10 mušek pro lov duháků na řece | Muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé mušky10 mušek pro lov duháků na řece

10 mušek pro lov duháků na řece

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Samuel Piekar

Výběr deseti úspěšných mušek pro lov pstruha duhového na českých i slovenských řekách.


Autor článku s pstruhem duhovým

Pstruh duhový je jedním z našich častých úlovků a to hlavně z počátku sezóny, kdy čerstvě vysazené ryby mnohdy bezhlavě zaútočí po všem, co dopadne do vody. S postupem sezóny už je ovšem opatrnější a jeho ulovení potřebuje značný rybářský um. I když jsem toho názoru, že pstruh duhový našim, především menším, tokům často škodí, je nedílnou součástí sportovního rybolovu. Souboj s ním je opravdovým zážitkem a navíc můžete ocenit jeho maso na jídelním stole.

Dobré je, že duháka můžeme ulovit všemi hlavními metodami muškaření (suchá muška, mokrá muška, nymfa i streamer), ale určitě jsou mušky, které jsou pro lov duháků vhodnější než ty ostatní. Pojďme se tedy podrobněji podívat na druhy mušek, které vám k lovu pstruhů duhových doporučím.

Wooly Bugger

Woolly Bugger

Streamerování je výtečnou technikou při chytání duháků na větších řekách. Se streamerem totiž rychle a přesně zmapujete velkou vodní plochu. Další výhoda je v hlubokých rychlých proudech, do kterých byste jinak mušky dostávali marně. Černý woolly bugger s chartrause spouštěčem je naprosto univerzální vzor do čisté i kalné vody, na který nedám dopustit. Úspěšný je na vysazené i starší ryby.

Oranžový blob

Oranžový blob

Vzor, který v krabičce nemůže chybět žádnému jezernímu muškaři. Při říčním lovu je výborný na vysazené ryby v kombinaci s předchozím představeným vzorem. I přes jeho dráždivý vzhled musím podotknout, že mě na vlastní oči překvapil i v křišťálově čisté slovinské řece na přírodních rybách, kdy ryby po dopadu bloba do vody doslova šílely a jezdily za ním z velké vzdálenosti.

Doporučuji vám si bloba navázat i s tungstenovou hlavičkou, kdy ho můžete použít při nymfování.

Squirminator

Squirmy Wormy

Žížalky squirmy worms jsou bezpochyby nejkontroverznějšími muškami poslední doby, mnozí tyto nástrahy zbožňují, jiní zase nesnáší. Z mé osobní zkušenosti jsou velmi účiné, ale ne vždy a všude a každý by si měl vyzkoušet, kdy je jejich použití nejvhodnější. Žížaly jsou tou správnou zbraní do kalné a hluboké vody, v mělké vodě může ryby naopak spíše plašit. Díky velikosti si jí ryby v kalné nebo hluboké vodě rychle všimnou a dráždivý pohyb je donutí k záběru. Pro lov duháků mám v oblibě žížalky hlavně v růžové a červené barvě, ale určitě vyzkoušejte i jiné barvy!

Redtag Jig

Red Tag Jig

Lov duháků není nutně jenom o pestrobarevných dráždidlech. Na vodách, kde je pstruh duhový, už delší dobu používám klasické druhy tungstenových nymf, které jsou zároveň univerzální na ostatní rybí druhy. Pro mě jsou takovými vzory nesmrtelné klasiky, jako Red Tag a nebo dále zmíněný Sirupčík. Oba vzory mají červený spoušťeč, jež je pro duháky neodolatelný. Ti, kteří vlastní mušky nevážou nemusí zoufat, Red Tag ze série mušek Luboše Rozy přímo vyzývá k ulovení velkého duháka!

Sirupčík

Sirupčík

Druhá veleúspěšná nymfa pro lov duháků. Všem vazačům doporučuji si Sirupčíky navázat i s populární růžovou barvou tungstenových hlaviček, kterou milují snad všechny druhy ryb.

 

Olivová CDC jepice

Olivová jepice

Výběr suchých mušek pro lov pstruha duhového bude záviset na tom, co zrovna létá kolem vody. Nebojte se použít přírodní vzory suchých mušek, které pak jsou univerzální i pro potočáka. Ze suchých mušek jsem tedy vybral můj oblíbený vzor olivové jepice na háčku vel. 14. Olivová barva je pro mě u větších jepic nejuniverzálnější, tělíčko mušky zhotovuji z materiálu bodyquill, se kterým docílíte krásného poloprůhledného tělíčka.

CDC Chrostík

CDC chrostík

Z chrostíků je mým favoritem CDC chrostík s růžovým tipem, opět univerzální muška nejen na duháky, která kvůli své účinnosti nechybí v krabičce žádného muškaře závodníka.

 

Rokerka

Rockerka

Posledním vzorem mezi suchými muškami je “Rockerka” (CDC brouček). Díky své siluetě může napodobovat různý suchozemský hmyz nebo i chrostíky. Často se s ní dají ryby vyházet, i když nevidíte aktivitu ryb na hladině.

 

Rokerka

Královský kočí

Zapomenout nemohu ani na mokrou mušku, která je poslední dobou na úkor nymfování zbytečně opomíjená. Nejraději mokrou mušku používám v létě, na mělčích úsecích řek nebo na místech, kde je hodně lakušníků (trav), a kde je nymfování a streamerování naprosto vyloučeno. Oproti chytání na sucho zde můžeme použít i větší mušky, na kterých ryba prostě lépe drží a rána do prutu od velké ryby na jemné chytání je často nezapomenutelným zážitkem. Na rozdíl od originálu původní mušky Královský kočí jsem si klasický vzor mokrého kočího lehce poupravil, aby se stal ještě účinnějším.

Základ mušky tvoří štěty ze zlatého bažanta, které jsou pro tento vzor nepostradatelné. Tělíčko mušky je z páva, proto je doporučuji nějak zpevnit, a to kvůli ostrým pstružím zubům (tělíčko můžeme zpevnit např. podlakování nebo provázáním tenkou nití). Srdíčko mušky oproti originálu (červená nit) vytvářím z červené holografické lametky, která je podle mě zajímavější. Křídlo z výřezu zas můžete nahradit špičkami z bílého marabou peří.

Mop Fly

Mop Fly

Ná závěr se s vámi podělím o další kontroverzní mušku, která stejně jako gumové žížalky pochází z Ameriky. Měl jsem možnost vidět americké juniory, jak ji používali na loňském mistrovství světa na řece Vltavě, při lovu vysazených duháků. Úspěch ale slavili i na přírodních rybách. Jejich technika byla opravdu úspěšná a zdolávali jednu rybu za druhou. Na francouzském návazci měli navázané dvě tyto mušky ve velmi křiklavých barvách(chartreuse, oranžová). Celou sestavu odhazovali co nejdál od sebe, mušky nechali proudem splavat a drželi mušky v proudu nebo je oživovali špičkou prutu. Oproti našim zvyklostem používali těžší mušky, což si zdůvodňuji tím, že tato tělíčka nepropadávají sloupcem tak rychle a při splavávání mušky zůstanou déle u dna.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva