Mokrá muška | Návazce pro muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyNáčiníNávazce na mokrou mušku
Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Samuel Piekar

Mokrá muška je jednou z tradičních metod muškaření a hodně muškařů řeší správné sestavení návazce pro tuto metodu.


Autor s tlouštěm uloveným na mokrou mušku

Mokrá muška je jednou z tradičních technik muškaření, která je v dnešní době na úkor nymfování bohužel trochu opovrhovaná. Osobně mě tento dnešní postoj trochu mrzí, protože ve správný čas na správném místě dokáže mokrá muška opravdové divy a záběry od větších ryb jsou často nezapomenutelným zážitkem. Před odchodem k vodě a vybráním mušek si nejdříve musíme něco říct o tom, jak by měl správný návazec pro techniku lovu na mokro vypadat.

Ujímaný návazec

Jak už mnozí jistě víte, ujímané návazce pro muškaření nám slouží pro lepší rozbalení naší sestavy a pro lepší prezentaci samotných mušek. U mokré mušky není ujímaný návazec tak zásadní jako při chytání na suchou mušku, kde je opravdu nepostradatelný. Stejně vám však pro lov na mokrou mušku použití ujímaného návazce doporučuji. Bez ujímaného návazce dopadají mušky na hladinu agresivněji, což při chytání na mokrou mušku nemusí být někdy úplně na škodu (lov tloušťů), ve většině případů je ale lepší, když mušky dopadají na hladinu opravdu přirozeně.

S ujímaným návazcem dosáhnete lepšího rozbalení sestavy a tudíž i rychlejšího narovnání návazce ve vodě, což je při lovu na mokrou mušku podstatné, protože při nenarovnaném návazci je obtížnější rybu zaseknout a budete přicházet o záběry, které často přicházejí ihned po nahození mokré mušky.

Jako u ostatních muškařských metod nejpoužívanějším typem ujímaných návazců jsou ujímané návazce bezuzlové. Jedná se o kus monofilního vlasce, který se postupně zužuje z tenkého průměru (0,12-23 mm) do tlustého konce (0,43-0,57 mm). Jelikož se návazce vyrábějí většinou delší, než budete potřebovat, tak si nejdřív budete muset návazec zakrátit do vámi požadované délky, která se hodně liší i podle cílové ryby (kratší návazec pro lov tloušťů a delší pro lov pstruhů).


Ujímané a splétané návazce na mokrou mušku

Splétaný návazec

Dalším typem návazců které můžeme využít při lov u na mokrou mušku jsou návazce splétané. Ty jsou splétané z kusu monofilního, fluorocarbonového nebo niťového vlákna. Oproti ostatním typům návazců mají minimální tvarovou paměť a návazce splétané z monofilního návazce navíc dobře slouží, jako tlumič při razantních záběrech a zdolávání.

Splétané návazce jsou sice zakázané na muškařských závodech, ale pro běžné chytání vám je mohu vřele doporučit. Oproti bezuzlovým ujímaným návazcům jsou o něco těžší, což nám napomáhá k přesnějšímu nahazování. Výborné jsou tedy pro přesné hody do břehu při chytání tloušťů, kdy je přesnost nahození základ úspěchu! Vhodné jsou návazce monofilní a niťové, pro lov na mokro s potápivými šnůrami i návazce fluorocarbonové.


Polyleaderový návazec

Polyleadery

Zatím u většiny muškařů nepříliš používaným ale důležitým typem návazců pro mokrou mušku jsou polyleadery. Tyto návazce mají jádro z vlasce a plášť podobný, jako mají muškařské šňůry. Vyrábějí se ve všech variantách potápivostí od plovoucích, po potápivé. Polyleadery jsou trochu těžší než ostatní druhy návazců a tedy se s nimi lépe hází, třeba při větrném počasí. Při mokré mušce mají své zasloužené místo, hlavně v plovoucím a intermediálním provedení.

Polyleaderové návazce ještě lépe přenášení energii a rovnají se ještě lépe než klasické ujímané návazce. Intermediální verze polyleaderového návace je ideální v kombinaci s intermediální šňůrou #3-4, která je za určitých podmínek pro lov na mokrou mušku ideální. Více se o použití intermídek dozvíte v článku: Využití intermediálních šňůr při říčním muškaření.

Délka ujímaného návazce

Ujímané návazce se při lovu na mokro používají většinou kratší, kvůli přesnější prezentaci mušek a správnému rozbalení. Někdy ryby útočí na mušky hned po dopadu na hladinu a tehdy je důležité, aby se návazec narovnal okamžitě a my jsme měli okamžitý kontakt s muškami. Ideální délka návazce je mezi 60-150 cm.

Nejkratší návazce používám při lovu tloušťů, u kterých je důležitá trochu hrubší prezentace mušek a pořádné šplouchnutí mušky o hladinu není rozhodně na škodu. Naopak při lovu lososovitých ryb volím návazec delší, aby byla prezentace přirozenější. Navíc se domnívám, že když je šňůra zbytečně blízko u mušek, tak taková sestava může opatrné losovité ryby plašit.

Na konec ujímaného návazce se navazuje mikrokroužek, na který již přivazujeme chytací vlasec s muškami.


Tloušť ulovený na mokro

Sestavení chytacího návazce pro mokrou mušku

Nejčastěji se loví na 2-3 mušky, které se umisťují 60-80 cm od sebe, podle aktivity ryb. Čím jsou ryby opatrnější, tím dál je dobré od sebe mušky dát. Při samotném chytání taky hraje roli správné zatížení mušek. Osobně používám nejčastěji 3 mušky na návazci a hraji si se zatížením mušek. Na začátku mám vždy mušku zatíženou a na přívěsech buď mušky lehčí, nebo úplně nezatížené. Při postupu do rychlejší vody mušky přitížím, při opaku použiju naopak lehčí.

Začínajícím muškařům ale doporučuji lovit pouze s dvěma muškami a spíše s kratším návazcem, díky kterému se lepe naučíte kontrolovat jak prezentaci mušek, tak jejich vedení vodou. První přívěsnou mušku (tu lehčí) dejte klidně 70 cm od konce ujímaného návazce a koncovou (těžší mušku) o dalších cca 50 cm. Po zvládnutí lovu s toto sestavou můžete návazce prodlužovat a přidat i třetí mušku.

Univerzální sestava na mokrou mušku

Možností sestavení celého návazce pro mokrou mušku je mnoho, ale zde je jedna z možností, jak postavit univerzální sestavu:

- ujímaný návazec (bezuzlový, splétaný nebo polyleader) 90-120 cm
- mikrokroužek
- horní přívěsná muška 90 cm od mikrokroužku
- spodní přívěs 60-80 cm od horního přívěsu
- koncová muška dalších 60-80 cm od spodního přívěsu

Koncová muška s mosaznou hlavičkou 2,3-2,8 mm (i těžší nebo s tungstenovou hlavičkou na rychlejší vodu), přívěsné mušky buď nezatížené a nebo s menší mosaznou hlavičkou (ukázky mušek najdete pod článkem ve fotogalerii).

Na co si dát pozor!

Záběry jsou při lovu na mokrou mušku často opravdu razantní a tudíž je potřeba nepodcenit sílu vlasce. Osobně nejvíce používám průměr 0,12 mm při lovu na menších řekách s výskytem drobnějších ryb. Na velkých řekách není problém použít vlasec o průměru až 0,16 - 0,18 mm, v případě výskytu trofejních ryb i vlasce silnější.

Druhá důležitá věc u lovu na mokro je zasekávání. Ryby se nám často na mušky pověsí samy, navíc při dobře narovnaném návazci nemusí být zásek vůbec razantní. Při příliš razantním záseku zvyšujete riziko uražení návazce a nebo vyříznutí ryby z háčku.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva