Muškařský prut | Výstroj | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyZákladyMuškařský prut

Muškařský prut

Kategorie: Základy muškaření | Autor: Jan Pavelka

Základní informace o muškařském prutu určené pro začínající muškaře.


Muškařský prut Guideline Fario

Každý muškař stojí na počátku své rybářské dráhy před otázkou, jaký muškařský prut si má pořídit. Většina začátečníků by chtěla nějaký víceméně univerzální prut, který není moc drahý a dovoluje vyzkoušet všechny základní techniky lovu. Prodavači ve specializovaných obchodech často tvrdí, že univerzální prut neexistuje. Myslím si, že to je pouze poloviční pravda. Samozřejmě není rozumné a vlastně ani možné používat např. malý proutek určený pro suchou mušku při těžkém streamerování na lovu štik. Na druhou stranu v podmínkách České republiky si často vystačíme s prutem délky od 2,40 m do 2,75 m, který je určen pro šnůru č. 5. Můžeme s ním snadno lovit pstruhy a lipany, a to různými metodami: na suchou i mokrou mušku, na nymfu i na streamer. Takto nasbíráme důležité zkušenosti a teprve když máme jasno, které technice se chceme více věnovat, lze si pořídit speciální prut.

Nesmíme zapomínat, že prut, naviják a muškařská šňůra tvoří jeden harmonický celek. Pokud nějaká část s ostatními neladí, nedaří se nám provádět kvalitní hody tak, jak bychom chtěli. Proto je nejlepší, pokud kupujete všechny tři věci najednou, zkusit si několik pokusných hodů. Jestliže si pouze doplňujete svoji výbavu, určitě si vezměte s sebou zbývající věci a vše si vyzkoušejte. Když máte pochybnosti nebo zkrátka nevíte, zda prut se šňůrou a navijákem ladí tak, jak má, obraťte se na prodejce, který vám rád a odborně poradí.

Prut vám musí v ruce dobře sedět. Rukojeti se vyrábí v různých provedeních a z různých materiálů. Nesmí být ani tenké, ani příliš tlusté, brzy by vás začala bolet ruka. Mezi nejčastější tvary patří doutníkový a americký tvar rukojeti. Levnější pruty mají rukojeť z pevné pěnové hmoty. Mnohem kvalitnější a příjemnější je ovšem korková rukojeť. Nejstarší pruty se vyráběly ze štípaného bambusu. Ještě dnes se tyto kvalitní kousky vyrábí a za nemalý peníz prodávají muškařským "fajnšmekrům". Dále se jako materiál používal sklolaminát. Dnes však tyto pruty působí příliš mohutně a jejich vlastnosti ani zdaleka nedosahují kvalit prutů vyrobených z uhlíkových vláken. Grafitové pruty vynikají svojí lehkostí a útlostí. Při výběru kvalitního prutu se musíme věnovat očkům. Aby prut dobře pracoval se šňůrou, měl by mít minimálně deset až jedenáct oček. Nějaký čas jsem lovil s prutem s osmi očky. Šnůra se trochu prověšovala a nelétala tak hladce a tak daleko, jak jsem si přál. Očka musí být z kvalitního a odolného materiálu, aby se neošoupala a následně neponičila šňůru.


Čtyřdílný muškařský prut s tubusem

Každý prut se vyznačuje svojí akcí. Stačí vzít prut do ruky a několikrát s ním silně švihnout. Podle toho, jak prut pracuje, rozlišujeme pruty s parabolickou, střední a špičkovu akcí. Pruty s parabolickou akcí jsou měkké a ohýbají se téměř až k rukojeti. Jsou vhodné pro zkušenější muškaře, protože přesné házení na střední a větší vzdálenosti je s nimi náročné. Na druhou stranu slibují dobré zážitky při zdolávání ryb - mnoho nečekaných výpadů větších kusů kompenzuje prut. Pruty se špičkovou akcí jsou rychlé, vhodné pro přesné nahazování i na větší vzdálenosti. Často se používají při streamerování. Při zdolávání ryb je ovšem třeba dávat pozor, aby se nám při nenadálém úniku ryba neutrhla. Čím více se posunuje akce do špičky, tím více se jednak "uzavírá" (zužuje) smyčka letící šňůry a jednak šňůra letí rychleji. To klade velké nároky na techniku (při suché muškařině). Zvyšuje to zvláště riziko zatažení smyčky navazce na šňůře a její proříznutí a také se znesnadňuje přesnost hodu. Pro začátečníka jsou asi nejvhodnější pruty se střední akcí. Je to ovšem individuální. Nejlepší je, když si to vyzkoušíte a necháte si poradit od zkušeného muškaře či prodejce.

Myslím si, že kupovat si nejlevnější prut nemá smysl. I začátečník velmi brzy zjistí, jaká jsou slabá místa jeho prutu. Kvalitní pruty se dají pořídit do částky okolo 5.000,-Kč. Na druhou stranu je myslím zbytečné kupovat pruty za 10, 20 i více tisíc Kč. Je fakt, že tím získáte originální dílo, malý a drahý klenot, ale rozdíl v kvalitě není až často až tak markantní. Ty nejkvalitnější pruty se vyplatí kupovat až v případě, že budete muškařit opravdu intenzivně, protože rozdíl v kvalitě se často projeví až při muškaření ve složitých podmínkách.

Muškařské pruty jsou nejčastěji dvoudílné. Spojky jsou součásti prutu, které spojují jeho části dohromady. Většinou se používají nástrčné spojky, z nichž ta vrchní část (samice) se nastrkává na tenčí část spodní (samec). Spodní část bývá mírně kónická. Mosazné spojky se montují na pruty ze štípaného bambusu. V současné době jsou moderní i vícedílné (tří- až čtyřdílné) cestovní pruty. Více spojek vůbec nenarušuje jejich akci. Jsou však přibližně o 20% dražší než odpovídající dvoudílné pruty.


Sedlo navijáku u prutu Guideline Fario

V. Kraus dodává: Spojky prutu významně ovlivňují KVALITU akce. Ideální prut je z jednoho kusu, to je jasné. Tak se také staví nejlepší pruty, především bambusové. Pochopitelně je to nevýhodné vzhledem k transportu. Ale myslím, že pokud si objednáte bambus v délce 220 cm, není to špatná alternativa (surf nebo lyže koneckonců nejsou kratší). Prut přeříznete a máte 2 možnosti spojení: kolíková spojka - do dolního dílu je zasunut kolík a na ten se nasazuje horní díl. Tahle spojka vůbec neruší akci. Používá ji firma Hardy a jak jsem si všiml, i Shimano (mimochodem moc pěkné pruty). Kolík ale trpí otěrem a musí se po delší době nalakovat, aby bylo spojení těsné.

Rukávcová spojka - na horní díl se nasune a nalepí trubička a do té se potom zasunuje spodní díl. Spojka jen trochu ruší akci, ale je nezničitelná. Používá ji firma Orvis.

Kónická spojka - tedy ta, kterou známe my, nepoužívající pruty za 25 tisíc. Tady se ale prut staví tak, že špička i dolní díl se vyrábějí odděleně a také se odděleně konstruují - tak, aby se dosáhlo pokud možno optimální akce. V době počítačů je to menší problém, než před 30 lety, kdy takovéto pruty trpěly řadou neduhů a z těchto dob asi také tradice "superfirem" Orvis a Hardy přetrvává...

Sedlo navijáku je místo, kam se připevňuje muškařský naviják (jak si asi každý domyslel). Naviják je fixován buď pomocí převlečných kroužků, které se jednoduše nasunou na nožku navijáku. Jejich nevýhodou je, že nejsou zcela bezpečné. Vrchní nebo spodní zámek má navíc šroubení, které zajistí naviják ve správné poloze. Vrchní zámek má šroubení za navijákem (u koncového knoflíku), spodní zámek jej má u rukojeti prutu.

Typů prutů je nepřeberné množství. Nejmenšími bambusovými pruty o délce 1,8 m počínaje a obrovskými přes 4 m dlouhými lososími dvouručáky konče. Záleží pouze na tom, k čemu je chcete používat.

Na co ale nesmíte zapomenout, je pouzdro na prut. Obyčejný látkový pytlík nestačí. Ten ochrání váš prut pouze proti odření, ale ne proti rozšlápnutí, přivření do kufru auta a podobně. Cena takového pouzdra není zanedbatelná. Ve velikosti na dvoudílné pruty se pohybuje cca od 500,- Kč. Dostanete ovšem kvalitní pouzdro, které je nahoře i dole vystláno asi 7 centimetrovou vrstvou molitanu. Vnitřní průměr bývá natolik široký, že dovoluje vložit dva a při troše šikovnosti i tři pruty. Pouzdro si můžete samozřejmě i vyrobit. Bude vám k tomu stačit plastová trubka z tvrdé hmoty, ke které nahoře a dole připevníte víka. Pro lepší estetický dojem ji můžete potáhnout látkou.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva