabere pouze tehdy, pokud naši nástrahu uvidí
- důležitý je i způsob nabízení luminiscenčních nástrah – nenabízet je pří hladině, ale pokud možno ve větší hloubce tak, aby ryba mušku viděla na tmavém pozadí, což je velmi důležitá podmínka pro to, abychom využili výhod, které nám tyto nástrahy nabízejí.

Luminous chenille Lumin. krystal flash Luminous hair

Luminiscenční materiály se jako konstrukční prvek umělých mušek uplatňují především při vázání strímrů, muškových dráždidel, kukel chrostíků, kde můžeme zhotovit celá tělíčka. Účinnost mušek podstatně zvyšovaly i velmi malé detaily jako tipy, kroužkování, hřbítky či hlavičky i poměrně velmi malých mušek.

Pokud použijeme materiály v denní dobu, nemusíme je aktivovat žádným světelným zdrojem. K aktivaci plně postačí denní světlo. Muška se "nabije" při vytažení z vody, tedy v okamžiku, kdy nahazujeme nebo jiným způsobem s muškou manipulujeme na denním světle. Chytáme tedy úplně stejně jako s běžnými nástrahami, máme ovšem jistotu, že naše nástraha je pro ryby viditelná i v okamžicích, kdy ji nabízíme v podmínkách, kdy viditelnost běžných nástrah je velmi omezená zhoršenými podmínkami.

Luminous hair Luminous hair detail Lumin. ez body tub. Lumin. krystal flash Luminous chenille Lumin. flat tubing

Před večerním lovem je nutné luminiscenční materiál aktivovat nasvícením, které provedeme jakýmkoliv světelným zdrojem, např. "čelovkou", kterou běžně používáme při večerním lovu. Nasvícení trvá několik vteřin, muška pak světlo vyzařuje několik minut, tedy dostatečně dlouho pro kvalitní nabídnutí této nástrahy rybám. Musíme ovšem svítivost nástrahy kontrolovat a znovu aktivovat. Délka svitu je závislá na vydatnosti světelného zdroje.

Vlastní výrobky a způsoby jejich použití najdete na www.hendsproducts.com.

Přejeme hodně nepoznaných zážitků.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva