Nový místenkový úsek na Ostravici 2 | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevíryNový místenkový úsek na Ostravici 2

Nový místenkový úsek na Ostravici 2

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Ivo Zvardoň

Dobrý den, přátelé muškaři,

předkládám zde opět krátký příspěvek k řece Ostravici. Tentokrát se to však netýká úprav toku, ale zavedení nového "speciálního" úseku na revíru Ostravice 2 ve Vratimově.

VÚS ČRS Ostrava tam před cca čtyřmi měsíci, 5.5.2008, zavedla na 1,6 km dlouhém úseku mezi jezem ve Vratimově a horním balvanitým skluzem tzv. Trophy úsek na místenky. Za poplatek 500 Kč za denní místenku si tam mohou rybáři zachytat trofejní ryby.

Věc se má tak, že VÚS do zmíněného úseku nasype přebytečné staré matečné duháky (tržní hodnota téměř nulová), které by jinak pravděpodobně neudal. Pak tam přijde rybář, zakoupí si drahou místenku a má šanci na neuvěřitelný zážitek v podobě chycení trofejní, na granulích vypěstované ryby.

Tento místenkový úsek je popsaný na stránkách http://crs-ova.fishnet.cz pod sekcí Aktuálně – novinky. Pomíjím fakt, že zavedení tohoto úseku je podle mne víceméně nezákonné – není to uvedeno v soupisu revírů pro rok 2008, ani v bližších podmínkách, rybáři tudíž nejsou povinni toto omezení respektovat a mohou na tomto úseku chytat zcela volně bez místenky.

Nechci se příliš rozepisovat o svém názoru na zavádění takovýchto úseků, které mi připomínají velkochov brojlerů nebo prasat, mám spíš zájem rozpoutat na toto téma diskuzi.

Mrzí mě, že se VÚS nesnaží spíš o zachování a udržení původních populací pstruha potočního, kterého na revíru Ostravice 2 není mnoho, a že k zachování tohoto genofondu neužije nástroje, jako je zavedení úseků Chyť a pusť, zvýšení míry apod.

Místo toho zavádí speciální úseky pro hrstku "rybářů", kterým jde jen o rychlé ulovení co největší ryby, byť pochybné kvality, aby uspokojili své ego.

Domnívám se, že jednou z hlavních náplní ČRS by měla být péče o mladé rybáře. Nedovedu si například představit 10letého kluka, který bude ochoten zaplatit si 500 Kč za denní místenku, aby si mohl zachytat. Útěchou mu jistě nebude, když mu řekneme, že má ale šanci chytit si velkého duháka...

Zatímco se dnes v západních zemích sází na udržování populací původních druhů ryb, s ohledem na dané ekosystémy, naše VÚS sází na hromadné sypání pstruhů ze sádek. A ještě si za to účtuje poplatek ve výši, za jakou lze bez problémů pořídit denní povolenku na Váh nebo jinou zahraniční řeku.

Takže přínos pro řeku a její ekosystém žádný, pro rybáře taktéž.

Souběžně s tím, jak píši tento článek, zasílám i dopis na ČRS do Prahy panu předsedovi Prof. Ing. Petru Semeniukovi, CSc., ve kterém vyjadřuji své znepokojení nad tímto stavem.

Toto je můj osobní názor, který zde prezentuji. Možná, že se ale mýlím, třeba se mnou muškaři nebudou souhlasit a zavádění takovýchto úseků uvítají. V tom případě mám ale dojem, že se u nás muškařský sport ubírá špatným směrem.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva