Výběr muškařského prutu podle Vojty Ungra | Hanak Superb | CzechNymph.cz
HomeČlánkyNáčiníVýběr muškařského prutu podle Vojty Ungra

Výběr muškařského prutu podle Vojty Ungra

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Vojta Ungr

Podrobné doporučení Vojty Ungra k využití jednotlivým typů muškařských prutů Hanák Competition Superb XP.


Vojta Ungr a parma ulovená na muškařský prut Hanák Superb XP

Jako každý rybář, tak i já chci pro své chytání ty nejlepší pruty, které by vyhovovaly všem mým požadavkům, a že jich není málo! Za 20 let muškaření jsem vyzkoušel opravdu mnoho muškařských prutů a mohl tak porovnávat rozdíly mezi jednotlivými výrobci. Vyzkoušel jsem také pro jednotlivé styly muškaření různé délky a různé akce prutů, abych mohl vzpětí srovnat, co je pro danou techniku muškaření nejlepší. Protože závodím, hledal jsem hlavně pruty, které mají pro mě tzv. "vyváženou akci". Nikdy jsem totiž nebyl zastáncem ani prutů s pomalou, ale ani prutů s rychlou akcí. Hledal jsem něco mezi tím, takovou řekněme středně rychlou akci.

S pruty s pomalou akcí lze sice chytat na opravdu slabé vlasce a menší ryby by z nich teoreticky neměly tolik padat, ale na druhou stranu u nich kvůli jejich měkkosti trochu "vázne zásek" a hodí se spíše na krátké hody a na menší řeky. Chytání ve větrném počasí je pak skoro vyloučeno. Chytal jsem i s pruty s rychou akcí. S těmi se dá házet vcelku daleko a to i za větrného počasí, a to i s těžšími muškami. Jejich slabinou je ale právě jejich tvrdost, kvůli které mohou při špatném zdolávání ryby padat a při nešetrném zasekávání praskat slabší vlasce. Hledal jsem tedy pruty s mírně rychlejší akcí, se kterými by šlo házet poměrně daleko i za větrného počasí, u kterých by seděl zásek na jakoukoliv vzdálenost a ze kterých by hlavně nepadaly ryby. Těmto mým požadavkům nakonec nejlépe vyhovují některé pruty od značky SAGE a celá produktová řada prutů HANÁK COMPETITON SUPERB XP, o které bych se rád více rozepsal.

Jedná se o pruty, na jejichž vývoji se podíleli i členové české muškařské reprezentace. Při výrobě těchto prutů je kladen důraz na použití nejmodernějších technologií a komponentů. A právě proto jsou tyto pruty mimořádně lehké a hlavně funkční. Nejvíce se mi na nich ale líbí to, že se jejich akce vzhledem k různým AFTMA a různým délkám skoro nemění a můžu se tak spolehnout na jakýkoliv typ a délku tohoto prutu. Spoustu z nich jsem měl možnost osobně vyzkoušet a několik z nich vlastním. A i proto se na mě často obrací muškaři s prosbou o pomoc a radu při výběru nového prutu. Při výběru nového prutu je vždy důležité si předem shrnout, na jaký způsob muškaření bude prut využíván, jak velké ryby s ním chce muškař lovit a v neposlední řadě také kde s ním bude lovit. Rozhodl jsem se tedy stručně popsat vhodnost jednotlivých Superbů na základě zmíněných kritérií a mých zkušeností.


Hanák Competition Superb XP 3100

HANÁK SUPERB XP

  • 4 dílný prut
  • HI-CARBON v kombinaci s NANO vlákny
  • Naváděcí očka FUJI SIC
  • Průběžná očka RECOIL Titanflex (USA)
  • Korek nejvyšší kvality AAAA
  • součástí prutu je přepravní tubus PENTAGON

pozn.: První číslo v názvu prutu označuje jeho AFTMA, další dvě až tři čísla pak jeho délku ve stopách (přibližně tedy počet stop x 30cm).

Superb XP 093

Nejjemnější z nejjemnějších. Tak bych charakterizoval tento ultrajemný prut, který si ale zachovává svoji mírně rychlejší akci. Prut se hodí hlavně na potoky a menší říčky, kde nelze očekávat žádné obry a kde je nutné kvůli malé a naprosto čisté vodě chytat opatrné ryby na ty nejjemnější vlasce a nejmenší mušky. Kvůli jeho délce 282 cm bych s ním hlavně nymfoval, případně chytal na sucho na menší vzdálenost. Tohle je prut pro opravdové "fajnšmekry", kteří vyznávají to nejjemnější muškaření!

Superb XP 190

Další extra jemný prut v délce 275 cm, který je vhodný hlavně pro chytání na suchou mušku s těmi nejslabšími vlasci. Bude se hodit určitě někomu, kdo vyznává jemné podzimní "lipanění" na potoku a menší říčce, kde není nutné a ani žádoucí házet nějak extra daleko. Někde, kde se člověk pohybuje pomalu, s rozvahou a užívá si přírodu a opatrné sbírající ryby menších velikostí.

Superb XP 196

Další extra jemná jednička určená primárně pro lehké nymfování menších ryb na potocích a menších říčkách. Opět se jedná o prut, který je vhodný při chytání těch nejopatrnějších ryb ve vodě po kolena, při využití menších, lehčích mušek a nejslabších vlasců. S tímto prutem si rybář užije každý souboj.

Superb XP 290

Tento dvojkový prut si již dokáže najít širší využití. S dvojkovým prutem v délce 275 cm můžete chytat na sucho, na mokro, na splávek a pokud nemáte žádný delší prut, tak i nymfovat, i když není prut v této délce na nymfování primárně určený. Tento prut najde své využití i na malé řece, kde už je potřeba mušky odhodit trochu dále. Stále se jedná o velice jemný prut, který dovoluje chytat na ty nejslabší vlasce.

Superb XP 299

Ideální jemný nymfovací prut v célce 300 cm na menší řeky s hloubkou vody do půli stehen. S tímto prutem chytám většinou na závodech poslední kola s jemným vlascem a malými muškami. Na tomto prutu budete cítit každý záběr a hlavně taky každý výpad zdolávané ryby.

Superb XP 390

Můj oblíbený závodní prut, se kterým chytám na sucho, na mokro a na moji oblíbenou techniku muška-splávek. S prutem lze házet opravdu daleko i s těžšími muškami ve větrném počasí. Tento prut najde využití na většině českých řek. Je to ideální prut na průměrnou velikost ryb lovených na mušku v našich revírech. S prutu nespadne malá rybka a zvládne i "krále tůně". Tento prut je mojí volbou!

Superb XP 396

Pokud hledáte jeden univerzální prut na všechny styly muškaření, pak je tato trojka v délce 290 cm ideální. S tímto prutem můžete totiž chytat se šňůrou a stejně tak o nymfovat. Já osobně volím na házení se šňůrou kratší a na nymfování delší prut, ale pokud si nejsem jistý, jakým stylem budu ten den lovit a k autu to je daleko, pak je prut s touto délkou jasná volba.

Superb XP 3100

Jedná se o jeden z nejlepších nymfovacích prutů, se kterým jsem měl zatím možnost chytat. Při nymfování využijete hlavně jeho ideální akci, která dovoluje daleké a přesné hody, stejně tak jako jistý zásek a bezchybné zdolávání ulovených ryb. Najde své využití na většině českých řek. S tímto prutem chytám jak v mělké proudu, tak v hlubší jámě. Jednoduše ideální nymfovací prut pro zdejší podmínky!

Superb XP 3106

Ještě o něco delší nymfovací trojka s celkovou délkou 320 cm. Tento prut najde své využití hlavně při nymfování na dálku na vetší řece, při kterém budete mít mušky stále pod kontrolou a ucítíte každý záběr.

Superb XP 496

Pokud se chce člověk soustředit na trochu větší ryby a chytat na vlasce, které už něco udrží, pak je tato čtyřka vhodným kandidátem. Její výhodou je i její univerzální délka 290 cm, kvůli které není nutné se předem rozhodovat, jak bude člověk chytat, protože se dá styl chytání ihned změnit. S tímto prutem může člověk navštívit i větší řeky a chytat na větší a těžší mušky.

Superb XP 4100

Je nymfovací prut na větší ryby, které žijí v rychlejším a hlubším proudu. Prut je vhodný na větší řeky, kde už chytáné nymfy něco váží a do záseku je třeba se trochu opřít.

Superb XP 4110

Tak s tímhle prutem mám několik opravdu "velkých zážitků". Jde o nymfovací prut na velké řeky, na kterých je nutné mušky odhodit na pěknou vzdálenost. Člověk se může spolehnout na to, že zásek díky skvělé akci prutu sedí i při nymfování na vzdálenost přes deset metrů.

Superb XP 596

S tímto prutem chytám od loňska a stal se moji jedničkou na velké řeky, kde se snažím chytat kapitální ryby. Skvěle se s ním nymfuje na velké vzdálenosti a když je potřeba, lze kvůli jeho univerzální délce 290 cm rychle změnit styl muškaření a chytit právě sbírající rybu na sucho. Prut sebou beru i na výjezdy do zahraničí, do rychlých alpských řek, kde nymfuji v těch nejrychlejších a nejlubších proudech s nejtěžšími nymfami. Doporučuji!

Superb XP 5100

A tohle je naprostý nymfovací speciál do těch nejtěžších podmínek. Velká řeka, rychlý, hluboký a silný proud, težké mušky a hlavně velké, opravdu velké ryby! Skvělý prut pro chytání na českých i zahraničních revírech s velkými rybami.

Doufám, že vám můj článek a moje zkušenosti pomohou při výběru toho nejvhodnějšího prutu právě pro vás!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva