Nové ohrožení Ostravice | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyRevíryNové ohrožení Ostravice

Nové ohrožení Ostravice

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Ivo Zvardoň

Upozornění na plánované změny na řece Ostravici.

Ostravice

Vážení přátelé,

jsem nový na tomto webu. Přečetl jsem si se zájmem některé názory kolegů muškařů na řeku Ostravici, stav její rybí populace a problémy, které se jí dotýkají.

Jsem muškař a zároveň člen malého občanského sdružení, které se zabývá ochranou vodních toků proti technokratickým regulacím a těžbám štěrků v povodí řeky Odry. Těší mne, že někteří z Vás se živě zajímají o problémy, sužující řeky v našem kraji. Čtu Vaše názory na kormorány, vydry, problémy s pytláky, apod.

Tím hlavním problémem však podle mě jsou regulace řeky Ostravice a jejich přítoků (úpravy, těžby štěrků, kácení dřevin, apod.), prováděné správcem toku Povodí Odry, s. p. V nespočetném množství správních řízení se nám podařilo některým z nich zabránit, nebo dojít s Povodím Odry ke kompromisu. Bohužel, PO plánuje další necitlivé úpravy toku.

Chtěl bych upozornit na zcela nový projekt, který počítá s vykácením dřevin, vytěžením štěrků a regulací spodního úseku řeky Ostravice v Ostravě, od Komenského sadů dolů (ř. km. 1,17 až 3,37 – tj. přes 2 km toku!).

Naše sdružení Ochrana Vod, jakožto i AOPK (Agentura Ochrany Přírody a Krajiny), sdružení Arnika i Rybářský svaz, bylo proti a v řízení podalo odvolání. Ichtyolog RNDr. Bohumír Lojkásek, CSc., kterého lze považovat za našeho předního odborníka na rybí společenstva, ve svém biologickém hodnocení také tento plánovaný zásah hodnotí jako špatný. Uvádí, že: „… Jeho případnou realizací by zmizely vhodné podmínky pro vývoj juvenilních jedinců všech druhů tam žijících ryb… Populace střevle potoční, pro kterou je prostředí mělčin podél štěrkových náplavů posledním refugiem v dolním toku Ostravice, by v důsledku jejích případného odtěžení (štěrků) z předmětného úseku řeky s největší pravděpodobností zcela zmizela.“

Nicméně Krajský úřad přesto tuto akci povolil.

Pro informaci, tento úsek je jedním z posledních na spodní Ostravici, které plní jakž takž určitou biologickou funkci, je refugiem ryb i jiných živočichů (ledňáček, morčák) a přirozeným trdlištěm ryb, včetně těch, které vyjíždějí z řeky Odry.

Takže se nám Povodí Odry chystá zničit další hezký úsek Ostravice a lze předpokládat, že bude pravděpodobně velmi obtížné v této fázi této akci zabránit. Chtěl bych tedy apelovat na všechny kolegy muškaře (i nemuškaře!), kterým není osud našich řek lhostejný, aby se k této problematice maximálně vyjadřovali. Pište své znepokojení na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), MŽP, AOPK, apod. Je totiž s podivem, jak málo se rybářská veřejnost k problémům na vodních tocích vyjadřuje, a to mne nesmírně mrzí.

Jen pokud se bude maximální množství lidí zajímat o to, co se na našich tocích děje, a dávat jasně najevo své názory, bude možno do budoucna něco změnit.

Pokud by měl tedy někdo zájem o další doplňující informace k tomuto správnímu řízení, rád mu je poskytnu e-mailem (ivozvardon@volny.cz) nebo telefonicky.

Myslím si, že jsme to právě my, rybáři, kdo bychom se k této problematice měli nejvíce vyjadřovat. Našim řekám to dlužíme.

 

Ostravice dnes Ostravice Ostravice Ostravice

 

Ostravice Ostravice Ostravice

 

 

Ostravice zítra (?) Ostravice Ostravice

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva