Jezerní muškaření | Muška splávek | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyTaktiky jezerního muškaření s plovoucí šňůrou
Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Samuel Piekar

Dvě metody, při kterých lze úspěšně použít při jezerním muškaření plovoucí šňůru: metoda muška-splávek a chytání na Shuttlecocky.


Mušky pro začátek sezóny

Jezerní pstruhařská sezóna už je v plném proudu, ryby už znají snad celou naši muškařskou krabičku a pomalu musíme přemýšlet nad tím, co změnit, abychom došli k úspěchu. Bloby a ostatní pestrobarevné vzory můžeme v klidu nechat v krabičce, namísto toho budeme muset zjemnit naše vybavení, vzhled našich mušek, použité vlasce a v neposlední řadě i pohyb našich mušek ve vodě. Na řadu tedy přijde plovoucí šňůra, dlouhý návazec, přírodní mušky a statické stahování. Velkou klasikou v takovýchto okamžicích je použití plovoucí šňůry hoverky nebo nějakého midge tipu a chytám na různé varianty klasických mokrých mušek, jezerních nymf a pakomárů. V tomto článku vám poodhalím dvě velmi odlišné metody, které jsou ve správných rukách nepřekonatelné a vhodné i pro velmi opatrné a apatické ryby.

Muška-splávek

Univerzální technika, během které použijeme jednu velkou dobře plovoucí suchou mušku tzv. pampelišku, která nám zároveň slouží jako indikátor záběru. Pod pameliškou máme na návazci dvě další mušky ve vodním sloupci, na které očekáváme rybí záběry. Nejvíce efektivní je tato metoda při malých vlnkách, které nám přirozeně oživují mušky. Při lovu pstruhů na mušku-splávek pro vás může být zajímavým zpestřením i úlovek kaprovitých a bílých ryb. Pro mne je zatím nejkurioznějším úlovkem síh maréna. Při lovu metodou muška-splávek se chytá dost staticky a nemá cenu nikam spěchat. Mušky stahujeme velmi pomalými osmičkami, dlouhým popotažením nebo je necháme úplně staticky ležet na jednom místě. Když fouká vítr a jsou vlnky, tak je nejlepší pouze dopínat muškařskou šňůru.

Mezi vzory, které se pod splávek používají, patří různé vzory mikrolurek, nymfiček a pakomárů. Důležité je, aby mušky něco vážily, příliš lehké mušky by mám unášel pod vodou vítr, mušky by byly ve špatné hloubce a záběry by bylo těžké rozpoznat. Používají se tedy často lehké tungstenové hlavičky o průměru 2,3-2,5.


Muška po aplikaci práškového floatantu Fulling Mill High Glide

Splávek

Vzorů splávků je nespočet, nejdůležitější ale je, aby muška opravdu dobře plavala a udržela nám i dvě mušky s tungstenem. K tomu bude určitě potřeba nějaký floatant. Pro tyto účely nejraději používám ty práškové (Fulling Mill High Glide, Loon), které vám z mušky dostanou všechnu vodu a zároveň vám ji naimpregnují. V zahraničí se místo splávku používají různá plovátka a jiné druhy indikátorů, s nimiž zkušenosti nemám, ale některé tyto indikátory jsou poměrně těžké a při nahazování musí mít velký odpor vzduchu, což je špatně a s takovou sestavou se musí obtížně nahazovat. Proto používám nejčastěji tzv. pampelišku, která je celá z CDC a přídavkem je duté plovoucí vlákno nebo polycelon.

Pro navázání pampelišky je potřeba

- Větší muškařský háček (Hanák Competiton H130 nebo Hanák Competition H230)

- peří CDC, přírodní i barevné, nejradši kombinuji přírodní CDC s tím barveným, barvené CDC jde na hladině lépe vidět, před barvením se ale odmasťuje a nemá tak dobré plovoucí schopnosti.

- Duté plovoucí vlákno - těchto materiálů je spousta, nejznámější je materiál Aero Dry Wings od firmy Tiemco, cena tohoto výrobku mi ale připadá příliš vysoká. Dobrou alternativou je umělá křidélková příze Veniard Para Post Wing. Nepřipadá mi, že by tento materiál sám o sobě dobře plaval, po nanesení práškového floatantu jsou ale jeho plovoucí schopnosti nepřekonatelné.

Mušky

Jak jsem již psal, tak těmi top muškami pro nás budou mikrolurky a nymfičky. Mikrolurkami pro mě jsou mušky velikosti 16. Zajímavým tipem, je použití mušek navázaných na jigových háčcích (které se jinak běžně při jezerním muškaření nepoužívají). Muška je pod splávkem kolmo vyvěšená a s jigovým háček je vyšší pravděpodobnost, že se háček zapíchne do horního patra rybí tlamičky. Použité vzory jsou stejné jako ty, se kterými nejčastěji na jezeře normálně lovíte, doporučit tedy můžu různé varianty černých mušek, jako jsou montány. Nymfičky můžete použít stejné jako ty, které používáte při říčním nymfování. Použít můžete i různé varianty pakomárů.

Sestavení udice a vybavení

Ideálním pomocníkem nám bude muškařský prut v délce 9-9,6 #5-6. Nepostradatelná součást naší sestavy je delší ujímaný návazec v délce 2,30-2,70 cm. A protože ryba nemá při záběru moc velkou šanci nám mušku urvat, oproti tomu, když chytáme třeba na lury, tak můžeme použít i znatelně tenčí vlasce. Nejuniverzálnější volbou mi tedy připadá průměr 0,14. Moje sestava se potom skládá ze 3 mušek. Prvním vzorem je již zmíněná pampeliška, která musí být na co nejkratším přívěsu, abychom měli co nejlepší kontakt s muškami pod splávkem, přívěs by neměl být delší než 2 cm, ale když bude ještě kratší, tak je to jenom dobře. Dalšími dvěma vzory jsou buď mikrolurky  nebo nymfičky. Správná hloubka mušek je to nejdůležitější a je potřeba ji zkoušet, nejčastěji se ale dává první muška od splávku 50-60 cm hluboko a druhá muška podle hloubky vody.


Duhák ulovený metodou Muška-splávek

Lov se suchými muškami-shuttlecocky

Chytání na suchou mušku není rozhodně záležitost jenom říčního muškaření, úspěchy s touto technikou můžete mít i na stojaté vodě. Ideálními podmínkami jsou chvíle, ve kterých ryby tráví hodně času pod hladinou nebo když sbírají hmyz přímo z hladiny. Ryby na stojaté vodě mají mnohem více času si prohlédnout naše mušky a každé popotažení za mušku může v rybě vzbudit nedůvěru, nejlepší je tedy chytat velmi staticky a pouze dorovnávat šňůru v momentě, kdy se nám pokřiví. Rybám poté často vadí vlasec, který vám před muškou často plave, protože to pro rybu působí velmi nepřirozeně. Dobrou pomůckou je odmašťovací hlinka (Fulling Mill Fuller’s Mud), která nám návazec odmastí a natřená část návazce se nám potopí, ideálně potřete 20-30 cm vlasce před muškou.

Mušky

Po většinu roku je na našich vodních nádržích nejhojnějším hmyzem pakomár. Nejlepší tedy bude se zaměřit na napodobeniny právě tohoto hmyzu. V muškařské mluvě se suchým vzorům pakomárů říká shuttlecock a napodobují nám líhnoucí se pakomáry. Skládají se z křídla z CDC, navázaného směrem dopředu k očku háčku, pochvičky a tělíčka, které je navázáno tak, aby bylo zanořeno ve vodním sloupci. S těmito vzory se setkáte nejčastěji ve velikosti 8-12 a pro jejich vázání jsou ideální blešivcové háčky z tenčího drátu nebo speciální typy pupových háčků (Hanák Competition H530). Úspěšní můžete být také se vzory z vaší říční krabičky, vzory pakomárů jsou ale pro jezerní muškařinu opravdu nenahraditelné.

Sestavení udice

Naše sestava se bude skládat z dlouhého ujímaného návazce (240-270cm), čímž do jisté míry omezíme plašení ryb šňůrou. Větší vzdálenost mušek od šňůry působí na ryby jenom pozitivně. Na návazec potom umístíme 2-3 mušky ve vzdálenosti 1 metru a delší. Ideálními průměry vlasců jsou průměry 0,14-0,18.

Závěr

V průběhu jezerní sezóny se dostanete do situace, během které vystřídáte snad každý vzor z vaší jezerní krabičky a úspěch se stejně nedostaví. Doufám, že vám v těchto okamžicích pomůže některá z výše představovaných technik!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva